Postrach mnohých žien – mimomaternicové tehotenstvo

Heart photo created by diana.grytsku - www.freepik.com

Od klasického tehotenstva sa líši tým, že oplodnené vajíčko rastie mimo ženskú maternicu niekde v brušnej dutine. Nebezpečné je v tom, že môže spôsobiť život ohrozujúce krvácanie a spravidla si vyžaduje okamžitú lekársku starostlivosť.

Zaujímavosťou je, že vo viac ako 90 % prípadov mimomaternicových tehotenstiev sa vajíčko oplodní a zastaví vo vajíčkovode. Prejaví sa už v priebehu prvých týždňov tehotenstva a kým mnohé mimomaternicové tehotenstvá ženy ani len nepostrehnú (telo sa s nimi vysporiada samé), niektoré si vyžadujú odborný zásah.

Ako sa môže prejaviť?

Medzi skoré príznaky mimomaternicového tehotenstva patrí slabé pošvové krvácanie, bolesti panvy, podráždený žalúdok a zvracanie, ostré brušné kŕče, bolesť na jednej strane tela, závraty alebo slabosť, bolesť v ramene, krku alebo konečníku. Mimomaternicové tehotenstvo môže spôsobiť prasknutie vajíčkovodu a predzvesťou sú veľké bolesti so silným krvácaním alebo bez neho.

Diagnostika a liečba mimomaternicového tehotenstva

V prípade návštevy gynekológa sa lekár rozhodne pre tehotenský test a vyšetrenie panvy. Aby sa podozrenie potvrdilo, použije aj vyšetrenie ultrazvukom, aby skontroloval maternicu a vajíčkovody. Keďže oplodnené vajíčko nemôže prežiť mimo maternice, lekár nariadi jeho vybratie kvôli možným vážnym zdravotným problémom. Ak je tehotenstvo podchytené na samom začiatku a neboli zatiaľ zaznamenané žiadne komplikácie, lekár môže zvoliť medikamentóznu liečbu na zastavenie rastu buniek vo vajíčku.

V ťažších prípadoch je nevyhnutný chirurgický zákrok, pričom bežne sa využíva laparoskopia. V prípade, že je poškodený aj vajíčkovod, pravdepodobne ho odstránia rovno počas operácie. V urgntných prípadoch, kedy vajíčkovod praskne a žena krváca, sa volí klasická laparotómia (teda chirurgický zárkok väčšieho rozsahu).

Po tehotenstve

Mimomaternicové tehotenstvo môže so sebou priniesť ďalšie riziká týkajúce sa možného klasického tehotenstva. Zvážte preto rozhovor so svojím gynekológom alebo odborníkom na plodnosť, najmä vtedy, ak vám odobrali vajíčkovod. Mnoho lekárov sa prikláňa k pauze po mimomaternicovom tehotenstve, niektorí odborníci odporúčajú aspoň 3 mesiace, aby malo vaše telo dostatok času na zotavenie.

Pri mimomaternicovom tehotenstve jestvuje riziko vzniku ďalšieho takéhoto tehotenstva, a preto, ak sa budete pokúšať o bábätko a test vám ukáže dve čiarky, navštívte radšej svojho gynekológa čo najskôr, aby potvrdil, že dieťatko rastie tam, kde má.