Overenou klasikou je hranie šachu, čo je obľúbená voľnočasová aktivita najmä pre starých otcov. Vytváranie stratégií pomáha zlepšovať pamäť, rozvíja kritické myslenie, koncentráciu a učí deti plánovať svoje kroky vopred. „Nudné“ čierno – biele figúrky a povesť kráľovskej hry však môžu byť dôvodom, prečo šach mnohé deti odmietajú.
Najlepším spôsobom, ako deti naučiť logicky myslieť, je motivovať ich hravým a nevtieravým spôsobom. Tak, ako nenápadne rozmixujete zeleninu do nátierky, aj tréning logického myslenia treba dávkovať postupne a v malých množstvách. Tu sú tipy psychológov, učiteľov, skúsených rodičov a zástupcov vzdelávacích agentúr.
1. Podporujte argumentáciu
Naučte vaše deti sile argumentov. Ak ich budete viesť k tomu, aby svoje myšlienky či nápady zdôvodňovali, budú si viac uvedomovať súvislosti. Chcelo by vaše dieťa novú hračku alebo ostať s kamarátmi dlhšie vonku? Argument – lebo aj Miška ju má, lebo aj Tomáš môže – neprejde. Pomôžte im nájsť presvedčivé a opodstatnené argumenty a nechajte ich pochopiť silu dobrého argumentu.
2. Čítajte s porozumením
V škole aj v bežnom živote je čítanie s porozumením jednou z kľúčových schopností žiaka. „Hoci sa školské vzdelávacie osnovy naň orientujú len postupne, schopnosť identifikovať kľúčové informácie môžete trénovať už teraz,“ potvrdzuje Matúš Metes z agentúry Cielene. Pri štúdiu či už na strednej alebo vysokej škole sa tí, ktorí vedia čítať s porozumením, ľahko zaradia medzi lepších žiakov a aj učenie im pôjde rýchlejšie. „Vo forme učenia, nie bifľovania,“ dodávajú učiteľky.
[dropcap type=“1″]T[/dropcap]Linda Vodislavská