Diastáza trápi mnoho žien po pôrode

Patríte k nim aj vy? Ak áno, tak zrejme aj vaše brucho zostalo po narodení vášho dieťatka v takom stave, ako by ste boli v štvrtom mesiaci. Dobrou správou však je, že to nemusí tak zostať natrvalo, ak podniknete správne kroky.

Odhaľte pravdu samovyšetrením

Diastáza je pomerne neznáma medzi Slovenkami, avšak v skutočnosti je veľmi častým problémom žien na materskej dovolenke. Váhate, či aj vy máte diastázu? Zistíte to rýchlo jednoduchým samovyšetrením. Ľahnite si na podlahu, zdvihnite nohy a hlavu nad podložku tak, ako keby ste sa chceli pozrieť medzi kolená. Pokiaľ sa objaví strieška nad alebo pod pupkom, tak ide s najväčšou pravdepodobnosťou o diastázu. Rozhodujúca je aj medzera medzi brušnými svalmi, ak je menšia ako 2 – 3 prsty, je to v poriadku. Väčšie rozostúpenie je charakteristické pre diastázu.

Diastáza je bežná u tehotných žien a po pôrode. Pred a po operácii.

Nejde len o brucho

Estetická stránka vypuklého brucha je jedna vec, no funkčná stránka zase druhá. Brušné svaly sú oporou pre mnohé orgány a pokiaľ nie sú dostatočne chránené alebo nie sú na svojom obvyklom mieste, môžu sa dostaviť rôzne problémy. Trpieť môže chrbtica, panvové svalstvo, ale aj hlava. Diastáza ohrozuje celkové držanie tela, záťaž môžete prenášať na driekovú oblasť a zaťažovať tak aj lopatky či krčnú chrbticu. Zlé držanie tela má za následok nedostatočné prekysličenie organizmu a príčinou bolesti hlavy môže byť aj preťaženie chrbta.

Ako postupovať?

Diastáza nie je žiadnou tragédiou, správne nastaveným cvičením je možné aktivovať brušné svalstvo a navrátiť ho do pôvodného stavu ešte pred pôrodom. Veľmi dôležité je, aby ste navštívili fyzioterapeutické centrum alebo fyzioterapeuta kvôli komplexnému vyšetreniu. Je totiž dôležité, aby určili, či diastázu máte a ak áno v akom rozsahu. Následne podľa toho nastavia potrebné cvičenie. Netreba sa však ničoho obávať, ani väčšia, či dlhodobo neriešená diastáza hoci po viacpočetných tehotenstvách nie je prekážkou a dá sa cvičením výrazne zmenšiť. Len v naozaj krajných prípadoch je potrebné podstúpiť abdominoplastiku, ktorá sa považuje za posledné možné riešenie. Tak neváhajte a vyriešte svoju diastázu čo najskôr, pretože aj ženské sebavedomie a spokojnosť sa do istej miery spája s tým, ako vyzeráme.