Viac ako 20 tipov na čo nezabudnúť, keď čakáte bábätko

Tehotenstvo je jedinečné obdobie, ktoré vyžaduje nielen starostlivosť o vaše telo, ale aj prípravu na príchod dieťaťa. Aby ste na nič dôležité, ale aj menej dôležité, ale milé nezabudli, pripravili sme pre vás zoznam vecí, ktoré by ste mali mať na pamäti.

  1. Pravidelné návštevy lekára: Nezabúdajte na pravidelné aj nepravidelné kontroly u lekára a absolvujte všetky odporúčané vyšetrenia.
  1. Tehotenský preukaz: Vždy ho majte pri sebe. Je to dôležitý dokument, ktorý obsahuje všetky potrebné informácie o vašom tehotenstve.
  1. Výživové doplnky: Pravidelne užívajte kyselinu listovú, prípadne ďalšie tehotenské vitamíny, ktoré vám odporučí lekár.
  1. Strava a pitný režim: Dbajte na pestrú a pravidelnú stravu a nezabúdajte na dostatočný príjem tekutín.
  1. Návšteva zubára: Nevynechajte návštevu zubného lekára, pretože zdravie ústnej dutiny je počas tehotenstva veľmi dôležité.
  1. Výber pôrodnice: Vyberte si pôrodnicu, kde chcete rodiť, niektoré pôrodnice umožňujú aj prehliadku pôrodnej sály a niektoré vyžadujú registráciu na pôrod.
  1. Výber pôrodníka/pôrodnej asistentky: Rozhodnutie, či si vybrať konkrétneho pôrodníka, či pôrodnú asistentku alebo sa spoliehať na službukonajúci personál je veľmi osobné a závisí od vašich preferencií, okolností a možností. Dôležité je, aby ste sa cítili čo najpohodlnejšie a mali dôveru v tím, ktorý bude pri vašom pôrode.
  1. Predpôrodný kurz: Ak máte záujem, môžete sa prihlásiť na predpôrodný kurz, kde sa dozviete viac o samotnom pôrode a starostlivosti o novorodenca.
  1. Matričné formality: Ak nie ste vydatá, je dôležité vybaviť si potrebné formality na matrike, týkajúce sa vášho dieťaťa.
  1. Tehotenské fotenie a 4D ultrazvuk: Ak si chcete zachovať spomienky na toto obdobie, môžete si nechať urobiť tehotenské fotky alebo 4D ultrazvukové snímky bábätka.
  1. Príprava na príchod dieťaťa: Nachystajte si výbavičku, vyberte prášok na pranie na novorodenecké oblečenie, vyperte a vyžehlite detské oblečenie.
  1. Účasť partnera pri pôrode: Dohodnite sa s partnerom, či chce byť pri pôrode. Ak áno, pripravte sa na to, napríklad návštevou predpôrodného kurzu pre páry. Prípadne si môžete zvoliť inú blízku osobu, ktorú chcete mať pri pôrode (mamu, sestru, kamarátku). Niektoré rodičky preferujú napríklad duly.
  1. Prevencia proti striám: Mazaním bruška môžete predísť vzniku strií. Tiež môžete zvážiť masáž hrádze alebo používanie pomôcok ako Aniball.
  1. Pohyb v tehotenstve: Udržiavajte si fyzickú kondíciu prostredníctvom tehotenskej jogy, prechádzok alebo iných vhodných foriem cvičenia.
  1. Súlad s bábätkom: Užívajte si tehotenstvo, foťte si priebežne bruško na pamiatku do rodinného albumu, zadovážte si tehotenskú roľničku (bolu), púšťajte bábätku hudbu, rozprávajte sa s ním.
  1. Odber a uchovanie perinatálnych tkanív: Premyslite si možnosť odberu perinatálnych tkanív (ako je pupočníková krv, tkanivo pupočníka či placenta) a vopred si objednajte ich uchovanie. Tieto tkanivá môžu mať v budúcnosti dôležitú úlohu v liečbe rôznych ochorení.
  1. Tíšenie pôrodných bolesti: Sú dostupné viaceré metódy tíšenia pôrodných bolestí. Tie môžu byť farmakologické (s použitím liekov) alebo nefarmakologické (prírodné a mechanické metódy). Výber konkrétnej metódy závisí od vašich preferencií, zdravotného stavu a dostupnosti v konkrétnej pôrodnici.
  1. Výber pediatra: Vyberte si pediatra pre svoje dieťa a dohodnite si s ním prvé vyšetrenia.
  1. Pôrodný plán: Môžete si napísať pôrodný plán, ktorý bude obsahovať vaše predstavy a požiadavky týkajúce sa pôrodu.
  1. Otcovská dovolenka: Partner nech si vopred zistí informácie o možnostiach otcovskej dovolenky a dohodne si ju v práci.
  1. Príprava jedla: Mnohé matky odporúčajú pripraviť si vopred vývar alebo iné jedlá do mrazničky, aby ste mali po návrate z pôrodnice menej starostí.
  1. Prichystajte si tehotenskú tašku: Väčšina pôrodníc má na webe zoznam doporučených vecí, ktoré by ste si mali zbaliť do pôrodnice. Odporúča sa mať zbalenú tašku do 35. týždňa tehotenstva, aby ste ju len vzali a mohli vyraziť. Pokiaľ vám hrozí predčasný pôrod, tak aj skôr.

Čo si zabaliť do pôrodnice?

  1. Doklady:

– Tehotenský preukaz

– Kartička poistenca

– Občiansky preukaz

– Potvrdenie z matriky o mene dieťaťa alebo sobášny list

  1. Osobné a hygienické potreby:

– Uteráky (ideálne tmavé)

– Kozmetika (šampón, sprchový gél, balzam na pery, zubná kefka a pasta, deodorant, suchý šampón, hrebeň, gumičky do vlasov, pôrodnícke vložky, jednorazové sieťované nohavičky, intímne vlhčené utierky, telový krém alebo olej, masť na bradavky, špirála a odličovač podľa potreby)

– Nočné košele a podprsenky na dojčenie, vložky do podprsenky, odsávačka na mlieko (ak to vyhodnotíte ako potrebné), župan, prezuvky, teplé ponožky

– Kruh na sedenie, vankúš na dojčenie (často je k dispozícii na pôrodnici)

– Nabíjačka na mobil

  1. Pre bábätko:

– Plienky (niekde ich dostanete), oblečenie, čiapočka, hygienické utierky, krém na zadoček, sterilizovaný cumlík (ak chcete), zavinovačka, oblečenie na cestu domov.

 

K pôrodu – hroznový cukor pre rýchlu energiu, vodu….

Je na vás, či sa rozhodnete zobrať si kufor alebo tašku cez rameno, hlavné je, aby ste sa cítili pohodlne a mali so sebou všetko, čo potrebujete.