Personalistka, ktorá mamám rozumie

Maminkinu prácu v americkej sieti rýchleho občerstvenia jej deťom závidia všetci kamaráti. Profesionálne trénuje, učí a motivuje zamestnancov, no skúsenosti naberá aj pri výchove.

Adriána Boháčová (35) pracuje ako personalistka na riaditeľstve McDonald’s v Bratislave. V spoločnosti pracuje od roku 1999, vrátane šiestich rokov materskej dovolenky pri troch deťoch. Začínala ako bežný zamestnanec za pokladňou počas letnej brigády, neskôr pracovala ako hosteska. Na riaditeľstvo sa dostala v rámci interného kariérneho programu High Potentional. Od roku 2004 pôsobí na personálnom oddelení, pred materskou dovolenkou zastrešovala aj tréningové oddelenie na Slovensku. Vo voľnom čase sa venuje svojim deťom a rada pečie.

STE PYŠNOU MAMOU RIŠKA, KATKY A JURKA. POVEDZTE NÁM, AKÍ SÚ?
Sú perfektní. Traja a úplne rozdielni. Najstarší Riško má sedem rokov. Je veľmi zodpovedný, systematický a rád doma so všetkým pomáha. Venuje sa športovému plávaniu, v čom ho podporujeme a z úspechov sa teší celá rodina. Prostredná Katka má päť rokov a je to živel rodiny. Rada spieva, tancuje, kreslí nádherné farebné obrázky. Srší z nej neskutočná energia a šťastie. Jednoducho sa teší zo života, čo zas teší mňa ako mamu. Dvojročný Jurko je najmladší, miluje spoločnosť a keď ideme niekam na výlet, vždy stojí prvý pri dverách. Je to náš malý anjelik. Samozrejme, keď sú všetci traja spolu, sú veľmi živí, ale úžasní. Nevymenila by som ani jedného.

MATERSKÉ DOVOLENKY STE ABSOLVOVALI PEKNE ZA SEBOU. KEDY STE SA ROZHODLI VRÁTIŤ DO PRÁCE?
Plánovala som návrat po druhom dieťati. Keďže nám osud nadelil ešte Jurka, tak po treťom (smiech). O návrate do práce sme sa začali s manželom rozprávať, keď bol Jurko ešte maličký. V tom čase som bola už dlho doma a necítila som sa spokojne. Chýbal mi život, práca a ľudia. Ale chýbala mi aj spoločnosť, zodpovednosť a ruch. Potom prišla pracovná ponuka od mojej súčasnej šéfky. Ponúkla mi možnosť vrátiť sa na moju pôvodnú pozíciu. Jurko tomu akoby rozumel, bol pokojné dieťa. Takže po šiestich rokoch doma som nastúpila do práce.

DSC_2352

ZMENILI SA VÁM PO NARODENÍ DETÍ PRACOVNÉ PRIORITY?
Myslím, že pracovné priority sa mi nezmenili. Vždy bola pre mňa cieľom kvalitne odvedená práca. Čo sa zmenilo je to, že na prvom mieste sú deti a rodina. Snažím sa plánovať, organizovať si čas a prác tak, aby som nikoho neukracovala. Verím, že mi rozumiete.

ČO ZNAMENÁ VAŠA POZÍCIA PERSONALISTKY?
Práca personalistky zahŕňa široké spektrum činností, ale cieľom je, aby boli spokojní zamestnanci. Snažíme sa vytvárať pozitívne pracovné prostredie, zamestnancov učím, trénujem, kontrolujem. Tiež ich motivujeme. Máme perfektný tréningový systém, ktorý ponúka zamestnancom možnosť rozvoja. Všetko máme prepracované a pripravené pre našich zamestnancov, je na nich, či a ako túto možnosť využijú.

PRACUJETE PRE AMERICKÚ SIEŤ MCDONALD’S, KTORÁ JE POPULÁRNA NAJMÄ U DETÍ. ČO NA VAŠU PRÁCU VRAVIA?
Naše deti sú ako ostatné. Dcéra bude pracovať ako maminka a syn ako tatinko. Moju prácu berú úplne normálne, maminka ide do práce, spraví si svoju prácu a keď ju má hotovú, ide domov. Do práce za mnou chodia iba výnimočne a predbiehajú sa v tom, kto bol koľkokrát. Moja práca je aj v kancelárii, aj v reštauráciách, deti zažili oboje a páčilo sa im.

HOVORÍ SA, ŽE NAJLEPŠIE PRACOVNÍČKY SÚ MATKY.
Po mojich vlastných skúsenostiach som presvedčená, že najlepší organizátori sú matky s viacerými deťmi. Žiaden pracovník neorganizuje a nemotivuje v prospech veci viac ako mamy. Pracujem ako personalistka, takže to dokážem posúdiť. Ak matka´ide pracovať, je presvedčená, že je najlepšie, čo mohla urobiť. Maminy sú zodpovedné, rozvážne, vedia si dobre organizovať prácu a vedia dobre reagovať v nepredvídateľných situáciách, lebo ich stretávajú každý deň.

