Ako efektívne chrániť naše ratolesti pred slnečnými lúčmi

Slnečné lúče hladia našu nedočkavú pokožku bažiacu po jeho dotyku. Tak príjemne hrejú a zároveň šteklia. Lúče slnka akoby vydávali príjemné upokojujúce tóny. Zhlboka sa nadýchnem a cítim ten príjemný pocit a akoby zadosťučinenie z prvej tohtoročnej dovolenky.

Dospelý sa natierajú niekedy hocičím čo si myslím, že nie je tá najlepšia voľba. Detská pokožka je ešte oveľa jemnejšia. Treba byť teda viac opatrný aj v týchto veciach.Všeobecná mienka hovorí, že aj krátky pobyt na slnku doplní dostatok vitamínu D. Je prírodný a telo ho potrebuje. Tento vitamín potrebujú aj naši malí priatelia. Deti! Malé bytosti, ktoré nám robia radosť. Venujeme im dostatočnú pozornosť čo sa týka zdravia? Obzvlášť v lete, keď slnečné lúče môžu aj ublížiť, treba byť viac opatrný.

V závislosti od klimatických podmienok volíme druh krému. Je dobré prihliadať aj na druh pokožky. Poznáme 4 typy fototypu pokožky.

1. Keltský typ

2. Európan so svetlou pleťou

3. Európan s tmavou pleťou

4. Stredomorský typ

Podľa fototypu sa orientujeme aj pri výbere krémov na opaľovanie. Samozrejme je vhodné prihliadať aj na ďalšie faktory ako je citlivosť pokožky, či chceme íst do vody a podobne. Veľa krémov na opaľovanie je už aj vodeodolných čo je skvelé práve pre deti.

Takmer každý krém sa odporúča natrieť minimálne 15-20 minút predtým ako sa ideme opaľovať, prejsť alebo športovať. V širokom sortimente na dnešnom trhu je možné nájsť rôzne druhy značiek a výšky faktorov. Sú označované ako UVA a UVB plus číslo faktoru od 2 až po 50+. Odborníci veľmi neodporúčajú natierať sa viac ako 25 SPF. Je to len preto lebo tam môže byť veľa chémie, ktorá má ochrániť pokožku pred vplyvom nebezpečných slnečných lúčov a popálením. Čo opačne nemusí dobre robiť citlivej pokožke. Avšak treba brať do úvahy zloženie krému a niekedy to môže byť kľudne aj 30 SPF a je to v poriadku.

Deti je dobré natierať trošku vyšším faktorom. Nevystavovať ich priamemu slnku. Stále platí, že slnko je najsilnejšie zhruba od 11:00-15:00. Vtedy je lepšie ich zabaviť mimo slnečných lúčov. Zvlášť ak je to pri vode tak nám nepríde slnko až tak nebezpečné nakoľko je tam aj iná vlhkosť vzduchu. Slnko pôsobí na pokožku rôzne na snehu či vode alebo len tak voľne v prírode.

Možno my dospeláci na to až tak nemyslíme avšak deti treba natrieť celé. Aj časť tela pod tričkom. Slnečné lúče prenikajú aj cez niektoré časti oblečenia. Záleží od materiálu.

Natretí ste. Vodu máte zbalenú. Dajte si na hlavy klobúky alebo iné pokrývky hlavy pred nezbednými slnečnými lúčmi a môžete vyraziť na výlet. 🙂