Overenou klasikou je hranie šachu, čo je obľúbená voľnočasová aktivita najmä pre starých otcov. Vytváranie stratégií pomáha zlepšovať pamäť, rozvíja kritické myslenie, koncentráciu a učí deti plánovať svoje kroky vopred. „Nudné“ čierno – biele figúrky a povesť kráľovskej hry však môžu byť dôvodom, prečo šach mnohé deti odmietajú.
Najlepším spôsobom, ako deti naučiť logicky myslieť, je motivovať ich hravým a nevtieravým spôsobom. Tak, ako nenápadne rozmixujete zeleninu do nátierky, aj tréning logického myslenia treba dávkovať postupne a v malých množstvách. Tu sú tipy psychológov, učiteľov, skúsených rodičov a zástupcov vzdelávacích agentúr.
1. Testujte analógie
Uvedomovanie si súvislostí sa dá trénovať tiež, a to nenúteným a nenápadným spôsobom, ktorý môžeme zaradiť do kategórie – ako zabaviť deti v aute. Skúste napríklad dieťa požiadať, aby doplnilo vetu: Benzín do auta je to isté ako … a dať mu niekoľko možností (napr. elektrina pre fén, granule pre psa), alebo povolíte uzdu jeho fantázii a necháte ho doplniť podľa ľubovôle. Rôzne príklady alebo tipy možno navyše nájsť aj na internete.
2. Prelustrujte internet
Internet je plný rôznych hier a do smartfónov si ich môžete stiahnuť tiež. Nevýhodou, resp. výhodou (závisí od uhla pohľadu) je to, že drvivá väčšina z nich je v anglickom jazyku. Ak však nájdete obrázkové hry, túto jazykovú bariéru veľmi ľahko prekonáte.
3. Hrajte hry
Či už spolu ako rodina namiesto pozerania nekonečných seriálov, alebo pri hraní sa osamotene, existujú rôzne hry (aj iné ako šach a dáma), ktoré vaše deti prinútia myslieť a zabavia na niekoľko desiatok minút. Vzdelávacie centrum Cielene sa počas prázdnin venuje v rámci denných táborov aj hraniu hier. Aké sú najpopulárnejšie? Najobľúbenejšie hry nám prezradil Matúš Metes z Cielene:
• Tantrix – hra je určená pre 1–4 hráčov. Spočíva v strategickom umiestňovaní farebných šesťuholníkov s cieľom vytvoriť čo najdlhšiu čiaru vybranej farby. Hra perfektne zabaví celú rodinu alebo nudiace sa dieťa a existujú aj malé cestovné verzie.
• Dopravná zápcha na križovatke – hra je vhodná pre jedného hráča, ktorý si vytiahne kartičku s rozostavením áut stojacich v zápche. Posúvaním áut dopredu a dozadu ich musí zo zápchy vyslobodiť. Neverili by ste, ale baví nielen chlapcov, ale aj dievčatá.
• Čínska dáma – je určená pre dvoch až šiestich hráčov a s reálnou Dámou nemá až tak veľa spoločného. Cieľom je dostať sa s guľôčkami umiestnenými v jednom rohu šesťcípeho hracieho plánu do rohu protiľahlého. Hráči môžu ostatné guľôčky preskakovať za určitých podmienok. Schopnosť rozmýšľať niekoľko krokov vpred, vytváranie stratégií, budovanie trpezlivosti a zdravej súťaživosti sú hlavnými výhodami týchto logických spoločenských hier.
Začať s rozvíjaním a trénovaním logického myslenia nie je nikdy neskoro, takže zarovno s vašimi deťmi môžete začať s tréningom aj vy. Veď, kto sa s nimi bude hrať tú čínsku dámu?
[dropcap type=“1″]T[/dropcap]Linda Vodislavská