Vyskúšať a pustiť sa do toho
Najdôležitejšie je nájsť šport, ktorému sa chce vaše dieťa venovať pravidelne a dlho. V opačnom prípade nebude napredovať a hrozí znechutenie. Neváhajte preto vyskúšať viacero športov, kým sa rozhodne. Niekedy sa dá športové vybavenie požičať, takže spočiatku nemusíte veľa investovať.
[pull_quote_center]Niektoré športy nie sú vhodné pre deti, zvlášť kulturistika, vzpieranie a podobné silové športy, vytrvalostný beh, parašutizmus, automobilové či motocyklové preteky. Ak ich niektorý naozaj veľmi priťahuje, môže sa naň postupne pripravovať. Jazda na motokárach je napríklad výborná škola automobilového športu.[/pull_quote_center]
Pozrite sa na vaše dieťa, čo ho najlepšie vystihuje?
Priateľské – má rado priateľskú atmosféru a stále sa obklopuje kamarátmi. Najvhodnejší bude kolektívny šport.
Hyperaktívne– nevydrží ani minútu bez pohybu. Prečo nie atletika? Zo zimných športov skúste lyžovanie alebo snowboardovanie.
Útle a nízke – je oproti svojim rovesníkom nižšie, útlejšie a jemnejšie. Pozrite sa na vytrvalostných a maratónskych bežcov či cyklistov, väčšina z nich sú ľahkí a nie veľkí. Ak však časom bude dieťa potrebovať zosilnieť, dobrým doplnkovým športom sú gymnastika, džudo či plávanie.
Má problémy s chrbtom
Bez váhania choďte do plavárne. Na výber máte plávanie, vodné pólo či synchronizované plávanie (akvabely).
Má rado prírodu
Je nesmierne veľa možností, ako sa dá spojiť šport a príroda a navyše veľa z týchto aktivít môžete praktizovať spolu ako rodina. Na výber sa ponúka horolezectvo, beh na lyžiach, kanoe, kajak, windsurfing, jachting, splavovanie rieky (divoká voda, rafting), orientačný beh, cyklistika…
[dropcap type=“1″]T[/dropcap] Barbora Žiačiková ml.