Poďme sa chrániť pred chrípkou

Chrípka na Slovensku sa aj tento rok vrátila v plnej sile a už viaceré kraje sa ,,pretekajú“ v tom, kto má viacej nakazených detí. Chrípka je vírusové ochorenie, vysoko- nákazlivé a jej epidémii sa v zime a na začiatku jari jednoducho nevyhneme, keďže sa veľmi jednoducho šíri v zle vetraných a uzavretých priestoroch, ale aj kontaktom z osoby na osobu – ide o kvapôčkový vírus šíriaci sa vzduchom.

Za chrípku sa však považuje len to ochorenie, ktoré spôsobuje vírus chrípky ( RNA vírusom z rodu Orthomyxoviridae) – má krátku inkubačnú dobu (1 až 3 dni), prichádza náhle a môže u detí vyvolať teploty až do 40 stupňov C, na ktoré nezaberajú antibiotiká. Tie sú zároveň aj najviac ohrozené, malé aj väčšie a preto je potrebné v tomto období epidémie v detských zariadeniach dbať na zvýšenú hygienu a dezinfekciu spoločných priestorov.

Ako sa však pred chrípkou ochrániť? Vetrať, vetrať, vetrať! V chrípkovom období je najdôležitejšia prevencia a pri nej netreba podceniť cirkuláciu vzduchu v priestore, hlavne v takom, kde sa vyskytuje veľa ľudí v rovnakom čase.

S tým súvisí aj ďalší bod, vyhýbať sa počas chrípkovej sezóny zaplneným priestorom. Nákupné centrá, kiná, múzeá, všetky sú priestorom pre nekonečné šírenie chrípkového vírusu. Taktiež je treba zohľadniť aj kontakt s ostatnými ľuďmi, hlavne fyzický. Vyhýbajte sa nakazeným priateľom a chráňte sa lekárskym rúškom aj pri rodinných príslušníkoch.

Umývanie rúk pod teplou vodou. Najdôležitejšia ochrana pred baktériami a vírusmi. V období chrípky je taktiež výborným riešením nakúpiť si antibakteriálne mydlá a gély – tie sa oplatí mať neustále pri sebe, keď náhodou nemáte prístup k umývadlu a mydlu. Taktiež je dobré myslieť aj na dezinfekciu predmetov akými sú mobilný telefón, klávesnice od počítačov a podobné. Odporúča sa preto aj tie raz za čas prejsť antibakteriálnou utierkou (nie príliš mokrou).

Rôzne štúdie taktiež dokázali, že teplé nápoje ,či už z lekárne alebo teplé čaje pôsobia na chorého pacienta omnoho účinnejšie ako taký istý nápoj izbovej teploty. Takmer okamžite ustupujú príznaky ako kašeľ a bolesť hrdla. Dbajte preto na dostatok tekutín a hlavne na oddych počas inkubačnej doby.

Dbajte na svoje zdravie a zdravie svojich detí, nepodceňte prevenciu. Predsa do kina môžete zájsť kedykoľvek, neoplatí sa doťahovať sa s chrípkou ,,kto z koho“.