Poradňa gynekológa

poradna

Otázky a odpovede:

Čítala som rôzne názory na prikladanie dieťaťa k prsníku. Aký by mal byť časový odstup pri kojení?

Odporúča sa dieťa priložiť k matke tesne po pôrode. Reflexne sa spustí tvorba mlieka. Postupne si matka aj dieťa nájdu vlastný režim dojčenia. Nebojte sa, vaše telo vám presne dá vedieť, kedy treba dojčiť. Prsníky sa nalejú a tlačia. Telo sa nastaví na režim bábätka podľa toho, akého veľkého jedáka ste porodili… Ak dieťa priberá a prosperuje, nemáte problém a všetko robíte správne.

Mám 31 rokov a za sebou dva potraty. Môže byť príčinou potratov, že mám krvnú skupinu Rh?

Nie, určite toto nebude jediný dôvod, prečo sa vám nedarí donosiť dieťa. Poraďte sa s lekárom. Odporučila by som vyšetrenie trombofi lných mutácii, genetické vyšetrenie a vyšetrenie niektorých infekčných ochorení. Ak máte možnosť, dajte si urobiť aj dôkladné 3D vyšetrenie maternice.


Snažíme sa o dieťa. Existuje test, ktorý mi spoľahlivo určí, či som plodná a môžem mať deti, alebo je potrebné ísť na odber krvi k lekárovi?

To, či by ste mohli mať s partnerom dieťa nie je otázka jedného testu. Ide o komplex vyšetrení, z krvi, z ultrazvuku, vyšetrenie spermiogramu a podobne. Ak sa vám nedarí viac ako 1 rok, odporúčam navštíviť centrum asistovanej reprodukcie. Ak máte viac ako 35 rokov, môžete vyhľadať pomoc centra aj skôr.