Pozná to veľa žien. Počas štúdia nie je vhodné otehotnieť. Berieme tabletky alebo skúšame antikoncepčné metódy. Najprv študujeme, potom kariéra. Keď už je nám cez 30 (niekedy aj menej), máme auto, dom, partnera a dosť peňazí, vhodný čas pre dieťa – zistíme, že ono to nejde. Mnoho ľudí si myslí, že otehotnieť je hračka. Kde sa ten mýtus berie? Štatistiky nám hovoria, že každý 6. pár má problémy s otehotnením. Kde vznikol tento jav? A čo s tým?
Neplodný pár je taký, ktorý po roku nechráneného a pravidelného pohlavného styku nedosiahne tehotenstva. Dôvodov existuje veľa a niektoré sú bohužiaľ doteraz neznáme. Existuje asi 5-15% neplodných párov, u ktorých príčina nebola objavená. Najčastejšie sa začína telesným vyšetrením muža, ktoré je jednoduchšie. Pomocou spermiogramu sa analyzuje kvalita, počet spermií atď. Je však nutné vedieť, že tieto informácie sú veľmi premenlivé, záleží na životnom štýle, strave apod. Preto sa niekedy robí spermiogram po 3 mesiacoch znova. Pokiaľ nebola nájdená fyzická prekážka u muža, dochádza k vyšetreniu ženy. Vyšetruje sa maternica, vaječníky, hormóny. V prípade biologických problémov je potom riešenie jednoduché. Odstráni sa, prípadne upraví, anatomický problém, mužovi sa odporučí lepšia strava a pod. Aj v prípade menšieho počtu spermií v ejakuláte nie je otehotnenie vylúčené. Ak sa nepotvrdí lekársky nález, prichádza na rad psychoterapia. Účinnosť je veľmi individuálna, záleží od ochoty oboch partnerov na sebe pracovať.
Vhodná je prevencia
Domnievam sa, že jeden zo stavebných kameňov plodnosti tvorí (okrem iného) informovanosť. Dospievajúci by sa mali dozvedieť na prednáškach či v rámci sexuálnej výchovy o tejto problematike. Mali by vedieť o tom, ako sa premenil náš životný štýl (iná strava, sedavý spôsob práce ovplyvňujúce tvar panvy, vplyv antikoncepcie na telo ženy a pod.) a na základe týchto informácií sa sami rozhodnú. Je veľmi dôležité, aby mali dospievajúci zodpovedný prístup k sexualite, ale zároveň vedeli, že otehotnieť nie je vždy hračka. Môžu sa tak vyhnúť problému nechať tehotenstvo na poslednú chvíľu (tehotenstvo okolo 40). Myslím, že do sexuálnej výchovy by sa mali zahrnúť aj informácie o tom, ako postupovať a aké sú možnosti v prípade, že sa oplodnenie nedarí.
Z pohľadu lekárov i sedliackeho rozumu
Je to niekedy úsmevné, ale občas prídu do ordinácií lekárov pacienti, ktorí sa sťažujú na nemožnosť otehotnenia, ale pri prvotnom rozhovore sa zistí, že im k tomu chýba to podstatné – častý sex. To, že je k splodeniu detí potrebný sex, vie každý. Nie každého už napadne, že najvyššia možnosť otehotnenia je v čase ovulácie. Niektoré ženy to spoznajú -väčšinou majú zvýšený sexuálny apetít, cítia sa príťažlivejšie a dostávajú viac komplimentov. Existujú aj ovulačné testy, pomocou ktorých to žena môže zistiť. Ak je frekvencia pohlavného styku u páru 1x do mesiaca, šanca, že sa trafia do plodných dní ženy (ovulácia), je veľmi malá. Lekári si tiež všímajú vek ženy. S vyšším vekom sa skracuje menštruačný cyklus a s ním aj možnosť oplodnenia. V prípade kratšieho menštruačného cyklu (bežne trvá okolo 28 dní) nedochádza k dostatočnému rastu a dozrievania folikul, ktoré hrajú dôležitú úlohu v oplodnení. Lekári si ďalej všímajú cýst, myómov, anatómie a pod.
