Pôrod si vyžaduje obrovské množstvo odvahy a sily. Nedá sa povedať, či je náročnejší prirodzený pôrod, alebo pôrod cisárskym rezom. Vždy to záleží od okolností každého pôrodu a každá mamina si zaslúži veľké uznanie.
Je mnoho rozdielov medzi prirodzeným pôrodom a pôrodom, ktorý skončil cisárskym rezom. Na ten prirodzený je možné sa psychicky pripraviť. Ale ak pôrod cisárskym rezom nie je vopred indikovaný, pre mnohé rodičky je to šok a nemajú čas sa s tým pred samotným zákrokom stotožniť. S čím všetkým sa musia vyrovnať? Toto sú skutočnosti, ktoré poznajú ženy, ktoré cisársky rez museli absolvovať.
Riziká a následky chirurgického zákroku
Mnohí si myslia, že cisársky rez je pri pôrode bežným postupom, ale v skutočnosti sa považuje za veľkú operáciu. A rovnako ako iné typy operácií, aj sekcie nesú riziká pre matku aj dieťa. Okrem toho, mnohé pôrodnice neumožňujú, aby budúci otec alebo rodinní príslušníci boli prítomní v operačnej sále počas pôrodu. Preto, ak rodička nerodí v celkovej anestéze, ostáva sama, bez možnosti získať podporu od partnera, či inej zvolenej osoby. Ak rodí v celkovej anestéze, často svoje dieťa prvýkrát uvidí až niekoľko hodín po tom, ako sa preberie. V oboch prípadoch je schopná zobrať dieťa do náručia až nasledujúce dni, aj to s veľkými bolesťami.
Samotný priebeh sekcie
Je tu detail, ktorý vie len málo ľudí. Počas sekcie (ak sa nevykonáva v celkovej anestéze) rodička necíti bolesť, ale cíti všetky pohyby, ktoré sa v nej vyskytujú. Je to nepríjemný, invazívny pocit, a ak ste to predtým nevedeli, môže to byť traumatické. Lekári, ktorí sú prítomní na sále, však na to zvyknú upozorniť. Deje sa tak napr. pri skúške účinnosti anestézie.
Zotavenie po cisárskom reze
Keď sa narodí dieťa, svet matky sa točí bezvýhradne okolo neho. To si vyžaduje úsilie a činnosti, ktoré sú často vyčerpávajúce. Predstavte si, že robíte všetko s bolesťou. S veľkou bolesťou a nepohodou, ktorá je neodmysliteľnou súčasťou procesu hojenia rán po operácii. Brušné svalstvo zapájate pri akejkoľvek činnosti. Už len na samotný úkon dostať sa z ľahu do sedu, alebo postaviť sa z postele, potrebujete silnú dávku odhodlania. Často je potrebné prekonať vlastný prah bolesti a pozbierať všetku vnútornú silu. Bez ohľadu na to, ako je to ťažké, robia to s láskou. Pretože každá minúta bez spánku, každá vymenená plienka je vynahradená možnosťou držať tú malinkú rúčku, cítiť dych, a tú nádhernú novorodenecké vôňu svojho dieťatka.
Každá takáto matka je poznačená jazvou, ktorá jej navždy bude pripomínať, prečo vznikla. Žiadna z nich by sa za ňu nemala hanbiť. Je to jazva materinskej lásky, ktorá umožnila zrod života.
Autor: Nikela