Ako vybrať pre dieťa vhodný letný tábor? #1

Neexistuje univerzálny návod, najlepšie pre vaše dieťa bude, ak pri rozhodnutí budete vychádzať z vlastných skúseností. Samozrejme, že hodnotenie rodiča nikdy nebude objektívne, ale veď aj vaša ratolesť je subjekt a to absolútne individuálny. Jedinec, pre ktorého sa každý tato i mama (i Mamama) snažia urobiť to najlepšie. Preto je tu niekoľko otázok a odpovedí:

Prečo dať dieťa do tábora?

Rodičia len zriedka vedia a môžu počas celých prázdnin zabezpečiť dieťaťu, najmä ak nemá súrodencov, taký plnohodnotný  celodenný program, aký mu poskytne kolektív detí, organizovaný pripravenými,  vo väčšine prípadov aj  skúsenými  a spoľahlivými dospelými.

Spoločenské návyky získané v škole majú svoje pokračovanie aj v čase prázdnin, čo je pre uchovanie pracovno-sociálnych návykov veľmi užitočné. Získanie nových priateľstiev (a občas aj nepriateľstiev),  nečakané situácie a z nich plynúca tvorba vzťahov.

Pokračovať by sme, samozrejme, mohli dlho a rôznorodo, ale oveľa užitočnejšie zrejme bude pomenovať a zhrnúť si dôležité plusy a mínusy, ktoré sa dieťaťa týkajú.

V akom veku a na ako dlho?

Najjednoduchšie to majú rodičia detí, ktoré navštevujú aj počas školského roka krúžky, sú v kolektíve doma a váš výber tábora je v podstate vecou dohody s ratolesťou. Bez veľkého rizika, že by dieťa  trpelo alebo bolo traumatizované, sa rozhodnite na základe znalosti kolektívu, prostredia a toho, či chcete zmenu, alebo kontinuitu toho, čo robí počas roka.

Naopak, ak je vaše dieťatko hĺbavé, či dokonca introvertné, neunáhlite to! Veď prázdniny budú aj na budúci rok…. Alebo to skúste po troške. Vyberte tábor, ktorý je dostatočne blízko, aby ste tam mohli prísť na krátku návštevu aj dva razy za týždeň.  Veľmi vhodné sú denné tábory, kde dieťa nemusí spať, a ak  sa necíti najkomfortnejšie, môžete si ho vyzdvihnúť podľa vlastných možností a hlavne jeho potrieb.

Ešte  dôležitá poznámka:  nie je zlé vychádzať tiež zo skúseností z vlastného detstva. Doba sa síce zmenila, ale geneticky mapuje potomok viac vás, ako letopočet.

 

Prečítajte si tiež:

Ako vybrať pre dieťa vhodný letný tábor? #2

[dropcap type=”1″]T[/dropcap] Ľudovít Jakubove – Mravec

Samotný výber tábora Vám prinesieme v nasledujúcom článku!