Tohtoročné dovolenkovanie bude mať inú podobu, na akú sme zvyknutí. Dovolenky v zámorí a v exotike vymeníme za domáce slovenské destinácie. Ani doma sa nám však rôzne zdravotné nepríjemnosti nevyhnú. „Je preto rozumné byť na tieto situácie vždy pripravený aj kompletne vybavenou dovolenkovou lekárničkou,“ odporúča PharmDr. Viera Mazúrová, podľa ktorej sú vhodnou letnou voľbou lieky na prírodnej báze.
Aké sú prednosti homeopatických prípravkov?
Homeopatiká sú vyrobené najmä z prírodných zdrojov, nemajú nežiaduce účinky a ani pri dlhodobom užívaní nevzniká na nich závislosť. Neliečia len príznaky ochorení, ale pomáhajú zlepšiť celkový zdravotný stav pacienta. Dajú sa nimi liečiť akútne stavy a bežné ochorenia, ale pod dohľadom lekára sa dajú využívať aj pri liečbe chronických ochorení. A dôležité miesto majú aj v prevencii.
Čo ľudia o homeopatii vedia a čo nie?
Že je bez chémie a bez vedľajších účinkov. Čo však nevedia je to, že sú registrované Štátnym ústavom pre kontrolu liečiv a teda podliehajú rovnakej kontrole ako všetky ostatné lieky. A nie všetci vedia aj to, že homeopatia je vhodná pre všetky vekové kategórie, pre deti aj dospelých, pre tehotné a dojčiace ženy a seniorov.
Homeopatia by však ľudí nemala viesť k samoliečbe?
Určite nie. Ak sa symptómy ochorenia liečeného samoliečbou v priebehu niekoľkých dní nezmierňujú, resp. sa zhoršujú, treba určite vyhľadať lekára. Ďalej ide o závažné prípady vyžadujúce zásah lekára a klasickú chemickú liečbu, napríklad ako sú onkologické ochorenia, alebo ďalším prípadom, v ktorom nevieme pomôcť homeopatiou, je hypertenzia (vysoký krvný tlak). Takisto je dôležité rozoznať, kedy je vhodné použiť homeopatické lieky samostatne a kedy ako doplnkovú liečbu.
Dokážeme si pomôcť aj sami…
Počas letných aktivít, ale aj počas celého roka, môže prísť k vzniku neočakávaných zdravotných komplikácií – od drobných poranení až po vážne úrazy. „Našťastie, väčšina ľudí si dokáže malé zdravotné nepríjemnosti vyriešiť svojpomocne,“ konštatuje farmaceutka Viera Mazúrová a zároveň upozorňuje, že v rámci prvej pomoci je vhodné mať pripravený primeraný počet prípravkov na samo-ošetrenie, resp. samoliečenie.
Čo by nemalo chýbať v cestovnej lekárničke z prírody?
Cez leto nás najviac trápia alergické prejavy, prechladnutie, poranenia kože, bodnutie hmyzom, kožné alergické prejavy, nevoľnosť, problémy so zaspávaním, stratený hlas… Tomuto zoznamu by malo zodpovedať aj zloženie našej letnej homeopatickej lekárničky.
Na alergiu s RHINALLERGY
„Príznaky alergických ochorení ako sú opuch nosa, slzenie očí, záchvaty kýchania, svrbenie a sťažené dýchanie sa dajú tlmiť liekom RHINALLERGY,“ hovorí PharmDr. Viera Mazúrová. „Ide o liek prvej voľby, rovnako ako o doplňujúcu liečbu k antihistaminikám.“ Liek má prírodné zloženie a neutlmujúce účinky a je možné podávať ho už v detskom veku a aj tehotným a dojčiacim ženám.
Na letné prechladnutie s OSCILLOCOCCINUM
Letné bolesti hrdla, hlavy, svalov, či kĺbov, nádchu, prípadne horúčku účinne pomáha zvládnuť OSCILLOCOCCINUM. „Ide o účinný a vyhľadávaný homeopatický liek, ktorý je skvelým pomocníkom v ochrane proti vírusom a používa sa ako podporný homeopatický liek na liečbu chrípkových stavov ako horúčka, prechladnutie a bolesti,“ hovorí PharmDr. Viera Mazúrová.
Na stratený hla HOMEOVOX
Ľadový nápoj, prechod z klimatizovanej miestnosti do horúceho počasia, krik, hlučný spev, hlas namáhaný profesiou. „Poruchy hlasu sa môžu prejavovať aj zachrípnutím, únavou hlasiviek, či zápalom hrtana.“ PharmDr. Viera Mazúrová na tieto problémy odporúča liek HOMEOVOX, ktorý je účinným riešením na zachrípnutie a stratu hlasu spôsobené infekciou alebo preťažením hlasiviek, bez vedľajších účinkov.
Na zdravú a krásnu kožu CICADERMA a DAPIS gél
Letné spálenia slnkom či drobné poranenia z prírody si dokážeme ošetriť aj svojpomocne. Podľa primára Kožného oddelenia Nemocnice s poliklinikou v Považskej Bystrici MUDr. Tomáš Kopala sú v tomto smere ideálne moderne pripravené prípravky s obsahom tradične používaných liečivých rastlín.
Ak je v dôsledku úrazu alebo iného poškodenia narušený povrch kože a vznikne na nej plytká rana je vhodným prípravkom na jej ošetrenie liek CICADERMA, ktorý obsahuje prírodné rastlinné antibiotické látky, bezpečné aj pre tehotné ženy a deti. Pri neporanenej koži, na ktorej dominuje pocit svrbenia alebo pálenia, odporúča odborník chladivý DAPIS gél.
Cestovateľskej nevoľnosti zabráni COCCULINE
Letné žalúdočné nevoľnosti môžu mať rôzne príčiny, ale jednoduché riešenia. Podľa gastroenterológa doc. MUDr. Ľubomíra Jurgoša pri žalúdočno-črevných neurózach a funkčných poruchách tráviaceho traktu pomáha GASTROCYNESINE, ale v cestovnej lekárničke by nemal chýbať ani COCCULINE, liek na zvládanie nepríjemných stavov pri cestovaní. „Jeho nespornou výhodou je jeho bezpečnosť pre vodičov, ale aj u detí, tehotných a neprítomnosť vedľajších účinkov.“
K dovolenke patrí aj pokoj a kvalitný spánok so SÉDATIF PC…
Stres a nepokoj spojený so zmenou miesta pobytu, neschopnosť zaspať v cudzej posteli, ponorková choroba medzi rodinou či priateľmi – to sú každoročne opakujúce sa dovolenkové problémy. MUDr. Pavol Tibenský na zvládnutie stresu a s ním spojených porúch spánku dáva do pozornosti SÉDATIF PC. „Obsahuje najbežnejšie homeopatické zložky, ktoré sa užívajú pri liečbe akútneho i chronického stresu a ide o nenávykový liek, ktorý sa môže užívať v každom veku, v tehotenstve i v starobe.“
Prečo je homeopatia vhodná voľba?
- Homeopatické prípravky podporujú organizmus, aby sa zbavil choroby vlastnými silami.
- Homeopatia je vhodná pre všetky vekové kategórie – deti, dospelých, vrátane tehotných a dojčiacich žien a starších ľudí.
- Homeopatické lieky sú vyrobené najmä z prírodných zdrojov, nemajú nežiaduce účinky a ani pri dlhodobom užívaní nevzniká pri nich závislosť.