Týmto potravinám sa v tehotenstve radšej vyhýbajte

Obrázok od Vicki Nunn z Pixabay

Opakovanie je matka múdrosti, pretože aj ostrieľané niekoľkonásobné mamičky môžu časom zabudnúť, ktoré potraviny nepatria na tanier tehotnej ženy. Tak schválne, viete, ktoré to sú?

To, prečo je lepšie sa vyhnúť niektorým potravinám, má svoje dôvody. Môžu totiž spôsobiť rôzne zažívacie nepríjemnosti, alergické reakcie, alebo dokonca aj inak uškodiť mamičke či jej ešte nenarodenému dieťatku. Kým niektoré potraviny stačí len obmedziť, iné je najvhodnejšie vynechať načisto.

Surové mäso, vajcia a ryby

Zbiehajú sa vám slinky na hovädzí tatarák, krvavý steak, volské oko (s roztečeným žĺtkom) alebo sushi? Tak na toto všetko radšej zabudnite, ak pod srdcom nosíte dieťa. Problémom surového mäsa môžu byť nebezpečné listérie, ako aj toxoplazmóza spôsobená parazitom Toxoplasma gondii. Za bežných okolností nemusí byť pre človeka nebezpečná, no pre tehotné ženy to neplatí, pretože môže infekciou spôsobiť ťažké poškodenie plodu cez placentu. Najhoršie je, že prebieha takmer bez príznakov alebo len s minimálnymi príznakmi, ale dokáže postihnúť nervovú sústavu nenarodeného dieťatka, niekedy dokonca až smrť. Podobné komplikácie môžu nastať aj v prípade surových vajec či po konzumácii surových rýb.

Alkohol

Ten by mal byť tabu počas celého tehotenstva a keďže doposiaľ neboli skúmané a porovnávané rôzne hladiny alkoholu v krvi matky a ich dopad na plod, neodporúča sa jeho konzumácia ani v zdanlivo menších množstvách (pohár vína a pod.).

Plesnivé a mäkké syry

Pozor na syry ako sú niva, camembert, feta alebo encián, pretože môžu negatívne vplývať na imunitný systém dieťatka v maternici. Rovnako sa majte na pozore aj pred syrmi a výrobkami z nepasterizovaného mlieka (napríklad aj bryndza), ktoré sú dostupné obvykle len u farmárov alebo v špecializovaných farmárskych potravinách. Pri nákupe preto radšej skontrolujte etiketu a pozrite si zloženie daného výrobku.

Káva a čierny čaj

Vydržať bez nej môže byť akoby ďalšou skúškou dospelosti, no myslite na dobro svojho dieťatka. Nemusíte sa týchto nápojov vzdať nadobro, ale majte na pamäti, že obsahujú veľké množstvo kofeínu. A práve ten je príčinou zhoršeného vstrebávania železa do organizmu.

Hríby

Keďže na seba viažu veľké množstvo toxických látok, ich konzumácia sa v prvom trimestri neodporúča vôbec, neskôr len v obmedzenom množstve.

Základom zdravej životosprávy v tehotenstve je riadiť sa zdravým rozumom. Počúvajte svoje telo a to, čo je všeobecne nezdravé aj pre bežných ľudí, bude pravdepodobne nevhodné aj pre tehotnú ženu. Stravujte sa tak, že myslíte na dvoch, ale nekonzumujte za dvoch, čo sa množstva týka.