Antikoncepčné rady nad zlato

Užívať či neužívať antikoncepciu? To je otázka, ktorú si v súčasnosti kladie čoraz viac žien. Dôvodov je niekoľko. Vo svete, aj u nás, sa v poslednom období otvorene diskutuje o možných rizikách spojených s užívaním hormonálnej antikoncepcie. Niektoré ženy si osvojili názor, že antikoncepcia je nebezpečná a jej užívanie znamená pre ženské telo viac rizík ako výhod. Za vás sme u odborníkov zisťovali, či riziká naozaj existujú a kedy sa môžu vyskytnúť.

Poznáme rôzne formy hormonálnej antikoncepcie. Najpoužívanejšou sú tabletky, ktoré pri správnom užívaní zaručujú pred neželaným tehotenstvom spoľahlivosť až 99,6%. Existujú však aj injekcie, náplaste či podkožné implantáty. Nech sa rozhodnete pre ktorúkoľvek formu, majte na pamäti, že najdôležitejším krokom ešte pred užívaním antikoncepcie je návšteva gynekológa.

Viete, ktorá forma antikoncepcie je najspoľahlivejšia?

Moderná hormonálna antikoncepcia       99,6%
Vnútromaternicový systém – IUS takmer 100%
Vnútromaternicové teliesko – IUD             95-98%
Moderná chemická antikoncepcia 97-98%
Kondóm   85-90%
Núdzová tabletka (morning after pill)                                 84%

Rady nad zlato:

Podľa odborníkov je hormonálna antikoncepcia rovnako spoľahlivá, ako ste spoľahlivá vy! Preto nezabudnite, že jej účinnosť znižujú:

  1. určité lieky (napríklad niektoré antibiotiká, NIE však bežne ordinované antibiotiká), radšej si preto vždy preverte predpisovanie liekov u vášho praktického lekára, preukázateľne účinok hormonálnej antikoncepcie znižujú len tuberkolostatiká t.j. antibiotiká na TBC,
  2. vracanie a hnačka (do 3 až 4 hodín od užitia tabletky, odporúča sa preto používať ešte doplnkovú formu antikoncepcie),
  3. omeškanie užitia tablety o viac ako 12 hodín.

S gynekológom len otvorene!

Nie každá antikoncepcia je vhodná pre všetky ženy. Preto je dôležitá podrobná diskusia s gynekológom. Pomôže vám „ušiť“ antikoncepciu na mieru. Hlavný odborník Ministerstva zdravotníctva SR pre odbor gynekológia a pôrodníctvo profesor Miroslav Borovský vysvetľuje: „Keď nasadzujeme antikoncepciu, je nevyhnutnosťou sa s pacientkou podrobne porozprávať. Rozhovorom zisťujeme, či náhodou v rodine nie sú také ochorenia, ktoré by mohli viesť k tomu, že u tejto pacientky je riziko zvýšené.“ Profesor dodáva, že takejto pacientke by určite antikoncepciu neodporučil. „Keby na tom trvala, tak by sme kontaktovali odborníkov – hematológov, ktorí by posúdili, aké veľké je riziko. V takom prípade sa ukázalo, že laboratórne vyšetrenia boli v zásade zbytočné a len zaťažovali rozpočet zdravotníctva,“ dodal.

Aké vyšetrenia sú pred užívaním antikoncepcie potrebné?

  • dôkladná anamnéza (výskyt infarktu myokardu, náhlej cievnej mozgovej príhody do 40. roku života),
  • odmeranie tlaku krvi,
  • gynekologické vyšetrenie, Pochybnosti o nežiaducich účinkoch antikoncepcie pretrvávajú rovnako vo svete, ako aj na Slovensku. Približne pred rokom ich vyvolala mladá slečna Marion Laratová, 25-ročná Francúzska. Zažalovala istý farmaceutický koncern za ublíženie na zdraví z nedbanlivosti. Podľa nej firma vyrába antikoncepciu, ktorá spôsobuje vážne zdravotné problémy. Marion prežila mozgovú príhodu. Po mnohých podrobných vyšetreniach lekári zistili, že je nositeľkou zvláštnej genetickej anomálie, výrazne ovplyvňujúcej zrážanlivosť krvi. Ženy s takouto poruchou nesmú užívať konkrétny druh antikoncepcie. Mladá Francúzska ju však užívala niekoľko mesiacov. Aj slovenskí odborníci si riziká uvedomujú. Faktom ale zostáva, že na Slovensku sa komplikácie v súvislosti s braním antikoncepcie objavujú len veľmi zriedkavo.

