,,Hlavne nech je zdravé“, odpovedá väčšina z nás na otázku, či si prajeme chlapčeka alebo dievčatko. Povedzme si teda viac o tom, ako ochrániť zdravie dieťatka i to svoje.
Poradňa v tehotenstve
To, že počas tehotenstva je potrebné navštevovať tehotenskú poradňu, vieme všetci. Mnohé z nás si však neuvedomujú, že pravidelné kontroly nám pomáhajú vyhnúť sa vážnym zdravotným komplikáciám ohrozujúcim nie len dieťatko, ale i nás samotné. Vyšetrenia počas tehotenskej poradne pomáhajú predchádzať vzniku závažných komplikácií ako sú:
• tehotenská cukrovka,
• infekcia močových ciest,
• preeklampsia,
• predčasný pôrod,
• zápal pľúc a sepsa u novorodeniatka spôsobené prítomnosťou Streptokoka skupiny B v pošve rodičky.
Dokážu tiež odhaliť rázštep chrbtice i podnebia, ďalšie vývojové chyby vnútorných a vonkajších orgánov dieťatka, či podozrenie na Downov syndróm.
Amniocentéza
Amniocentéza slúži na diagnostiku prípadných vrodených porúch vyvíjajúceho sa dieťatka. Odber plodovej vody je zákrok, ktorý vám váš lekár odporučí, ak výsledky Tripple testu nedopadli dobre, alebo ak ste už oslávila 35. narodeniny. Vyšetrenie sa spravidla vykonáva v 15. až 22. týždni tehotenstva (t.t.) na operačnej sále a lekár počas neho odoberie pomocou sterilnej ihly malé množstvo plodovej vody.
Morfologický ultrazvuk
Predstavuje alternatívu amniocentézy, jeho spoľahlivosť je však nižšia. Dokáže odhaliť 90 % vrodených anomálií. Downow syndróm však dokáže vyvrátiť (alebo potvrdiť) až s 99 % presnosťou. Morfologický ultrazvuk sa vykonáva v 18. až 22. t.t.. Podobne ako amniocentézu vám ho lekár navrhne, keď výsledky Tripple testu vykazujú odchýlku. Skúsený odborník počas neho kontroluje prítomnosť ukazovateľov, ktoré by mohli poukazovať na vrodené vývojové chyby vášho dieťatka.
Preventívne návštevy u zubára
Hormonálne zmeny a nevoľnosť počas tehotenstva dávajú vašim zubom zabrať. Preto by ste mali vedieť, že máte nárok na 2 preventívne kontroly u zubára. Prvé vyšetrenie by ste mali stihnúť v priebehu prvého trimestra. Keď zubár nenájde žiadny problém, druhýkrát lekára navštívte po 28. týždni tehotenstva.
Ak vás však trápi boľavý zub alebo problémy s ďasnami, neodkladajte ošetrenie na dobu po pôrode. Najlepšie obdobie na ošetrenie je v druhom trimestri. V 1. trimestri totiž môžu použité liečivá nepriaznivo vplývať na vývoj plodu a v 3. trimestri sa náročné ošetrenie neodporúčajú, lebo stres môže prispieť k predčasnému pôrodu.
Tip: Ak vás trápi nevoľnosť, zuby si neumývajte hneď po zvracaní. Poškodili by ste si zubnú sklovinu. Ústa si niekoľkokrát vypláchnite vodou a zubnú kefku s pastou použite najskôr po 20 minútach.
Fajčenie v tehotenstve
Určite viete, že cigarety (a drogy) sú v tehotenstve tabu. Látky obsiahnuté v cigaretách veľmi negatívne pôsobia na rast dieťatka a vývoj jeho mozgu. Prispievajú ku vzniku kardiovaskulárnych ochorení, ale i rázštepu pery a podnebia. Môžu vyvolať potrat či predčasný pôrod. Podľa výskumov deti mamičiek, ktoré počas tehotenstva fajčili, sú viac ohrozené syndrómom náhleho úmrtia dojčiat a nízkou pôrodnou hmotnosťou. Vo vyššom veku sú náladové a depresívne.
Nebezpečné je i pasívne fajčenie. Vyhnite sa preto zafajčenému prostrediu a cigaretovému dymu. I ten totiž zvyšuje riziko rozvoja kardiovaskulárnych a pľúcnych ochorení.
Lieky v tehotenstve
Počas tehotenstva sa do organizmu dieťatka dostávajú všetky látky, ktoré prijmete vy. Výnimkou nie sú ani lieky. Preto by ste sa pri užívaní liečiv (aj voľnopredajných) mali riadiť 3 pravidlami:
• pozorne si prečítajte príbalový leták,
• ak si nie ste istá či liek smiete užiť, prekonzultujte to s lekárom,
• lieky užívajte v najnižšej účinnej dávke, čo najkratšiu dobu a iba ak je to naozaj nevyhnutné.
Bolesť a horúčku vám pomôže znížiť Paralen alebo Panadol. Nádchu vyrieši preplach nosa konvičkou alebo hypertonická morská voda. Bolesť hrdla zmierni kloktanie slanou vodou alebo harmančekovým čajom. Na kašeľ je výborný domáci cibuľový sirup a pri hnačke účinkuje aktívne uhlie.
Monitor dychu
Niektoré maminky ho považujú za marketingový ťah, iné naň nedajú dopustiť. Pravdou však je, že keď dieťatko počas spánku prestane dýchať, monitor spustí svetelný i zvukový signál. Preto je považovaný za veľmi účinný pri odhalení syndrómu náhleho úmrtia dojčiat. A hoci je toto ochorenie veľmi výnimočné, kúpu monitoru dychu určite zvážte, ak sa váš drobček narodil:
• predčasne,
• jeho hmotnosť bola nižšia ako 2 500 g,
• má ochorenie srdiečka alebo dýchacej sústavy,
• starší súrodenec mal zástavu dýchania.
Odber pupočníkovej krvi
Väčšina maminiek ošetruje boľavé bruško či soplíky. Nájdu sa však medzi nami i maminky veľkých bojovníčkov, ktorých problémy nevyriešia kvapky do nosa či probiotiká.
Leukémia, lymfómy, niektoré typy blastómov, poruchy imunity či metabolické ochorenia sú závažné ochorenia, pri ktorých liečbe sa používajú krvotvorné kmeňové bunky získané aj z pupočníkovej krvi.
Pupočníková krv je zároveň objektom výskumu početných klinických štúdií. Tie sa venujú možnosti jej využitia pri liečbe niektorých neurologických ochorení, ako je detská mozgová obrna, autizmus, ďalej pri cievnej mozgovej príhode, traumatickom poškodení miechy a mozgu, poruchách sluchu, skleróze multiplex, reumatoidnej artritíde, ochoreniach očnej rohovky, vrodených srdcových chybách či počiatočnom štádiu cukrovky 1. typu.
Uchovaná pupočníková krv je využiteľná nielen v detskom veku, ale aj v dospelosti.
Veríme, že sme vás príliš nevystrašili. Myslíme si však, že je lepšie byť pripravený, ako zostať zaskočený. Prajeme vám pokojné tehotenstvo bez zdravotných komplikácií.