Leto s domácim maznáčikom. Vziať ho so sebou alebo mu radšej zabezpečiť stráženie? Praktické tipy ako to zvládnete obaja najlepšie.

Blíži sa leto a s ním prichádza aj plánovanie očakávanej dovolenky. A s jej plánovaním sa v mnohých slovenských rodinách spája tiež zásadná otázka – bude cestovať zvierací maznáčik s nami, alebo mu zabezpečíme stráženie doma? V každom prípade, aby dovolenka nebola skôr starosťou než radosťou, je nutné nás i maznáčika včas a riadne pripraviť. Na čo všetko by teda chovatelia mali myslieť? Podľa veterinára by ľudia mali okrem kontroly platnosti očkovania myslieť aj na prevenciu zvieraťa pred hrozbou vonkajších i vnútorných parazitov. A to, či už berú svojho maznáčika so sebou, alebo ho prenechajú na stráženie známym, či v profesionálnom zvieracom hoteli.

Janka Hospodárová pes

Ťažké rozhodovanie – vziať maznáčika či nevziať?

Zásadnou podmienkou pri rozhodovaní, či vziať alebo nevziať maznáčika na dovolenku so sebou, je často veľkosť zvieraťa. U malých a stredných plemien psov, ktoré sú na vašu spoločnosť a častú zmenu prostredia viac zvyknutí, nebude cestovanie taký problém. Avšak u veľkých plemien, ktoré sú naopak zvyknuté na domáce prostredie, by mohla byť dovolenka dokonca až príťažou. To isté všeobecne platí aj pre mačky. V takom prípade sa nebojme maznáčika radšej nechať doma, u známeho, alebo vo zvieracom hoteli, kde bude situáciu lepšie znášať. Ďalšou dôležitou podmienkou na zváženie je, či vaša cieľová destinácia a jej okolie povoľuje pobyt a pohyb zvierat, čo v dnešnej dobe nie je samozrejmosťou. A v neposlednom rade je potrebné zohľadniť tiež plánovaný program na dovolenke. Nebude pre zviera skôr zdrojom stresu než radosti? Aj podľa toho by mali chovatelia zvážiť obidve možnosti.

Na dovolenku spoločne s maznáčikom

Po rozhodnutí, že maznáčik môže dovolenku bezstarostne absolvovať s vami, je príprava maznáčika (vo väčšine prípadov najčastejšie psa) na cestu dvakrát taká dôležitá. Pokiaľ budete tráviť dovolenku v tuzemsku, maznáčikovi postačí riadne vyplnený očkovací preukaz, ak potom vychádzate za hranice Slovenskej republiky, zavčasu sa uistite, že má váš maznáčik platný Petpassport, obsahujúci všetky dôležité informácie. Ak si nie ste istí podmienkami výjazdu so zvieraťom pre príslušnú destináciu, informácie si najlepšie preveríte na Štátnej veterinárnej správe alebo na ambasáde príslušnej krajiny. Nie menej dôležitou vecou pri výjazde za hranice je potom povinné očkovanie proti besnote. Vždy je však lepšie si skontrolovať, či cieľová destinácia nevyžaduje ďalšie povinné očkovania. Všeobecne však platí, že v krajinách Európskej Únie postačí očkovanie proti besnote.

Pokiaľ so sebou na juh berieme psa, je potrebné myslieť i na riziko komárov

Dôležité je tiež myslieť na ochranu zvieraťa pred vonkajšími parazitmi, pričom ideálne sú prípravky s repelentným účinkom (vybrané obojky a spot-ony), ktoré zabránia prisatiu parazita a tým chránia psa i pred prenosom nebezpečných ochorení. Pokiaľ je cieľovou destináciou juh Európy, je potrebné si uvedomiť, že zdravotné riziko predstavujú nie len kliešte, ale aj bodavý hmyz. „Jednoduchým riešením ako prekabátiť komáre a ďalší bodavý hmyz, je aplikovať raz mesačne psovi napr. spot-on z radu Advantix, ktorý má repelentný účinok. Zabráni sa tak už prisatiu samotného parazita, ktoré je pre psa nie len nepríjemné, ale môže tak dôjsť i k prenosu nebezpečných ochorení. V prípade komárov ide napríklad o leishmaniózu či srdcovú a podkožnú červivosť. Výhody spočívajúce v repelentných prípravkoch pre psov naviac oceníte nielen pri dovolenke na juhu Európy, ale i pri rybárčení u nás,“ zhŕňa možnosti prevencie MVDr. Pavol Valašek z bratislavskej veterinárnej kliniky pre malé zvieratá VetPoint.

