Všetko, čo v aute robíte, učíte svoje deti

Všetci by sme si želali, aby cesty, po ktorých sa každý deň presúvame, boli bezpečné. „Málokto si však uvedomuje, že bezpečnosť na cestách sa začína v našej hlave. Doslova. Priamo totiž súvisí s pozornosťou, ktorú venujeme cestnej premávke,“ hovorí Peter Krištín, inštruktor Školy bezpečnej jazdy.

časopis MAMAMA
časopis MAMAMA

Nepozornosť za volantom je hlavnou príčinou dopravných nehôd. Vodiči vedome alebo nevedome ohrozujú seba aj ostatných. Za volantom by mali sedieť plne sústredení ľudia, aby dokázali vnímať viacero dôležitých podnetov a včas reagovať. Takže prvým krokom, ktorý by mal každý urobiť pre bezpečnosť, je uvedomenie si obrovského významu slova POZORNOSŤ.

ZAČNIME OD MALIČKA

Existujú viaceré efektívne spôsoby, ako pozornosť vodičov zvýšiť. S pozornosťou sa dá totiž cielene pracovať. Môžeme trénovať jej zvyšovanie, dajú sa odstrániť zlozvyky, ktoré pozornosť odvádzajú od riadenia. A mali by sa výrazne posilniť technické prvky na cestách, pretože dopravná infraštruktúra priamo vplýva na pozornosť vodičov.

Z vyhodnotenia dopravnobezpečnostnej situácie za rok 2015, ktorú vypracoval Policajný zbor Slovenskej republiky, jednoznačne vyplynulo, že hlavnou príčinou dopravných nehôd v roku 2015 bolo porušenie povinnosti vodiča – nevenovanie sa vedeniu vozidla (telefonovanie a podobne). Dopravný psychológ Jozef Gallik tvrdí, že v prvom rade si treba uvedomiť, že mnoho návykov preberáme od malička priamo od svojich rodičov. Preto by práve oni mali byť vzormi pre svoje deti v aute. Dieťa vníma, ako rodič reaguje, ako sa správa, či dodržuje predpisy, či je agresívny, ako drží volant alebo sedí. Všetko, čo robíte, učíte svoje deti. Rodič – vodič by si mal uvedomiť, že jeho dieťa sa pravdepodobne raz bude v premávke správať podobne ako on.