Päť tipov, ako motivovať dieťa učiť sa #2

Tretí mesiac chodenia do školy je dostatočne pokročilým obdobím na to, aby si takmer každý rodič vypočul spovede otráveného školáka o nechuti do učenia. Spýtali sme sa skúsených mám a otcov, učiteľov a zástupcov vzdelávacích centier na ich tajné tipy, ako alergii na školu predísť. Tu sú.

[dropcap type=“1″]1[/dropcap] Otestujte sa

Ako súčasť prípravy na veľkú písomku nechajte žiaka vytvoriť test s otázkami, ktoré by sa podľa neho mohli na písomke vyskytnúť a nechajte sa otestovať. Zapojte do previerky vedomostí z matematiky aj starých rodičov či starších súrodencov. Nechajte dieťa písomky obodovať, oznámkovať a vysvetliť, v čom sa kto pomýlil a ako sa správne konkrétny príklad rieši. „Takto naozaj zistíte, ako do hĺbky dieťa učivo ovláda a samo bude motivované vedieť čo najviac,“ zhodujú sa učitelia z agentúry Cielene.

[dropcap type=“1″]2[/dropcap] Nechajte ho ohodnotiť sa

Pred rodičovským združením poproste dieťa, aby sa samo ohodnotilo. Pýtajte sa, čo si myslí, že budú hovoriť učitelia o ňom a jeho učebných výsledkoch. Týmto spôsobom sa na niektoré odozvy od vyučujúcich nielenže pripravíte, ale aj získate nadhľad a nevyhnutne dôležitý názor vášho dieťaťa. Po rodičovskom, ale aj celkovo nezabudnite dieťa chváliť a hovoriť mu, aké je skvelé – stačí aj za maličkosti.

[dropcap type=“1″]3[/dropcap] Odhadujte

To, že matematika je všade okolo nás, nie je len výmysel vašej stredoškolskej učiteľky. Matematiku využívame denne pri platení v obchodoch, počítaní vzdialenosti či pri času trvania nejakej činnosti. Odhad je nevyhnutou súčasťou najneobľúbenejšieho školského predmetu, preto trénujte. „Nechajte dieťa odhadnúť, koľko bude stáť celý nákup v supermarkete, koľko mu bude trvať vypracovanie domácej úlohy alebo za aký čas prejdete autom určitý počet kilometrov,“ odporúča Metes z Cielene. Nenáročnou a celkom zaujímavou aktivitou tak precvičíte dôležitú schopnosť.

[dropcap type=“1″]4[/dropcap] Nebudujte predsudky

Preto, že vy ako mama ste nemali rada chémiu, nemusí to tak byť aj u vašich detí. Neodraďte školáčika rečami o tom, aký je ten-ktorý predmet nezaujímavý len kvôli vlastnej negatívnej skúsenosti. Naopak, nechajte ho vyskúšať na vlastnej koži, či chemické reakcie nie sú to pravé orechové pre potenciálneho lekára alebo laboranta. Rovnako sa vyhnite akýmkoľvek genderovým predsudkom o tom, že dievčatá nevedia matematiku alebo chlapci gramatiku. „Pri prvom neúspechu sa toho niektorí chytia a nepustia, hoci niekedy stačí jednorazovo zabrať a dievčatá hravo strčia v matematike chlapcov do vrecka a naopak,“ potvrdzujú odborníci.

[dropcap type=“1″]5[/dropcap] Na geografiu choďte inak

O geografi i hovorte spôsobom, akým jej deti budú rozumieť. Napríklad prechádzajte miestnosťami a hovorte, odkiaľ pochádzajú veci – túto sedačku máme zo Švédska, kalkulačka pochádza asi z Japonska, čili papričky z Mexika, čižmy z Austrálie. Rozprávajte sa spolu o tom, odkiaľ pochádza múka na váš chlieb, bavlna na nohavice alebo mlieko v jogurte. Nechajte dieťa nájsť tieto miesta na mape.

[quote_box_center]Vyskúšajte niektorý z našich tipov a napíšte nám, ktorý účinkuje na vaše dieťa a prečo. Pokiaľ máte nejakú vlastnú „fintu“, nenechávajte si ju pre seba a dajte nám o nej vedieť. Tešíme sa na vaše reakcie. Píšte na redakcia@mamama.sk.[/quote_box_center]

[dropcap type=“1″]T[/dropcap] Magda Halušková