Ako vplýva na dieťa poobedný spánok?

Obrázok od Daniela Dimitrova z Pixabay

Kým ratolesti neobjavia čaro chodenia a behania, kamarátia sa s postieľkou aj spánkom. Lenže, ak máte doma energické šidlo, ktoré neobsedí ani neobstojí na jednom mieste, môže byť so spánkom problém. Pokiaľ si však uvedomíte benefity poobedného „šlofíka“, možno ho začnete k nemu viac motivovať.  

Či v jasličkách, v škôlke alebo doma, poobedný odpočinok by mal byť zahrnutý v dennom režime dieťaťa v predškolskom veku.  Aj keď si to možno mnohé mamičky neuvedomujú a spánku neprikladajú až taký význam, mali by. Jeho nedostatok totiž môže mať vážny negatívny dopad na vývoj dieťaťa. Jestvuje niekoľko medzinárodných štúdií, ktoré objasňujú jeho pozitívne účinky a aj dôvody, prečo by sme mali trvať na poobednom spánku.

Lepšia pamäť

Potvrdil to výskum neurologičky R. Spencer z University of Massachusetts Amherst, ktorý skúmal pozitívne vplyvy poobedného spánku. Okrem posilnenia pamäte si deti lepšie osvojujú nové informácie (napríklad nové slová, zážitky, pesničky, básničky…). Výskum sa zameral aj na porovnanie užitočnosti spánku v predškolských zariadeniach a vzdelávaním namiesto spánku. Ukázalo sa, že práve spánok podporuje neskoršie akademické výsledky a osvojovanie si nových vedomostí. Dokonca sa potvrdilo, že ak deťom chýba poobedný spánok, nedokážu ho nahradiť počas nočného spánku.

Celkové fungovanie dieťaťa

Ak chcete, aby vaše dieťa celkovo lepšie fungovalo počas dňa, doprajte mu poobedný spánok. Tvrdí to štúdia Briana Crosbyho, PhD z Pennsylvania State University zameraná na deti vo veku 4 a 5 rokov. Pokiaľ deti poobede nespali, boli priveľmi hyperaktívne, často trpeli úzkosťami alebo depresiami. Vedúci výskumu navyše tvrdí, že ak aj dieťa nechce spávať poobede, treba ho správne motivovať tak, že mu na istú chvíľu doprajete ticho, odpočinok a možnosť, aby si mohlo aspoň na chvíľku zdriemnuť.

Viac radosti a menej podráždenosti

Aj ďalší výskum z University of Colorado Boulder potvrdzuje, že nedostatok spánku prináša negatíva pre dieťa. Unavení predškoláci sú totiž viac unavení, nešťastní, viac vystresovaní, náladoví a na ich psychike sa podpisuje vyššie riziko celoživotných problémov. Práve poobedný spánok predstavuje istotu, že dieťa spí počas dňa dostatok času. Naopak, ak ho dieťa nemá, horšie nadväzuje priateľstvá, je viac negatívne nastavené a klesá aj jeho záujem o poznávanie okolitého sveta.

Psychické rozpoloženie

Málo spánku môže negatívne vplývať na psychické rozpoloženie dieťaťa. Podľa klinickej psychologičky Nicky Cohen sú potom deti nervózne, nedokážu sa sústrediť a prejaviť sa môže aj agresivita. Sama tvrdí, že popoludňajší spánok je rovnako dôležitý ako jedlo, pitie či bezpečnosť detí a má významný dopad na rozvoj tela i mysle.