Podobný postoj k svojmu životnému štýlu by mohli zaujať aj Slováci. Vo Fínsku je štandardnou súčasťou bývania sauna, či už ide o rodinný dom, alebo obyčajný byt. Štandardnou súčasťou slovenských domácností sú najvyššie náklady na energie v rámci Európskej únie. Zatiaľ. Čo tak vyskúšať fínsky prístup – spojenie prírody a technológie. Máme na mysli saunu. Dá sa totiž urobiť v každom obytnom priestore. V rodinnom dome, alebo „panelákovom byte“. A sauna znamená zdravie pre telo a pokoj pre myseľ.
PREČO SA SAUNOVAŤ
Účinky sauny sú dobre známe. V prvom rade ide o relax a zdravie. Sauna zvyšuje imunitu, podporuje liečbu mnohých ochorení a urýchľuje celkovú rehabilitáciu organizmu. Samozrejme, dôsledné dodržiavanie odporúčaní ošetrujúceho lekára je nevyhnutnou súčasťou terapie. Saunovanie však prináša nielen telesnú, ale aj duševnú pohodu a preto ho mnohí vyžívame aj ako zásadného bojovníka proti všadeprítomnému stresu. Dôležité je vedieť si vybrať práve ten typ sauny, ktorý nám vyhovuje a dodržiavať základné zásady saunovania.
AKO SA SPRÁVNE SAUNOVAŤ
Priaznivé zdravotné i relaxačné účinky sauny na náš organizmus dosiahneme, keď procedúry vykonávame zdravým a správnym spôsobom. Saunovanie je prospešné pre dospelých aj deti, vždy ho však využívajme v miere, ktorá zohľadňuje individuálne pocity. Rezervujte si na saunovanie minimálne dve hodiny, pretože uvoľnenie a pokoj sú základným predpokladom priaznivého pôsobenia sauny. Najskôr si doprajte aspoň 15–30-minútový odpočinok, najmä ak ste po veľkom fyzickom či psychickom zaťažení. Nemali by ste byť hladný, ale neodporúča sa saunovanie bezprostredne po výdatnom jedle či požití alkoholu. Dôkladne očistite telo pod sprchou a dobre sa osušte uterákom, aby ste urýchlili potenie.
FÁZA POTENIA
V saune si zvoľte ležadlo vo vyhovujúcej výške. Ideálna je poloha v ľahu s mierne zvýšenou hlavou a pokrčenými kolenami. Po primeranom prehriatí/zahriatí nastáva potenie, ktoré sa dá zvýšiť vírením vzduchu utierkou alebo metličkou. Ešte väčšie potenie ku koncu pobytu môžeme dosiahnuť vytvorením parného nárazu – oblievaním kameňov pece. Používa sa na to varecha s dlhou rúčkou, aby sa predišli obareniu. Do vody môžete pridať bylinkové, soľné, medové, či aromatické a liečivé prísady. Dĺžka pobytu v „potiarni“ je pre každého individuálna a obvykle trvá 12 až 20 minút. Pred jej opustením zmeníme polohu z ľahu do sedu asi na 2 minúty, čím sa adaptuje cirkulácia krvi.
FÁZA OCHLADZOVANIA
Najšetrnejšou formou ochladzovania je pobyt na čerstvom vzduchu s miernym prehĺbením dýchania a pohybom, ktorý zvýši obsah kyslíka v krvi. Väčšiu záťaž predstavuje takzvané Kneippove oblievanie (vejárovité sprchy, ktoré začínajú zvonku a smerujú k srdcu), prípadne váľanie v čerstvom snehu. Najviac zaťažujúcou formou je ponáranie do studenej vody. Pri určení dĺžky a spôsobu ochladzovania sa riadime najmä zdravotným stavom. Procedúru sa odporúča ukončiť teplým vodným kúpeľom nôh. Po krátkom osprchovaní a osušení môžeme dvojfázový cyklus zopakovať. Saunovanie ukončíme odpočinkom na ležadle alebo spánkom, pričom sa telo vráti k prirodzenej teplote. Doplníme tekutiny vo forme minerálnych vôd či ovocných štiav, ktoré obsahujú draslík, C vitamín a iné minerálne prvky.
SAUNA A DETI
Pediatrička MUDr. Marta Špániková hovorí, že postup pri saunovaní detí je podobný ako u dospelých, „ale predsa len má svoje odlišnosti hlavne v dĺžke pobytu, znížení teploty v potiarni a obmedzení ochladzovania. Saunovanie je vždy pod dohľadom dospelých. U nás sa saunovanie začína zväčša vo veku dvoch rokov. Aj pre saunovanie sú určené kontraindikácie, kedy je saunovanie zakázané. Všeobecne platí, že saunovanie nie je vhodné pri žiadnom akútnom ochorení sprevádzanom horúčkou, zvracaním, hnačkou, alebo pri zhoršení chronického ochorenia. Saunovanie u detí s akýmkoľvek chronickým ochorením, by malo byť vopred konzultované s jeho lekárom.“
[dropcap type=“1″]T[/dropcap] Jana Koziaková