Tehotenstvo je jedným z najčastejších období, kedy ženu postihnú strie. V skutočnosti sa odhaduje, že túto skúsenosť má 50 až 90 % tehotných žien. Niektorí odborníci sa domnievajú, že hormóny počas tehotenstva môžu spôsobiť, že sú ženy viac náchylné na tvorbu strií. Zväčša sa zvyknú objavovať v šiestom až siedmom mesiaci tehotenstva.
Pozor na hmotnosť
Rýchle priberanie v tehotenstve je jedným z kľúčových spúšťačov strií. Inými slovami, aby ste striám dokázali predísť, je potrebné strážiť si hmotnosť a priberať radšej pomalšie, stabilnejšie. K tomu vám môže pomôcť napríklad na mieru šitý stravovací plán, vďaka ktorému predídete vlčiemu hladu, nadmernej konzumácii niektorých druhov potravín a v neposlednom rade si udržíte pravidelnosť v stravovaní.
Ako vyzerajú
Niektoré budúce mamičky ich majú viditeľné už počas tehotenstva, iným sa ukážu až po pôrode. Aj keď môžu spočiatku vyzerať možno hrozivo, časom napokon pekne vyblednú. V začiatkoch zvyknú mať červenú alebo ružovú farbu, postupne sa menia do svetlosivej alebo bielej farby.
Dá sa ich zbaviť?
Síce platí, že strií sa nedá zbaviť úplne, jestvuje mnoho spôsobov, ktoré môžu zmierniť ich vzhľad. Prvou voľbou žien sú rôzne celotelové krémy a oleje, prípadne masážne krémy, ktoré pokožku udržujú hydratovanú, hladkú a pružnú. Pomáhajú vraj aj „babské recepty“, ktorých súčasťou je napríklad med, aloe vera, cukor, vaječné bielka či esenciálne oleje. Vytvoriť sa z nich dajú domáce krémy alebo pílingy.
Cvičenie je ďalším skvelým prostriedkom v boji so striami. Ideálne sú cvičenia so svalmi, ktoré sa vyskytujú v oblastiach so striami. Dokážu udržať pokožku pružnú a pomáhajú regenerovať tkanivá. Samozrejme, je reč o cvikoch, ktoré sú v tehotenstve neškodné. Odporúčajú sa Kegelove cviky, jednoduchý strečing, pilates či joga pre tehotné. Dobrou kombináciou sú cvičenia a vyvážená strava, pričom netreba zabúdať ani dostatočný príjem tekutín počas dňa. Voda v tele zlepšuje elasticitu kože a znižuje jej pnutie či natrhnutie.
Striedavé sprchy a plávanie majú takisto významný vplyv na pokožku. Studená a teplá voda zlepšuje krvný obeh v podkožných tkanivách a podporuje elasticitu kože.
Vitamín E je silným antioxidantom, ktorý chráni kolagénové vlákna pred poškodením voľnými radikálmi. Preto sa odporúča konzumovať potraviny bohaté na jeho obsah – sú nimi napríklad olivy, mandle, špenát, slnečnicové semienka, avokádo, tekvica a ďalšie. Podobne prospešným je aj vitamín C, ktorý je dôležitý pre tvorbu kolagénu. Vitamín C je obsiahnutý v mnohých druhoch zeleniny a ovocia, napríklad v citrusových plodoch.
Nezúfajte
Tehotenstvo so sebou prináša množstvo zmien, pričom niektoré sú príjemné a iné zas menej. K tým druhým patria pravdepodobne aj strie, no nejde o žiaden závažný zdravotný problém, a preto nezúfajte, ak sa náhodou objavia aj na vašom brušku, podbrušku alebo stehnách. Pokiaľ by boli pre vás predsa len neprekonateľnou estetickou prekážkou aj po tehotenstve, môžete skúsiť rôzne neinvazívne alebo menej invazívne kozmetické alebo dermatologické metódy.