Antikoncepcia aj lieči

Podľa hlavného odborníka Ministerstva zdravotníctva SR pre odbor gynekológia a pôrodníctvo, profesora Miroslava Borovského, má antikoncepcia, rovnako ako každý liek, svoje svetlé aj temné stránky. V mnohých prípadoch sa totiž nepoužíva len na zabránenie počatia, ale aj ako dôležitý liek pri ochoreniach súvisiacich predovšetkým s hormonálnymi poruchami. „Sú ženy, ktoré majú napríklad syndróm polycystických ovarií. To sú tie, ktoré sú už geneticky zaťažené, čiže vaječníky nepracujú dobre, nie sú v nich ovulácie. Keby sme do tohto stavu hormonálne nezasiahli, tak tieto ženy by naozaj mali problém s otehotnením, či problém s metabolickým syndrómom a boli tiež tučné a chlpaté. Skrátka, pre nich je antikoncepcia skutočne prínosom,“ hovorí profesor Miroslav Borovský.

antikoncepcia
antikoncepcia

Antikoncepčné tabletky tiež mnohým ženám uľahčujú život počas menštruačných bolestí. „Od 13 rokov, kedy som dostala prvú menštruáciu, som mala neskutočné kŕče. Keď som sa neskôr s problémom zdôverila gynekológovi, poradil mi antikoncepciu. Dnes ju užívam už vyše desať rokov a bolesti sú podstatne menšie. Niekedy aj žiadne,“prezradila 30-ročná užívateľka antikoncepcie Jana. „Hormonálna antikoncepcia naozaj zmierňuje menštruačné bolesti, zároveň znižuje aj stratu krvi pri menštruácii.Dodal by som, že zahusťovaním hlienu v krčku maternice sa znižuje riziko zápalu v malej panve. Okrem toho klesá aj riziko vzniku rakoviny výstelky maternice a rakoviny vaječníkov,“ dodal doktor Jozef Španka.

Malým bielym tabletkám tiež nemožno uprieť to, že sú žiaducejším riešením, akým by bola interrupcia. Desiatky miliónov žien na celom svete sa antikoncepciou chránia pred neželaným tehotenstvom. Tabletky tiež dokážu upraviť nepravidelnú menštruáciu, výkyvy nálad alebo výrazné ochlpenie. Niektorí odborníci upozorňujú aj na zlepšenie kvality pleti či vlasov. Antikoncepčné tabletky môžu dokonca pôsobiť preventívne aj proti rakovine prsníka.

Aby všetko fungovalo tak ako má, myslite na…

… DESATORO používania hormonálnej antikoncepcie

  1. raz ročne absolvujem pravidelnú preventívnu prehliadku
  2. pri používaní antikoncepcie nefajčím
  3. antikoncepcia je len na lekársky predpis
  4. dodržujem pitný režim
  5. v lekárni si vyberiem antikoncepciu, ktorú mi môj lekár predpísal
  6. antikoncepciu užívam vždy v rovnakú hodinu
  7. dám si pozor pri súčasnom užívaní iných liekov
  8. nezabúdam, že antikoncepcia ma neochráni pred pohlavne prenosnými chorobami
  9. prvých sedem dní po začatí užívania antikoncepcie sa ešte chránim iným spôsobom
  10. budem sa držať tohto desatora a vyhnem sa tým kope problémov

Okrem toho každá žena, ktorá užíva hormonálnu antikoncepciu, musí navštevovať lekára častejšie. Pravidelná kontrola zdravotného stavu pacientok je jednou z ďalších výhod užívania antikoncepcie. Na to, aby sme mohli hovoriť o plusoch aj mínusoch antikoncepcie tak otvorene ako dnes, verejnosť potrebovala veľa času. Hoci uvedenie antikoncepčných tabletiek na trh v roku 1961 sprevádzala ostrá kritika, historici sa zhodujú na tom, že išlo o jeden z najdôležitejších objavov 20. storočia. Potvrdzuje to aj fakt, že antikoncepcia v súčasnosti zabráni každý rok až 188 miliónom ženám neplánovane otehotnieť. Tým sa zároveň znižuje počet potratov až o 112 miliónov, novorodeneckých úmrtí o vyše milión a  úmrtí matiek až o 150-tisíc.