  • Čo hovoria čísla?
od roku 1961 hormonálnu antikoncepciu vyskúšalo asi 150 miliónov žien
v súčasnosti tieto tabletky v celom svete užíva 75 – 100 miliónov žien
dnes sa 165-tisíc Sloveniek chráni hormonálnou antikoncepciou

Kontrola liekov je niekoľkostupňová (podnadpis)

O to, aby lieky plnili svoj účel, sa na Slovensku stará Štátny ústav pre kontrolu liečiv. Podľa jeho hovorkyne, Valérie Pernišovej, lieky, ktoré sa dostanú na slovenský trh, prešli mimoriadnou kontrolou. „Každý liek musí spĺňať prísne kritériá, aby mohol byť registrovaný. V rámci registračného konania výrobca predkladá podrobnú dokumentáciu o kvalite, účinnosti a bezpečnosti lieku. Tej predchádzajú prísne hodnotenia predklinických a klinických skúšok. Zároveň sa kvalita lieku kontroluje počas inšpekcií, ktoré sa v pravidelných intervaloch vykonávajú u výrobcu, distribútora, aj lekárnika,“ dodala.

Elenin „antikoncepčný príbeh“

Ja, ona a tá choroba alebo Ja, antikoncepcia a trombóza

Raz ráno som sa zobudila nezvyčajne skoro. Napriek tomu, že hodiny na stene ešte neukazovali ani šesť, už som bola na nohách. Jednoducho som vstala oveľa skôr ako zvyčajne a tešila sa na všetko, čo ma počas dňa stretne. A vlastne – vždy sa teším. Keby som ale vtedy vedela, čo ma postretne, hneď by mi zmrzol úsmev na tvári.

Deň sa začal presne podľa plánu. Šla som do školy na prednášku. No a čo! Mám síce 26 rokov, ale určite sa nehanbím za to, že ešte študujem. To, že zapadnem medzi mojich aj o vyše šesť rokov mladších spolužiakov, mi len dvíha moje už takmer 30-ročné sebavedomie… Pri pilnom odpisovaní všetkých dôležitých info z tabule som začala pociťovať niečo čudné – bolo to tŕpnutie ľavej nohy. Počas prestávky som išla do bufetu a okrem tŕpnutia nohy som spozorovala ďalší zvláštny jav na mojom tele – z vnútornej strany mi opuchol členok. Žiadne silné bolesti to ale neboli. Rozhodla som sa preto pokračovať vo vzdelávaní a ostala som v škole. Na druhý deň mi to ale nedalo. Nechápala som, čo sa so mnou deje, tak som zašla na chirurgiu. Tam mi doktor s veľkým D stanovil presnú diagnózu – udreli ste sa, takže ako vám to opuchlo, tak vám to aj odpuchne, dodal s úsmevom na tvári a do ruky som dostala akýsi recept na tabletky, ktoré stlmujú opuchnutie. Spokojno-nespokojná so zvláštnym pocitom na duši som odišla z nemocnice. Doma tŕpnutie nohy a spuchnutie členka neutíchalo, ale ani sa nestupňovalo.

Po troch dňoch to ale prišlo, teda nie zintenzívňovanie tých starých – už viditeľných príznakov, ale objavili sa nové. Začalo ma bolieť ľavé lýtko. Bola to bolesť, ktorú by som prirovnala k neznesiteľnému, otravnému kŕču. Tentokrát už nie z vlastnej iniciatívy, ale z iniciatívy mojej mamy som sa opäť ocitla na chirurgii. Teraz už na súkromnej klinike u jedného nášho známeho. Všetko som mu podrobne opísala a nasledovala celkom bežná otázka. No pravdupovediac pri takejto situácii som ju teda nečakala. „Slečna, vy užívate antikoncepciu?“ opýtal sa doktor. Po tom, ako dostal moju kladnú odpoveď, ktorú už zrejme tušil vopred, vzal zo stola meter. Odmeral mi obvody oboch lýtok, aj boľavého aj zdravého. To „choré“ bolo o necelé tri centimetre hrubšie… Nasledovala nová, podľa všetkého už pravdivá, diagnóza – máte trombózu z antikoncepcie, ešte ale všetko preveríme pomocou sonografie.

Sama v sebe som začala tápať – trombózu? To vám je taká nenápadná chorôbka. Nenápadná, pretože opuchnutej nohe nik neprikladá veľkú pozornosť. Môže však ísť o príznak upchatia žily krvnou zrazeninou. Tá po tele väčšinou cestuje v smere krvného obehu. Časť z nej sa občas odtrhne a putuje až do pľúc, čo by, milé užívateľky antikoncepcie, vyvolalo embóliu. Ak ste na strednej škole aspoň trošku dávali pozor, určite viete, že pri masívnom upchaní pľúcnice nastáva náhla smrť…

V mojom prípade sa našťastie dve život ohrozujúce sestry, trombóza s embóliou, stretnúť nestihli. Možno to vyznie gýčovo, ale opäť zopakujem NAŠŤASTIE, lebo je to naozaj tak! A preto aj vy, PROSÍM, venujte zvýšenú pozornosť akýmkoľvek príznakom na vašom tele, hoci aj málo výrazným, akým je napríklad opuchnutie nohy. Ďakujem! Jedna z vás – Elena.

Reakcia odborníka: Kedy hrozí riziko trombózy?

MUDr. Jozef Španka Univerzitná nemocnica Ružinov II.gynekologicko-pôrodnícka klinika

V prvom rade by som pripomenul, že hormonálna antikoncepcia potencuje hemokolagulačný systém. Teda antikoncepcia sa podieľa na podpore zrážania krvi.

