Látka, ktorá môže pomôcť autistom


Spozorovali ste, že vaše dieťatko je „iné“ ako jeho rovesníci? Deti sú rozdielne, rovnako ako my dospelí – každý sme iný a v tom spočíva pestrosť nášho sveta. Niekedy však rodičia cítia, že ich dieťa sa od okolia odlišuje zásadnejším spôsobom, ako vymedzujú pojmy „svojská“ či „svojrázna“ osobnosť. Jednoducho im to napovie rodičovský inštinkt a pozorovanie druhých detí, ktorému sa občas nevyhne každý z nás – hoci podvedome, sem-tam porovnávame svoju ratolesť s ostatnými deťmi v kolektíve. A je to v poriadku, lebo aj to je jeden zo spôsobov, ako sa dá zistiť, že dieťa trpí poruchou autistického spektra (PAS).

Spočiatku normálny vývoj

Pokojne sa môže stať, že v prvom roku a dokonca i do dvoch rokov veku sa dieťa vyvíja celkom normálne, až neskôr si rodičia všimnú drobné odchýlky v jeho správaní. Vo všeobecnosti si rodič približne od roka môže všimnúť oslabenie záujmu o kontakty s druhou osobou, slabšie reakcie dieťaťa na oslovenie či slabší očný kontakt. Vo veku 18 mesiacov je možné spozorovať, že dieťa dáva pri hre prednosť predmetom pred ľuďmi, prípadne má netypické záujmy. S hračkami sa funkčne nehrá, hra má skôr manipulačný charakter – stereotypné ukladanie kamienkov či autíčok do radu, presýpanie piesku, vkladanie predmetov do nádob atď. Po dovŕšení druhého roku sa môže pridružiť nezáujem alebo pasivita pri kontakte s rovesníkmi, prípadne stagnácia rečového prejavu. Podozrenie na PAS môžu vzbudzovať aj špecifické motorické prejavy, napríklad trepanie ručičkami pri radosti alebo chodenie po špičkách.

Nie je „nevychované“ ani „zlé“

Problematika autizmu je veľmi široká – rovnako ako spektrum jeho prejavov. Dá sa povedať, že nenájdeme dve autistické deti s celkom zhodnými prejavmi. Každý človek s autizmom vykazuje rozdielne fyzické, emocionálne, behaviorálne a sociálne ťažkosti. Autizmus patrí do kategórie tzv. pervazívnych vývinových porúch, pričom slovo „pervazívne“ znamená, že mentálny vývoj dieťaťa je narušený do hĺbky a v niekoľkých oblastiach. Autizmus je diagnostikovaný na základe chovania, správania dieťaťa. Je to behaviorálny syndróm, ktorý zahŕňa rôznu mieru narušenia v oblasti sociálnej interakcie, verbálnej i neverbálnej komunikácie a predstavivosti.

Pred tridsiatimi rokmi patril autizmus medzi „vzácne poruchy“, preto mu lekárska komunita venovala relatívne malú pozornosť. V minulosti bolo celkom bežné, že sa za príčinu problémov považovala „nezvládnutá výchova“, alebo bolo dieťa označené za „zlé“, „neposlušné“ či „neprispôsobivé“. V súčasnosti sa už touto zložitou témou zaoberajú celé výskumné tímy a vo svete prebiehajú mnohé vedecké štúdie, ktoré sa snažia objasniť mechanizmus vzniku tejto poruchy, ktorá, ako sme už uviedli, je len podskupinou veľkej kategórie rôznych pervazívnych vývinových porúch. Dnes už našťastie vieme, že na vine nie je lenivosť, alebo nedostatočné „tvrdá“ výchova, ktorá dieťaťu bráni samostatne vykonávať bežné denné činnosti, s ktorými iní rovesníci nemajú problém.

Vedci navyše zistili, že v terapii, určenej na zmiernenie príznakov autizmu sa skvele uplatňuje látka menom karnozín. Ide o veľmi silný antioxidant, ktorého využitie pri starostlivosti o deti s diagnózouporúch autistického spektra ukázalo pozitívne výsledky.U detí, ktoré užívali karnozín extra sa prejavilo zlepšenie socializácie, správania, komunikácie a porozumenia reči. Priaznivé účinky karnozínu sa ukázali aj v nasledovných oblastiach:

  • zlepšenie komunikácie a imitácie, ústup repetitívneho správania (opakovanie určitých pohybov, hra s predmetmi jedným a tým istým spôsobom)
  • zníženie agresivity, hyperaktivity a počtu záchvatov
  • zlepšenie jemnej a hrubej motoriky, zvýšenie aktivity a záujmu
  • zlepšenie v oblasti správania a sociálnych kontaktov ako aj celkového zdravotného stavu
  • pozitívny vplyv na porozumenie a produkciu reči
  • zlepšenie priestorového vnímania, ako aj rýchlosti a presnosti spracovania dát v mozgu

Dá sa predpokladať, že v budúcnosti zohrá karnozín významnú úlohu pri kontrole syndrómov tohto vrodeného ochorenia. Pre mnohých rodičov autistických detí je to mimoriadne priaznivá správa – predstavuje nádej, že vďaka karnozínu extra možno jednu z foriem pervazívnej vývinovej poruchy zvládať ľahšie a efektívnejšie. Pozitívny vplyv karnozínu pri manažmente autistických ochorení dokazuje aj práca Dr. Michaela G. Cheza z amerického štátu Illinios. So svojím tímom uskutočnil zaujímavú štúdiu na jeho využitie pri starostlivosti o deti s diagnózou PAS. Výsledky ukázali pozitívny efekt – u 80-90% detí sa stav významne zlepšil už počas ôsmich týždňov po zahájení liečby. V štúdii sa ďalej uvádza, že užívanie karnozínu pozitívne ovplyvnilo porozumenie a produkciu reči, sluch, socializáciu, uvedomovanie si okolia i používanie jemnej motoriky.