Autizmus a kmeňové bunky: Chlapček po tretích narodeninách 1. krát povedal ,,mami, ľúbim Ťa“

Nezisková nadácia Parent´s Guide to Cord Blood uverejnila na svojej webovej stránke príbeh amerického päť ročného chlapčeka Gagea, ktorý má poruchu autistického spektra.

Zdravie je to najcennejšie čo máme. Keď sa staneme rodičmi, uvedomíme si to dvojnásobne. Pochopíme, že mať zdravé dieťatko je to najdôležitejšie, čo si môžeme priať. Zistila to aj Renee, mamina 5 ročného chlapčeka trpiaceho autizmom. Prečítajte si, ako kmeňové bunky ovplyvnili diagnózu malého Gageho.

Gage je veselý 5 ročný chlapček, ktorý napriek diagnostikovanému autizmu navštevuje bežnú triedu. To, že trpí vývinovou poruchou si na prvý pohľad ani neuvedomíte. Chlapček, počatý IVF metódou (mimotelové oplodnenie vajíčka) sa narodil prirodzene, v termíne. Odberu pupočníkovej krvi boli rodičia naklonení už pred pôrodom a tak keď sa Gage začal hlásiť na svet, nemali o čom uvažovať. Vytvorili pre drobca ,,zdravotnú poistku“ vo forme kmeňových buniek.

Počas prvých mesiacov sa Gage javil ako zdravý chlapček. Vo veku približne 6 mesiacov si však René všimla, že sa s jej drobcom niečo deje. Hoci sa snažil plaziť, jeho pohyby boli nesymetrické a stále sa opakovali. Chlapček sledoval okolie, s blízkymi ale nenadväzoval očný kontakt.

Materské pocity Renee nesklamali a Gageovi bola vo veku 2 rokov diagnostikovaná porucha autistického spektra. Chlapček, ktorý stále nerozprával a komunikoval na úrovni 6 mesačného dieťatka, si vyžadoval špeciálnu starostlivosť.

Keď Renee pochopila, čo sa s jej dieťatkom deje, začala sa takmer fanaticky snažiť synčekovi pomôcť. Zapojila sa do všetkých podporných skupín, prečítala množstvo odborných publikácií a hľadala možnosti terapie. Počas spomenutého obdobia Renee našla informácie, podľa ktorých deťom trpiacim autizmom môže pomôcť liečba mezenchymálnymi kmeňovými bunkami (MSC). Pokúsila sa teda malého Gageho prihlásiť do klinickej experimentálnej štúdie na Duke Univerzity v Severnej Karolíne. Verila, že liečba jej chlapčekovi pomôže. Veľké očakávania však vystriedalo sklamanie keď sa zistilo, že Gageová pupočníková krv sa použiť nemôže.

Renee sa však nevzdala a bojovala ďalej. Popri starostlivosti o syna venovala všetku svoju energiu čítaniu štúdií a hľadaniu kliník, ktoré využívajú kmeňové bunky pri liečbe autizmu. Jej mravenčia práca priniesla výsledky a Gage dostal prvú bunkovú terapiu krátko pred tretími narodeninami.

Liečba prebehla prostredníctvom infúzie mezenchýmových kmeňových buniek z pupočnej šnúry od darcu. Infúziu chlapčekovi aplikoval jeden z jeho ošetrujúcich lekárov v blízkosti domova, vďaka čomu nemuseli Renee a Gage absolvovať dlhú cestu do Severnej Karolíny a náklady na liečbu sa výrazne znížili.

Hoci sa to môže zdať neuveriteľné, po 1. terapii kmeňovými bunkami sa chlapčekov stav zlepšil. Niekoľko týždňov po oslave tretích narodenín začal rozprávať a každý deň sa naučil množstvo nových slov. Keď po 3 týždňoch povedal mamine 1-krát: ,,veľmi ťa ľúbim“, Renee od šťastia plakala a smiala sa zároveň.

Dnes má Gage za sebou celkovo 5 intravenóznych infúzií mezenchymových kmeňových buniek z pupočnej šnúry a nikto zo známych neverí, že dieťatko trpí autizmom. Renee so smiechom hovorí, že odkedy začal Gage rozprávať, ústočka sa mu nezatvorili a ona je vďačná, že sa už nemusí modliť, aby jej synček prehovoril.

Príbeh malého bojovníka a jeho statočnej maminy skončil šťastne. Renee však odkazuje ostatným rodičom, že hoci práve nádej je to, čo ich vedie vpred, liečba je experimentálna a výsledky i iných pacientov môžu byť iné. Vždy je potrebné to vopred prebrať s lekárom a mať reálne očakávania.

Zdroj: https://parentsguidecordblood.org/en/news/how-cord-tissue-changed-my-sons-life

Poslaním nadácie Parent´s Guide to Cord Blood je vyvážene informovať rodičov a verejnosť o pupočníkovej krvi, ale aj tkanive pupočníka a placenty. Zároveň sa na svojej stránke sústreďuje na medicínsky vývoj vo využívaní týchto zdrojov kmeňových buniek.