Či žena dostane trombózu, závisí od viacerých faktorov. Rád by som ale spomenul, že riziko sa zvyšuje napríklad zníženým prívodom tekutín, aj fajčením. Rozhodujúcim faktorom ovplyvňujúcim trombózu je vek. Čím je žena staršia, tým je riziko väčšie. Ďalej rozhoduje aj to, či už má niekto v rodine kŕčové žily. Ak áno, riziko trombózy opäť stúpa. Ak niekto trpí trombofilným stavom, čiže geneticky podmienenými poruchami zrážania krvi, a to najmä homozygotnou formou leidenskej mutácie, znovu sú predpoklady na vznik trombózy väčšie. Vo váš neprospech hrá aj prekonaný zápal žíl dolných končatín. Zároveň by som doplnil, že štatisticky stúpa výskyt trombóz u žien nad 35 rokov a u tých, ktoré fajčia viac ako 15 cigariet denne.

Antikoncepcia aj lieči

Podľa hlavného odborníka Ministerstva zdravotníctva SR pre odbor gynekológia a pôrodníctvo, profesora Miroslava Borovského, má antikoncepcia, rovnako ako každý liek, svoje svetlé aj temné stránky. V mnohých prípadoch sa totiž nepoužíva len na zabránenie počatia, ale aj ako dôležitý liek pri ochoreniach súvisiacich predovšetkým s hormonálnymi poruchami. „Sú ženy, ktoré majú napríklad syndróm polycystických ovarií. To sú tie, ktoré sú už geneticky zaťažené, čiže vaječníky nepracujú dobre, nie sú v nich ovulácie. Keby sme do tohto stavu hormonálne nezasiahli, tak tieto ženy by naozaj mali problém s otehotnením, či problém s metabolickým syndrómom a boli tiež tučné a chlpaté. Skrátka, pre nich je antikoncepcia skutočne prínosom,“ hovorí profesor Miroslav Borovský.

Antikoncepčné tabletky tiež mnohým ženám uľahčujú život počas menštruačných bolestí. „Od 13 rokov, kedy som dostala prvú menštruáciu, som mala neskutočné kŕče. Keď som sa neskôr s problémom zdôverila gynekológovi, poradil mi antikoncepciu. Dnes ju užívam už vyše desať rokov a bolesti sú podstatne menšie. Niekedy aj žiadne,“ prezradila 30-ročná užívateľka antikoncepcie Jana. „Hormonálna antikoncepcia naozaj zmierňuje menštruačné bolesti, zároveň znižuje aj stratu krvi pri menštruácii.Dodal by som, že zahusťovaním hlienu v krčku maternice sa znižuje riziko zápalu v malej panve. Okrem toho klesá aj riziko vzniku rakoviny výstelky maternice a rakoviny vaječníkov,“ dodal doktor Jozef Španka.

Malým bielym tabletkám tiež nemožno uprieť to, že sú žiaducejším riešením, akým by bola interrupcia. Desiatky miliónov žien na celom svete sa antikoncepciou chránia pred neželaným tehotenstvom. Tabletky tiež dokážu upraviť nepravidelnú menštruáciu, výkyvy nálad alebo výrazné ochlpenie. Niektorí odborníci upozorňujú aj na zlepšenie kvality pleti či vlasov. Antikoncepčné tabletky môžu dokonca pôsobiť preventívne aj proti rakovine prsníka.

Aby všetko fungovalo tak ako má, myslite na…

… DESATORO používania hormonálnej antikoncepcie

  1. raz ročne absolvujem pravidelnú preventívnu prehliadku
  2. pri používaní antikoncepcie nefajčím
  3. antikoncepcia je len na lekársky predpis
  4. dodržujem pitný režim
  5. v lekárni si vyberiem antikoncepciu, ktorú mi môj lekár predpísal
  6. antikoncepciu užívam vždy v rovnakú hodinu
  7. dám si pozor pri súčasnom užívaní iných liekov
  8. nezabúdam, že antikoncepcia ma neochráni pred pohlavne prenosnými chorobami
  9. prvých sedem dní po začatí užívania antikoncepcie sa ešte chránim iným spôsobom
  10. budem sa držať tohto desatora a vyhnem sa tým kope problémov

Okrem toho každá žena, ktorá užíva hormonálnu antikoncepciu, musí navštevovať lekára častejšie. Pravidelná kontrola zdravotného stavu pacientok je jednou z ďalších výhod užívania antikoncepcie. Na to, aby sme mohli hovoriť o plusoch aj mínusoch antikoncepcie tak otvorene ako dnes, verejnosť potrebovala veľa času. Hoci uvedenie antikoncepčných tabletiek na trh v roku 1961 sprevádzala ostrá kritika, historici sa zhodujú na tom, že išlo o jeden z najdôležitejších objavov 20. storočia. Potvrdzuje to aj fakt, že antikoncepcia v súčasnosti zabráni každý rok až 188 miliónom ženám neplánovane otehotnieť. Tým sa zároveň znižuje počet potratov až o 112 miliónov, novorodeneckých úmrtí o vyše milión a  úmrtí matiek až o 150-tisíc.

Autor: Eva Brodnianska