Prvú časť si môžete prečítať tu.
Ako môže rodič pomôcť zdravému a kvalitnému spánku dieťaťa
Vytvorenie zdravého a bezpečného prostredia pre spánok
Súčasťou bezpečnej postieľky je len matrac pokrytý plachtou. Vankúše a plyšové hračky nemajú v detskej postieľke svoje miesto. Môžu spôsobiť upchatie dýchacích ciest a udusenie dieťaťa.
Kvalitu spánku zásadne ovplyvňuje aj teplota a vlhkosť vzduchu v miestnosti. Prekúrené a príliš suché prostredie dráždi sliznicu dýchacích ciest. Novorodenec ešte nedokáže dýchať ústami a tak mu nevhodné podmienky môžu značne narúšať spánkový komfort.
Počas prvých mesiacov života detičky spravidla zaspávajú ľahšie v hlučnejšom prostredí. V mamičkinom brušku totiž neboli zvyknuté na ticho. Vhodné sú pravidelné, rytmické zvuky (napr. hlasnejšie tikajúce hodiny). Náhly silný zvuk môže spôsobiť preľaknutie bábätka.
Správne uloženie dieťatka
Pokiaľ pediater neodporučil rodičom inak, novorodenca a batoľa je vždy vhodné ukladať na chrbátik. Spánok na brušku môže byť kvalitnejší, ale priamo zvyšuje riziko udusenia dieťaťa.
Novorodenca do dvoch mesiacov je vhodné baliť do pevnej zavinovačky. Obmedzené prostredie zvyšuje pocit bezpečia a eliminuje narúšanie spánku pohybmi rúk.
Pre dieťatko od dvoch do šiestich mesiacov je veľmi vhodný spací vak. Zabezpečuje istotu tepelného komfortu (dieťatko ho nemôže v spánku odkopať) a neobmedzuje pohyb.
Postupné nastavovanie režimu dňa a noci
Hoci spánok novorodenca ešte nerozlišuje deň a noc, rodičia ho môžu svojím správaním po krôčikoch smerovať k správnemu režimu.
Keď sa dieťatko prebudí počas dňa, je vhodné sa mu intenzívne venovať a udržiavať ho v aktivite. Novorodencom sa prihovárame, ukazujeme im hračky, hladkáme ich, masírujeme, nosíme na rukách.
Prechádzky na čerstvom vzduchu medzi 12. a 16. hodinou popoludní zvyšujú kvalitu nočného spánku.
Keď sa dieťatko prebudí počas noci, je vhodné snažiť sa skrátiť čas bdelosti na nevyhnutné minimum. Dieťatko prebalíme, nakŕmime a ukladáme na spánok. Počas noci nie je vhodné sa dieťaťu prihovárať, zapínať ostré svetlo, ponúkať mu hračky alebo iné podnety.
Vytváraním večerných rituálov
Dieťa sa potrebuje na nočný spánok pripraviť.
Vhodné je určiť si stabilný čas večerného kŕmenia, napr. o 20:00 a ten denne dodržiavať bez ohľadu na to, kedy dieťatko naposledy jedlo.
Po večernom kŕmení by mal nasledovať pravidelný rituál, ktorý dieťaťu evokuje uloženie na nočný spánok. Môže ho tvoriť napríklad kúpanie, masírovanie a čítanie rozprávky. Celý rituál by nemal trvať dlhšie ako 20 minút a je nevyhnutné ho dodržiavať každý večer. Dieťa si tak vytvorí návyk pravidelnosti.
Najväčší narušitelia detského spánku v prvom roku
Ak dieťatko nespí počas noci pokojne, prebúdza sa a plače, pravdepodobne jeho spánkový komfort niečo narúša. Môže ísť o fyzikálne, biologické, ale aj psychické vplyvy. Dieťa má jednoducho potrebu, ktorá nie je naplnená, a preto často plače aj počas noci. Ak ju citlivý a vnímavý rodič dokáže rozpoznať a naplniť, zvýši tým spánkový komfort a často i kvalitu spánku.
Akí sú najčastejší nepriatelia detského spánku v prvom roku a ako sa ich zbaviť?
- hlad – nakŕmiť
- kolika – masáž bruška, cvičenie nožičkami, použitie rektálnej rúrky
- mokrá plienka – prebaliť
- nepohodlné, dráždivé oblečenie – voliť bavlnenú bielizeň a šetrné pracie prostriedky
- upchatý noštek – mierne vyvýšiť hlavičku
- dráždivý vzduch (napr. príliš suchý vzduch, cigaretový dym vo vzduchu a pod.) – použiť zvlhčovať vzduchu, vyvetrať
- strach z odlúčenia – prihovoriť sa dieťaťu, pohladiť ho, pritúliť
Prečítajte si aj tretiu časť.