Koľko obéznych detí je veľa obéznych detí?

Civilizačné choroby sa, bohužiaľ, rozširujú čím ďalej tým viac a čoraz viac postihujú práve deti a dorast. Nielen anorexia, ktorá sa zdá byť záležitosťou hlavne dievčat v období dospievania, obezita sa stáva problémom detí, ktoré nie sú vedené k správnej životospráve, športu, či akémukoľvek pohybu a hlavne, ktoré nič také nevidia doma. Čo to zapríčinilo a ako pomôcť?

Možno to pôsobí ako hlúpa výhovorka, ale za všetkým treba hľadať aj genetiku. A nielen matkinu. Viaceré štúdie dokázali, že obézni otcovia majú omnoho vyššiu pravdepodobnosť, že sa im narodí obézne dieťa. Ako s tým teda bojovať? Myslieť nielen na seba, ale aj dopredu. Správna životospráva vie ovplyvniť nielen naše telo, ale aj telá našich budúcich potomkov, ktorých ušetríme metabolických porúch. Samozrejme, pri príčinách nesmieme vynechať nevhodnú a hlavne nepravidelnú stravu, ktorá má značný vplyv na náš metabolizmus.

Na Slovensku sa každým rokom vyskytuje viac a viac pacientov, ktorí trpia cukrovkou a práve s ňou sú spojené viaceré zdravotné komplikácie. Ide o diabetes druhého typu, ktorý ide ruka v ruke s obezitou a nadváhou a takmer 80 až 90 % diabetických pacientov trpí nadváhou, prípadne má na ňu nábeh.

Platí to však aj reverzne a mnohým obéznym deťom hrozí, že sa v blízkej budúcnosti budú aj oni zaoberať diabetom typu 2. 0. Mimo toho je to aj vysoký cholesterol, vysoký krvný tlak, ochorenia obličiek, ale aj nádorové ochorenia.

Ak si odmyslíme cukrovku, ďalším problémom je nedostatok pohybu, ktorý je zanedbaný zo strany rodičov. Viaceré deti majú problémy so samotným pohybom a ako vraví fyzioterapeut, dostalo sa to do takého štádia, že ich problémy pripomínajú choroby 30- a viacročných ľudí.

Na Slovensku je evidovaných až okolo 12 % obéznych detí a toto číslo rok čo rok stúpa. Preto, milí rodičia, myslite na to, čo svojim deťom dáte na desiatu či olovrant a na to, ako budú tráviť víkend. Namiesto pozerania televízie s čipsami im ukážte, že ísť sa hrať do prírody a dať si na desiatu niečo zdravé a chutné, im dodá viac energie a sily.

 

[dropcap type=“1″]A[/dropcap] Katarína Šuchterová

[dropcap type=“1″]F[/dropcap] Shutterstock