Psychológia emócií
S pribúdajúcimi mesiacmi, kedy sa pár snaží o dieťa, pociťujú často obaja partneri stres. Nebol preukázaný vplyv stresu na možnosť otehotnenia, avšak zabúda sa na jednu vec. Milujeme sa predsa z lásky. Láska vytvára intímne prostredie, ktoré patrí len nám, kde máme možnosť prejavovať si nežnosti. Táto stránka sexuality ustupuje do úzadia a do popredia sa dostáva jedna z hlavných funkcií sexu – plodnosť. Takto zúžená koncentrácia na biologický cieľ so sebou prináša aj pozorovania, nakupovanie tehotenských testov a pod. Bohužiaľ celý tento proces uberá na atraktivite partnerov (častejšie u ženy). Pár by mal usilovať o vnímanie sexuality komplexne, neredukovať ju. Muži často neprejavujú sklamanie navonok, snažia sa byť tí silnejší, o ktorých sa žena môže oprieť. Toto ženy môže rozčuľovať – celú situáciu prežívajú ako vnútorne, tak i smerom navonok. K týmto nedorozumeniam dochádza iba z dôvodov nepochopenia komunikačného rozdielu medzi mužom a ženou. V prípade neplodnosti partneri prežívajú pocity viny a hanby, i zlyhanie. Rodičia sa pýtajú na vnúčatá, ktoré stále neprichádzajú. Je to veľmi náročné obdobie pre každý pár.
Aké sú možnosti
Ak je pár biologicky v poriadku, nastupuje psychoterapia. Jej úspešnosť je individuálna, existujú páry, u ktorých je psychológia aj medicína zatiaľ bezradná. U psychológov sa riešia rôzne témy, zisťuje sa, čo má daný človek nespracované. Bez spolupráce je liečba nemožná. Každý z partnerov, ak sa rozhodne pre psychoterapiu, by mal skúmať motiváciu, prečo dieťa chce. Najčastejšie sa riešia rôzne strachy zo zvládnutia role matky/otca. Žena sa môže tešiť na tehotenstvo, ale cítiť neistotu z partnera, z toho, či bude dobrá matka, či celú situáciu zvládnu finančne. Tieto strachy môžu pôsobiť ako brzdiaci mechanizmus. Niekedy sa môžu objaviť aj dávno zabudnuté konflikty medzi dcérou a matkou, či synom a matkou (a pod.), neochota vzdať sa úlohy dieťaťa (a odovzdať túto rolu budúcemu potomkovi). Môžu vzniknúť aj bloky z predchádzajúcich skúseností (nechcené tehotenstvo v mladšom veku, zlé sexuálne skúsenosti…), s ktorými si často človek sám nevie poradiť a je na mieste pomoc psychológa, príp. sexuológa. Niektoré páry môžu pociťovať dieťa ako votrelca vo vzťahu, ďalší si so sebou nesú batoh transgeneračných presvedčení o materstve, ktoré pôsobia kontraproduktívne k tomu, čo si želajú. V čom spočíva problém, treba objaviť a spracovať. Všeobecne sa zamerajte na témy: rodičovstvo, materstvo, moje ženstvo vs. moje mužstvo, vzťahy s rodičmi, presvedčenia od rodičov. Ak zistíte, že by niekde mohla byť nespracovaná téma, začnite! Nehanbite sa požiadať o pomoc odborníka.
Ďalšie možnosti
Ak sa o dieťa pokúšate a nedarí sa, začnite uvažovať o iných alternatívach. Pre niektorých je vhodné riešenie adopcia. V dnešnej dobe sú detské domovy plné detí, a to preto, že rodičia si želajú deti do 3 rokov a tie staršie už nikto nechce. Je vhodné pouvažovať o tejto motivácii. Ďalšia možnosť pre neplodné páry ponúka IVF (umelé oplodnenie). Je to však metóda náročná časovo aj finančne. Sú páry, ktoré túto metódu musia absolvovať niekoľkokrát, nie vždy sa na prvýkrát podarí. Väčšinu úkonov prepláca poisťovňa, avšak záleží na príčine neplodnosti. Informujte sa dopredu o priebehu a cene, aby ste mali predstavu a dostatočnú možnosť voľby. Spomenieme aj ďalšiu alternatívu – pestúnska starostlivosť, kedy však dieťa nie je uznané za Vaše vlastné, nenosí napr. Vaše priezvisko.
Informujte sa dopredu, aby ste mali čo najväčšiu možnosť voľby. Všetkým Vám držím palce a nezabúdajte pracovať sami na sebe. Život je komplexný, bohatý, nie je zameraný iba na jednu oblasť.
Autor článku: Andrea Machálková, psychologička, hlavné zameranie manželské poradenstvo a sexuológia