Po tom, ako sa potvrdí tehotenstvo, majú mnohé ženy obavu, či sú inak predtým bežné veci v tomto období dovolené. Týka sa to aj sexuálneho života. Tehuľky a ich partneri sa často zamýšľajú, či je milovanie aj počas tehotenstva bezpečné. Nehrozí potrat? Nemôže to uškodiť bábätku v brušku? Sú niektoré sexuálne polohy rizikovejšie, alebo sa vôbec neodporúčajú?
Je sex počas tehotenstva bezpečný?
Sex je prirodzená súčasť normálneho tehotenstva. Pohlavný styk neuškodí dieťaťu, keďže je chránené brušnou stenou a svalovými stenami maternice. Dieťa tiež chráni plodová voda, ktorou je v amniotickom vaku obklopené. Sťahy svalov pri orgazme sú iné ako pri kontrakciách, takže vyvrcholenie ženy pri sexe tiež nie je nebezpečné.
Napriek tomu, niektorí gynekológovia odporúčajú vyhnúť sa sexu v posledných týždňoch tehotenstva. Sú presvedčení, že hormóny, ktoré sa nachádzajú v spermiách – prostaglandíny, môžu stimulovať kontrakcie. Dôvodom je fakt, že aj gél, ktorý sa používa na „dozrievanie“ krčka maternice a na vyvolanie pôrodu obsahuje prostaglandíny. Za výnimku považujú prípady, keď budúca mamička prenáša a chce urýchliť príchod pôrodu.
V období tehotenstva vám gynekológ v niektorých prípadoch môže odporučiť, aby ste sex vynechali. Týka sa to predovšetkým rizikového tehotenstva. Ide hlavne o tieto situácie:
- Hrozí riziko potratu alebo ste už v minulosti viackrát potratili.
- Hrozí predčasný pôrod (kontrakcie pred 37. týždňom tehotenstva).
- Vaginálne krvácanie, výtok alebo kŕče bez známej príčiny.
- Únik plodovej vody z amniotického vaku.
- Kŕčok maternice sa otvára príliš skoro.
- Placenta je položená príliš nízko (placenta previa).
Ak gynekológ neodporúča sex, treba myslieť na to, že tým myslí všetko, čo môže viesť k orgazmu, alebo sexuálnemu vzrušeniu. Teda nielen samotný styk.
Ako prispôsobiť sex tehotenstvu
Skúsenosti každej ženy počas tehotenstva sú rôzne – vrátane toho, ako sex vníma. Niektoré ženy chuť na sex strácajú. Hlavne v prvých mesiacoch, keď sa objavuje tehotenská nevoľnosť. U iných zasa túžba po sexe rastie a počas tehotenstva sú vzrušenejšie. V priebehu tehotenstva je tiež normálne, že sexuálna túžba sa mení – raz je väčšia, inokedy menšia. Súvisí to aj so zmenami, ktoré sa dejú s vaším telom. Niektoré ženy s rastom bruška strácajú sebadôveru, iné sa zasa cítia viac sexy kvôli väčším a plnším prsníkom.
Dajte vedieť partnerovi, čo cítite. Možno bude potrebné hľadať vhodnejšie polohy, najmä vo vyššom stupni tehotenstva. Nájdite si polohy, ktoré budú pre vás komfortné a stimulujúce. Po 4. mesiaci tehotenstva sa vyhnite ležaniu na chrbte v „misionárskej polohe“. Pohodlná môže byť poloha, pri ktorej budete spolu ležať na boku, poloha zozadu, či keď ste hore.
Ak si nie ste niečím istí, bude lepšie, ak sa spýtate svojho lekára. Môže to byť pre vás háklivá téma, ale berte to tak, že on sa vo svojej praxi stretáva s otázkami tohto druhu často a berie to profesionálne.
Sex po pôrode
Prvých šesť týždňov po pôrode sa nazýva obdobie šestonedelia. Sex počas tejto doby môže byť posledná vec, na ktorú budete myslieť. Najčastejšie dôvody, pre ktoré túžba po sexe býva nízka, sú:
- Hojenie po epiziotómii (jazva po nástrihu hrádze).
- Hojenie jazvy po cisárskom reze.
- Krvácanie po pôrode, bežné počas štyroch až šiestich týždňov po pôrode.
- Únava po tehotenstve a pôrode.
- Starostlivosť o novorodenca.
- Zmena hladiny hormónov.
- Boľavé prsia od dojčenia.
- Emocionálne problémy, ako napríklad baby-blues, popôrodná depresia, úzkosť z rodičovstva.
Pohlavný styk je všeobecne bezpečný po tom, čo sa všetky rezy úplne vyliečia a máte pocit, že jemné tkanivá vašej vagíny sa uzdravili. Toto liečenie zvyčajne trvá niekoľko týždňov. Väčšina lekárov odporúča počkať so sexom aspoň 6 týždňov po pôrode. Je to však na vás, ako sa cítite a po čom túžite. Je dôležité, aby ste boli na sex emocionálne aj fyzicky pripravená. Aby bol sex pohodlný a uvoľnený. Vzhľadom na realitu a stresy v ranom období rodičovstva môže trvať až jeden rok, kým sa normálny sexuálny život páru vráti do starých koľají.