Pohyby dieťatka v brušku – aké sú?

Sú prirodzeným prejavom začínajúceho malého života v maminkinej maternici. Väčšina z nás začína pohyby dieťatka pociťovať zhruba od 17. týždňa tehotenstva a postupom času naberajú na intenzite a frekvencii. Zo začiatku pripomínajú akési jemné šteklenie žblnkaním, ktoré si môžu hlavne prvorodičky zameniť s vetrami v črevách. No keď už vieme, že sú to pohyby rastúceho človiečika, všímame si ich so záujmom a sledujeme, aké práve sú a ako sa menia.

Je to naozaj ono? Keď čakáme prvé dieťatko, nie sme si isté, pretože sme také čosi predtým ešte nikdy nezažili. Navyše platí, že ako individuálne prežívame tehotenstvá, rovnako individuálne vnímame aj pohyby dieťatka. Citlivejšie ženy ich cítia už od 17. týždňa tehotenstva a v 20. týždni ich vnímame už takmer všetky. Je to úžasný pocit, pretože po dvoch čiarkach na tehotenskom teste (alebo po potvrdení tehotenstva lekárom) je to ďalší citeľný dôkaz, že dieťatko je na „ceste“.

Akrobatky a futbalisti

Spočiatku má dieťatko v brušku dostatok miesta a predvádza hotové akrobatické kúsky, napríklad kotrmelce. Pretáča sa podľa potreby, aby si našlo vyhovujúcu polohu, v ktorej by vedelo oddychovať. Pohyby sú vďaka dostatočnému miestu aj dostatku plodovej vody nie až tak intenzívne, viditeľné cez bruško začínajú byť až v druhej polovici tehotenstva, najmä v treťom trimestri, kedy je bábätku v brušku viac tesno. Vtedy sa za uštedrené nežné kopance do močového mechúra, rebra či žalúdka môžeme poďakovať malej baletke alebo energickému futbalistovi. Od 36. týždňa sa zvykne dieťatko otáčať hlavičkou nadol a menia sa tým aj jeho pohyby – cítiť šmátranie rúčkami a nohami, bruško sa vydúva podľa jeho aktuálnej pozície na jednej alebo druhej strane podľa toho, ako práve sedíme alebo ležíme.

Vidieť ich aj na ultrazvuku

Ukáže ich 3D alebo 4D ultrazvuk. Najčastejšie vidno, ako sa dieťatko pretáča, žmolí si očká rúčkami, neraz aj zíva, usmieva sa alebo si chytá nohy. Niekedy to tak ani nevyzerá, že ide o ešte o  nenarodené dieťatko. Skôr o drobca, ktorého sme práve vyrušili pri relaxovaní alebo pozeraní televízie. Len ktovie, čo je práve na programe? Niektoré grimasy napovedia, že je to komédia alebo napínavá detektívka.

Sledovanie pohybov je dôležité

Ako tehotenstvo postupuje, vnímame pohyby dieťatka ako jeho nevyhnutnú súčasť. Ako sa hovorí, kým dieťatko cítime, je to signál, že žije a pravdepodobne sa mu vodí dobre. Je dôležité spozorovať, ako a zhruba kedy sa zvykne počas dňa hýbať. Je normálne, že nie každý deň je rovnaký, no mali by sme mať prehľad o tom, či aj dnes dalo o sebe tradične vedieť. Ak nastane výrazná zmena v jeho pohyboch, mali by sme spozornieť. Rovnako aj vtedy, ak pohyby ustanú a počas dňa nepocítite ani jeden pohyb. Môže ísť o zdravotné komplikácie, prípadne o nedostatok miesta, plodovej vody alebo všeobecne kyslíka. V takom prípade je najlepšie bezodkladne vyhľadať gynekológa, aby odborne zhodnotil danú situáciu.

Vyzerať môžu aj takto…

Internet je plný rôznych amatérskych videí, ktoré dokumentujú pohyby bábätiek v rôznych štádiách tehotenstva. Niektoré sú naozaj úsmevné a potvrdzujú, že nadaných budúcich tanečníc, baletiek či futbalistov je viac než dosť 🙂