Pozor, hrozí nebezpečenstvo!

Pády, popálenia, rezné rany, otravy, zlomeniny... Zmenia zabehnutý režim, prinášajú bolesť aj dlhodobé problémy. Úrazy patria medzi časté príčiny úmrtí vo veku do 44 rokov a pokiaľ ide o deti - sú dlhodobo na nelichotivej prvej priečke úmrtnosti v Európe.

Preto je výzvou opatrnosť aj poctivé hľadanie možností, ako im predchádzať. Príkladom môže byť populárne bicyklovanie, pri ktorom má neodškriepiteľnú ochrannú funkciu práve prilba. Dnes ju čoraz častejšie balíme už aj na lyžiarske svahy a korčuliarske dráhy. Smutné športové príbehy sú na Slovensku realitou, zahŕňajú otrasy a pomliaždenia mozgu, krvácanie či zlomeniny lebečnej klenby. Zvlášť u dieťaťa, ktoré sa vyvíja, by  mala byť hlava vždy chránená. Napokon, úrazy hlavy sú príčinou častých hospitalizácií, pričom otras mozgu u detského pacienta je vždy dôvodom na pozorovanie. Počiatočné štádiá totiž môžu prekryť rozvíjajúce sa závažné mozgovo-lebečné krvácanie. Ak sa včas neodhalí, dieťa je v ohrození života. Takže niekoľko hodín sledovania pod drobnohľadom špecialistov je určite prínosné a niet dôvod nad pobytom v nemocnici váhať.

[pull_quote_center]Novinku medzi úrazmi priniesla trampolína. Poznajú ju aj lekári v Detskej fakultnej nemocnici s poliklinikou v Bratislave, kde ošetrujú čoraz viac detí, ktoré šantili práve na tejto hopsajúcej zábavke.[/pull_quote_center]

Nebezpečné trampolíny

Svoje o tom vedia aj pracovníci detských nemocníc, v ktorých končia najmenší pacienti s najťažšími poraneniami. Po dopravných nehodách, s poraneniami pečene a sleziny po  nárazoch a pádoch, s popáleninami a poraneniami miechy po skokoch do vody. Kto tipuje, že úrazy postihujú viac chlapcov ako dievčatá, tipuje správne. Skateboardy, korčule, bicykle, kone, bobové dráhy, kolektívne športy – to všetko chlapcov priťahuje a novinku medzi úrazmi priniesla trampolína. Poznajú ju aj lekári v Detskej fakultnej nemocnici s poliklinikou v Bratislave, kde ošetrujú čoraz viac detí, ktoré šantili práve na tejto hopsajúcej zábavke. Už aj 2 až 3-ročné deti vďaka takýmto zážitkom vedia, ako bolí zlomenina a rozbitá hlava.

shutterstock_155601251

Ako chutia mince a konvalinky

Lekári sa stretávajú aj s raritnými prípadmi, lebo deti dokážu prehltnúť nielen náušnice, korálky, gombíky, mince, ale aj zatváracie špendlíky… Ak sa tak stane, poraďte sa s lekárom, ale pravdou je, že aj takéto „chuťovky“ prejdú tráviacim systémom. Rizikové prípady však lekári diagnostikujú a rӧntgen odhalí, kde sa nebezpečný predmet nachádza. K nevšedným prípadom, ktoré figurujú v štatistikách, patria napríklad otravy rastlinami. Deti im neodolajú, veď kvietky voňajú, prečo ich teda neochutnať? Zákerným lákadlom bývajú nežné konvalinky a ich toxický účinok sa prejavuje napríklad aj poruchou srdcovej činnosti. Deti – a platí to najmä o najmenších ratolestiach, ktoré rady cmúľajú neznáme predmety – však lákajú vecičky, ktoré sú vo väčšine domácností (pracie a čistiace prostriedky, kozmetika). Ak ide napríklad o dezinfekčný prostriedok v kúpeľni, je nešťastie na svete! No a kritickým miestom v domácnosti je kuchyňa. Popáleniny i obareniny sú kruté, spôsobujú aj detské úmrtia, v SR ich radíme medzi  piatu najčastejšiu príčinu smrti. Najohrozenejšie sú deti do 5 rokov, ktoré chcú všetko vedieť, sú vždy zvedavé a pohyblivé. Alarmujúce je, že takmer polovica zo všetkých úrazov sa stane v domácom prostredí.

[pull_quote_center]Pozor na otravy rastlinami. Kvietky voňajú, deti ich teda občas ochutnajú. Zákerné sú napríklad nežné konvalinky, ktorých toxický účinok sa prejavuje aj poruchou srdcovej činnosti.[/pull_quote_center]

Poučenie?

Zaistiť deťom bezpečnosť všade tam, kde to je možné. Sledovať ich, odstrániť nebezpečné  predmety, používať autosedačky aj ochranné prilby, do zásuviek vkladať chrániče, na ostré hrany namontovať oblé vrstvy, horúce hrnce odsunúť na zadnú plochu sporáka. A vysvetľovať, kontrolovať, dohliadať. Lebo vážny úraz bolí aj na duši.

[dropcap type=“1″]T[/dropcap] Lea Surmová