Herec Maroš Kramár otvára svoje Divadlo vo veži Tajomné variácie

V jednom z najkrajších bratislavských domov, na ulici Fraňa Kráľa 1, ktorý je kultúrnou pamiatkou, má svoj niekdajší staromládenecký podkrovný byt herec Maroš Kramár. Už koncom novembra jeho obývačka, ktorej súčasťou je aj dvanásť metrov vysoká veža, ožije divadlom. Aj preto dal tomuto priestoru názov Divadlo vo veži.

„Mám v sebe roky veľké divadelno-podnikateľské pokušenie. Tentokrát som sa rozhodol hrať divadlo u mňa doma,“ hovorí. Aj keď bytové divadlo nie je vo svete novinkou, Marošov nápad je vzrušujúco atraktívny. Veď si len predstavte uzavretú spoločnosť, sedíte so svojimi priateľmi alebo kolegami v unikátnom komornom priestore, hodinu pred predstavením ochutnávate v pohodlí štýlovej obývačky vyberané vína a neformálne debatujete s umelcami, ktorí vás s úderom devätnástej hodiny odrazu vtiahnu do tajomného príbehu divadelnej hry… Hovorí sa tomu dokonalý zážitok.

Celý projekt privátnych divadelných večierkov u Maroša Kramára štartuje 27. novembra, keď vo vile na ulici Fraňa Kráľa 1 v Bratislave uvedú v premiére hru francúzskeho spisovateľa, dramatika, režiséra a prekladateľa Érica-Emmanuela Schmitta Enigmatické variácie v réžii ukrajinského režiséra Valentína Kozmenka-Delinde.

foto-milan-illik_1MI8560

Enigmatické alebo, ako hru aktuálni inscenátori nazvali, Tajomné variácie sú príbehom spisovateľa a nositeľa Nobelovej ceny za literatúru. Abel Znorko (hrá ho Maroš Kramár) žije sám, ďaleko od ľudí a civilizácie na ostrove Rösvannöy v Nórskom mori. Novinár zo Sortlendu, Erik Larsen (toho hrá Juraj Hrčka, herec DAB v Nitre) chce urobiť rozhovor so spisovateľom. Larsen sa začne pýtať Znorka na posledný román, ktorým je korešpondencia medzi spisovateľom a neznámou ženou, ktorou môže byť osoba, ktorej je kniha venovaná, „HM“. Ale rozhovor je len zámienka. Larsena motivuje tajomstvo. Kto je „HM“? Aká je súvislosť medzi ním a tou ženou? Postupne prebieha medzi dvomi mužmi prerušovaný dialóg. Prekvapene odhalia svoje tajomstvá. Dve protichodné predstavy o láske medzi mužom a ženou: láskou krátkou a vášnivou v porovnaní s láskou vernou a trvácnou.

„Nie je to žiadna ľahká komédia, skôr hra pre náročného diváka. Ja sám sa živím posledných pätnásť rokov komédiami a dostal som chuť na niečo vážne,“ vysvetľuje svoje pohnútky Maroš Kramár. Komorné divadelné večierky v Divadle vo veži dokážu naraz uspokojiť asi tridsať divákov. „Myslím, že takýto zážitok je luxusným darčekom a v predvianočnom čase môže potešiť napríklad kolektívy firiem,“ vysvetľuje svoj zámer Maroš Kramár. Zatiaľ, čo predstavenie u neho doma bude mať primerane luxusnú cenu, rozmýšľa neskôr aj o uvedení hry na javisku vo väčšej divadelnej sále, aby bolo prístupné širokej verejnosti.

Éric-Emmanuel Schmitt (1960) je francúzsky spisovateľ, dramatik, režisér a prekladateľ. V súčasnosti žije v Bruseli. Ako milovník hudby sa inšpiroval slávnou skladbou Enigmatické variácie britského skladateľa Edwarda Elgara, ktorej odkaz nájdeme aj v jeho rovnomennej hre, ktorá bola prvýkrát uvedená v marci 1996 v Théatre Marigny v Paríži, v hlavnej úlohe s Alainom Delonom (Abel Znorko) a Francisom Husterom (Erik Larsen).

[dropcap type=“1″]F[/dropcap]Milan Illík

[dropcap type=“1″]T[/dropcap] Oľga Belešová