AKÉ SÚ PODMIENKY PRE MAMY S MALÝMI DEŤMI U VÁŠHO ZAMESTNÁVATEĽA?
Máme mamičky, ktoré pracujú priamo v reštauráciách i u nás na Service Centre. Práca v reštauráciách je pre ne veľmi výhodná, keďže umožňuje plánovať si zmeny a požiadavky na prácu podľa potrieb zamestnancov. V každej reštaurácii máme
v priemere viac ako päťdesiat zamestnancov, takže systém nám umožňuje ísť v ústrety maminám. Majú možnosť pracovať i na skrátené úväzky.

ČO JE NAJVÄČŠOU VÝZVOU, KEĎ CHCETE BYŤ MATKOU A ŽENOU S ÚSPEŠNOU KARIÉROU ZÁROVEŇ?
Tou je asi dosiahnutie spokojnosti. Spokojnosti samej zo seba a so sebou, spokojnosti rodiny a spokojnosti v práci. Ak som ja spokojná, odzrkadlí sa to aj na mojich výsledkoch. Deti sú šťastné a veselé a mne sa darí v zamestnaní.

KTO VÁM S DEŤMI POMÁHA?
Na prvom mieste je to určite manžel. Vie ma zastúpiť na jednotku, hoci je pracovne vyťažený. Chlebíky vo vajíčku neurobí nikto lepšie ako on. Deti milujú jeho nápady na výlety. Od horských túr až po galérie. Pre neho nie je nič problém. Potom „samozrejme“ radi využijeme aj starých rodičov, krstné a kamarátky.

NIEKEDY POTREBUJÚ POMÔCŤ AJ MAMY. MÁTE NEJAKÝ TAJNÝ KRUH PORADKÝŇ?
Počas materskej dovolenky, bola dosť dlhá, sme sa spoznali päť mamičiek a vytvorili si svoj spolok. Všetky sú to neskutočné ženy, každá iná, ako moje deti, povahami aj oblasťami pôsobenia. Ale keď sme pokope, je to pre mňa očista na duši. Môžeme sa rozprávať úplne o všetkom, čo mi veľmi pomáha po psychickej stránke. Žena – žena je kombinácia, ktorá je v určitých situáciách nenahraditeľná.

IMG_0050

MIMO VAŠEJ VLASTNEJ MAMY, KTORÁ SLÁVNA MAMA JE PRE VÁS VZOROM?
Vzor pre mňa znamená niečo čoho si vážim a cením a to je iba moja mamička. Jej pokoj, starostlivosť a láska, ktorú dáva mne a svojim vnúčatám je neopísateľná. Ak sa hnevám na deti, na život, vždy si spomeniem v prvom rade na ňu.

AKO TRÁVITE VOĽNÝ ČAS? VENUJETE SA AJ „SVOJIM“ AKTIVITÁM?
Najradšej s deťmi a manželom. Obľúbené aktivity sú chalupa, víkend u starých rodičov, športovanie, kultúra. Najlepšie všetko, čo môžeme robiť spoločne všetci piati. Na svoje aktivity čas mám, striktne sa niektoré snažím dodržiavať a plánovať dopredu, inak by to nešlo, skúšala som to. A keď sa občas podarí stretnutie mojej mamičkovskej päťky, tak to je paráda a energiééééé (smiech).

MCDONALD’S JE PRE VEĽA ĽUDÍ MOŽNO NESPRÁVNE SYNONYMOM NEZDRAVÉHO JEDLA. STRAVUJÚ SA VAŠE DETI V MCDONALD’S?
Moje deti McDonald’s poznajú a majú ho radi. Mávajú tam narodeninové oslavy. Ak sa im podarí nejaký úspech a majú želanie McDonald’s, tak radi navštívime reštauráciu všetci spoločne. Keďže nás je päť, je pre nás výborné miesto v narodeninovom kútiku, kde si môžeme spokojne zjesť svoje jedlo, niečo si nakresliť a nie sme rušení a ani my nerušíme okolie. Keď cestujeme z chalupy, viem, že majú otvorené a radi služby McDrive využijeme.

ČO BY STE ODKÁZALI NAŠIM ČITATEĽKÁM, KTORÉ ZVAŽUJÚ KARIÉRU POPRI DIEŤATI?
Ak vedia, že budú spokojné a je to práve to, čo chcú naozaj urobiť, nech do toho určite idú. Dieťa ani manžel nemôžu byť spokojní, ak nie je spokojná mamina. Ak cítia, že majú oporu v niekom, nech sa neobávajú. Ak žena pracuje popri dieťati, neznamená to, že nemiluje svoju rodinu najviac na svete.
[dropcap type=”1″]T[/dropcap] Jana Mihalovičová
[dropcap type=”1″]F[/dropcap] archív Adriány Boháčovej