Odborníci radia, ako sa udržať v psychickej a fyzickej kondícii

Obrázok od karabulakastan z Pixabay

Väčšina z nás zostáva tieto dni doma. Situácia, odkedy sa našim svetom stal len náš domov môže byť pre organizmus veľmi náročná. Ak chceme zostať vo forme, vyhnúť sa jarnej únave a útokom vírusov, dôležité je nezabúdať na zdravý pohyb, dobrú psychickú kondíciu a pravidelnú vyváženú stravu.

Fitness u vás doma

Fitness centrá, tanečné a jóga štúdiá sú počas týchto dní zatvorené, no tréningy sa vďaka internetu presunuli do online prostredia. Tréneri, cvičitelia a všetci, ktorí boli doposiaľ zvyknutí na pravidelný pohyb s nami dnes cvičia prostredníctvom obrazoviek priamo doma v obývačke. Zakladateľka projektu Justwoman, Lenka Ďurechová, ktorá prostredníctvom projektu podporuje ženy k pohybu a zdravému životnému štýlu je presvedčená o tom, že udržať sa vo forme sa dá aj doma, no vyžaduje si to pevnú vôľu a dostatočnú motiváciu. “Náš život sa zmenil, no nezastavil. Musíme hľadať cesty a spôsoby, ako sa udržať nie len fyzicky, ale aj psychicky zdraví. To, že nemôžeme navštevovať fitness štúdiá neznamená, že nemôžeme cvičiť doma.“ Na sociálnych sieťach nájdeme live videá a online tréningy, ktoré sú prispôsobené na cvičenie z pohodlia domova. „Často nám k nim stačí len podložka a vlastná váha,“ hovorí.   

Psychická kondícia

Podľa psychológa je v týchto dňoch dôležité zostať v kontakte s blízkymi, hovoriť o svojich pocitoch a nebáť sa zdieľať svoje obavy či strach. „Je to príležitosť zavolať rodine s ktorou nie sme bežne v kontakte, starým známym, ktorých sme dlho nepočuli a nemali sme sa im čas ozvať, “ hovorí Peter Vokoun. Počas týchto dní sa zastavme a popremýšľajme o veciach, ktoré nás bavia, no možno sme na ne nemali dostatok času. Máme príležitosť dočítať nedočítané knihy, zalistovať v starých albumoch alebo si urobiť poriadok nie len doma, ale aj v hlave. „Nesledujme zbytočne veľa správ,“ upozorňuje Peter Vokoun. „Na duševnej pohode nám to nepridá.“  Na druhú stranu však odporúča dbať na udržanie si pravidelného režimu spánku a vstávania ako počas bežných dní, zbytočne neponocovať a fungovať v stabilnom režime, ktorý pomáha psychickej pohode.

Vyvážená strava

Snáď každý z nás si uvedomuje, aké dôležité je dodržiavať pravidelnú a vyváženú stravu.
Na prvom mieste je prispôsobiť množstvo skonzumovaného jedla pohybovej aktivite, ktorú vykonáva každý individuálne. Pomer cukrov, tukov a bielkovín by mal zostať nezmenený. Podľa odborníka na zdravú výživu, Jána Durca je dôležité, aby jedálny lístok bol pestrý, s vyváženým pomerom ovocia , zeleniny, strukovín, orechov a rýb. Ponuka surovín v obchodoch je dostatočne pestrá a regále už sú doplnené všetkým chýbajúcim. Omnoho viac sa však podľa Jána Durca musíme zamerať na podporu imunity. „Dôraz musíme klásť na zdravé  tuky, vitamíny D, A, C, B. Probiotické a prebiotické nápoje sú tiež nesmierne dôležité na posilnenie imunity s dostatkom potrebných minerálnych zložiek,“ hovorí.  Ján Durec zároveň odporúča, aby sme do svojho jedálnička zahrnuli aj ovesené produkty. „ Možností je viacero. Či už sa jedná o ovos vo forme mliečnej rastlinnej alternatívy, ktorá sa výborne hodí na prípravu kaší alebo ako prísada do hlavného jedla. Ochutiť, kombinovať a servírovať jedlo môžeme tak, ako to máme najradšej. Nemáme žiadne obmedzenie jedálneho lístka, jedine ak tak zdravotné,“ dodáva Ján Durec, odborník na zdravú výživu a vedúci výskumu a vývoja Body&Future.