Neplodnosť trápi čoraz viac párov #1

Rozhodnutie počať druhé dieťa po 35. roku je u žien dnes čoraz častejším fenoménom. Veľký šok nastáva práve vtedy, ak po bezproblémovom otehotnení a porodení prvého dieťaťa, je počatie toho druhého výrazne ťažšie. Tento jav má v medicínskej oblasti jednoznačné pomenovanie – sekundárna sterilita. Čo všetko na tento stav vplýva a aké sú možnosti na úspešné počatie, nám priblížila gynekologička MUDr. Michaela Grossová.

neplodnosť MAMAMA
neplodnosť MAMAMA

Kedy je vhodné navštíviť lekára?

Obdobie neschopnosti otehotnieť je často sprevádzané depresiami a zmätenosťou. Mnoho párov nechápe v čom nastáva problém, ak už jedno dieťa majú. Sekundárna sterilita trápi podľa prieskumov až každý siedmy pár. Štatisticky je tento počet vyšší ako u párov, ktorým sa nedarí splodiť ich prvé dieťa. Významnú rolu však zohráva aj obdobie, v ktorom sa partneri pre druhé dieťa rozhodnú. Životný štýl mnohých párov spôsobí, že sa pre druhé dieťa rozhodnú až po 35. roku života, pričom vek je významným faktorom, ktorý sa na sekundárnej sterilite podieľa. „U žien je hlavným faktorom zníženie ovariálnej rezervy, teda výrazne klesá množstvo vajíčok, ktoré by mohli dozrieť a byť schopné oplodnenia, u mužov je to hlavne oxidačný stres, ktorého pôsobenie je výraznejšie so zvyšujúcim sa vekom i rýchlym a stresujúcim životným štýlom,“ spresňuje MUDr. Michaela Grossová.

Ak je snaha partnerov o splodenie druhého potomka pravidelná, avšak aj po roku neúspešná, je to ten správny čas pre návštevu odborníka. O sterilite totiž hovoríme po roku neúspešného, aktívneho snaženia sa. Lekár môže na začiatku vyšetrenia a pátrania po príčine vykonať sériu testov, prípadne vás môže odkázať na špecialistu v centre asistovanej reprodukcie, ktorý sa bude zaoberať vzniknutým problémom detailnejšie.