PCčkár radí a vychytáva

Počítač, tablet, telefón... sú s nami čoraz častejšie a niekedy sa zdá, že čím sú jednoduchšie, tak nám viac komplikujú život. Mamama prináša opäť rady a vychytávky, aby vám všetky výdobytky IT boli viac priateľmi ako „guľami na nohe“. Ako zvykne hovoriť Patrik Cvengroš zo spoločnosti Board, kto iný ako on, s iniciálami PC, by mal o tom vedieť viac.

VYUŽÍVAJTE TELEFÓN EFEKTÍVNEJŠIE

Aktívne mamičky si okrem svojich rodičovských povinností musia plniť aj tie pracovné. V biznise sa za základný komunikačný nástroj považuje e-mail a určite je veľa pracujúcich mamičiek, ktoré by ocenili väčšiu mobilitu. Pre nich tu máme jeden z tipov, ako efektívnejšie využívať e-mail v telefóne alebo tablete.

Ide o tzv. IMAP nastavenie e-mailu v počítači, telefóne či tablete. V praxi to znamená, že v pohodlí domova
napíšete e-mail, ktorý odošlete. A potom, keď ste s vaším dieťaťom vonku na ihrisku alebo v detskom kútiku a máte pri sebe len mobil, nájdete v ňom všetky správy, aj e-mail odoslaný z domáceho počítača. Samozrejme, platí aj opačný proces. Na telefóne alebo tablete napíšete e-mail a nájdete ho opäť automaticky aj v domácom počítači v odoslaných správach. Máte tak stále pri sebe kompletnú e-mailovú komunikáciu, nech ste kdekoľvek, a z pohľadu vášho pracovného nasadenia ste neustále „on-line“.

VÝHODY:
• rovnaké e-maily máte na všetkých zariadeniach,
• v telefóne môžete mať nastavených viacero e-mailových adries,
• máte ich zálohované na serveri, čo znamená, že ak sa vám pokazí telefón alebo počítač, e-maily nestratíte.

NEVÝHODY:
• e-maily treba aj upratovať. Väčšinou za umiestnenie e-mailov – tzv. hosting – platíte podľa veľkosti e mailových schránok. Čím väčší priestor, tým vyšší poplatok. Z vlastných skúseností odporúčame nechať na serveri max. posledné 2 roky a staršie e-maily odložiť do archívu, lokálne do počítača.

ZÁLOHOVANIE PRE POKOJNÝ SPÁNOK
Ako každá mama určite veľa fotíte, prípadne nahrávate svoje ratolesti. Uchovávanie takéhoto obsahu len na jednom počítači je veľmi nebezpečné. Preto odporúčame, aby ste si, pre prípad zlyhania, obsah
skopírovali aj na inom mieste.

Čo je zálohovanie?
Jednoducho povedané, ide o vytvorenie kópie dát na iné zariadenie. Napríklad vo svojom počítači máte umiestnené dokumenty. Ak tieto dokumenty skopírujete aj na USB kľúč, prípadne externý prenosný
harddisk, tak dáta budete mať uložené dvakrát, teda zálohované.

Čo nie je zálohovanie.
Zálohovaním určite nie je, ak napr. fotky z fotoaparátu skopírujete len na externý disk. Treba si uvedomiť, že dáta mate nahraté len raz.

Štyri dôvody, prečo zálohovať:
• Vyvarujeme sa zlyhaniu disku v počítači, na ktorom máme všetky údaje. Disk sa môže z jedného dňa na druhý pokaziť a možná oprava býva finančné náročná, niekedy aj nemožná. Zabudnite na to, že ak pokazený disk prinesiete reklamovať predajcovi, bude vám automaticky zachraňovať dáta. Predajca vám len vymení pokazený kus za nový.
• Ďalšou možnosťou je vírus. V poslednom čase sa vyskytujú také vírusy, ktoré vám zakódujú všetky dáta. Odvírenie je potom možné len formou zakúpenia kľúča, ktorého cena býva rádovo niekoľko sto eur. Veľakrát sa ale stáva, že odvírenie nie je možné a prichádzate tak o všetky dáta.
• Netreba zabúdať ani na krádeže. Notebooky či tablety sú ľahkou korisťou pre zlodejov.
• Ak ich máte nahraté len na jednom mieste, takto môžete prísť o svoje dáta veľmi rýchlo.
• No a netreba zabúdať ani na náhodne zmazanie, ak omylom prepíšete alebo vymažete súbory. Ak sa na počítač chodia hrať aj vaše ratolesti, tak náhodné zmazanie súborov je úplne bežné.

ZÁLOHUJTE AJ FOTKY Z TELEFÓNU
Mamičky si veľmi obľúbili fotenie telefónom. Pri drahších telefónoch je kvalita fotiek veľmi dobrá a kapacita pamäte dostatočná. Preto sa nutnosť zálohovania fotiek do počítača javí ako zbytočná, presnejšie povedané, nepohodlná. A to vás môže zmiasť. Myslite radšej aj na to, že fotky z telefónu treba občas skopírovať
do počítača alebo cez rôzne on-line služby nastaviť ich automatické kopírovanie do počítača.

Netreba zabúdať, že aj telefón je len stroj, tiež sa môže pokaziť, stratiť alebo ho vaše dieťa utopí vo vode.

Ak sme vám aspoň trošku naštrbili pokojný spánok, tak sme spokojní. Netreba totiž zabúdať, že vo viacerých domácnostiach sú už len digitálne fotografi e. A neplánované zmazanie všetkých fotiek svojich detí za niekoľko rokov je priam nepredstaviteľné.

[dropcap type=“1″]T[/dropcap] Magda Halušková