Rhipicephalus sanguineus, male

V zahraničí musíme dbať na prevenciu aj pred vnútornými parazitmi a byť možno ešte ostražitejší ako u nás. Pre psa bude v novom prostredí veľa nových vnemov a s tým súvisiacich rizík, ktoré im hrozia vďaka vnútorným parazitom. Dospelý pes by mal byť odčervovaný pravidelne aspoň raz za tri mesiace. Je teda potrebné skontrolovať záznam posledného odčervenia a buď psa odčerviť pred odchodom na dovolenku, alebo si vziať vhodný prípravok so sebou. „Pre dospelých psov môžu chovatelia použiť napríklad chutné odčervovacie tablety Drontal Dog Flavour 150/144/50 mg tablety a pre veľké plemená psov Drontal PLUS flavour 35 kg. Rad Drontal je určený pre liečbu parazitárnych infekcií vyvolaných oblými a plochými červami, ktoré môžu trápiť každého psa. Tieto dva prípravky radu Drontal navyše pomáhajú pri potlačení infekcií vyvolaných prvokmi Giardia, ktoré sú závažnou hrozbou nielen v zahraničí, ale aj u nás,“ popisuje možnosti odčervovania MVDr. Valašek.

Ako zabaliť cestovnú batožinu pre zviera a ako spoločne prežiť cestu na dovolenku

Neoddeliteľnou súčasťou vycestovania zvieraťa je tiež zbalenie zvieracej batožiny, ktorá by mala obsahovať rezervný obojok, postroj a vodítko, pelech, misky na jedlo a vodu, očkovací preukaz alebo Petpassport, lekárničku prvej pomoci a prípadne ďalšie lieky, ktoré maznáčik pravidelne užíva.

Pri samotnej ceste potom nesmieme zabudnúť ani na bezpečnosť. A to ako našu, tak vášho maznáčika, a preto na prevoz využime špeciálne bezpečnostné popruhy alebo klietky na prevoz. Špeciálnu pozornosť, počas celého priebehu cesty, potom venujme pitnému režimu, ktorý musí rovnako tak ako my, dodržiavať aj pes či mačka. Aby ste uľahčili dovolenku sebe i zvieratku, zabaľte mu so sebou krmivo na celú dobu dovolenky; vy nebudete musieť tráviť čas hľadaním obchodov pre zvieratá a váš maznáčik si pochutná na osvedčenej strave, na ktorú je zvyknutý z domova.

Maznáčik zostane doma – ako zabezpečiť jeho pokojné prečkanie do vášho návratu?

Po rozhodnutí, že pre maznáčika bude lepšie si užívať leto v domovine, je potrebné zabezpečiť pár nevyhnutných opatrení pre pokojné prečkanie zvieraťa po dobu vašej neprítomnosti. Opäť je dôležité neponechať nič na náhodu a skontrolovať, či je zviera riadne odčervené a chránené pred vonkajšími parazitmi. Pokiaľ má pes nasadený dlhodobo antiparazitárny obojok (napr. Foresto, ktorý účinkuje až 8 mesiacov), máte de facto o starosť menej. Pokiaľ mu pravidelne aplikujete antiparazitiká vo forme spot-onu (napr. Advantix), je potrebné ním vybaviť a správne inštruovať aj ľudí, ktorým psa po dobu svojej neprítomnosti zverujete. V prípade vnútorných parazitov opäť platí skontrolovať dátum posledného odčervenia a zviera ideálne odčerviť ešte pred odovzdaním na stráženie. „Riadne odčerviť zviera je nutné, ak budete nechávať maznáčika u známych, ktorí majú aj svoje zviera. Rovnako je to podmienkou i pri pobyte zvieraťa v psom či mačacom hoteli, kde zviera príde do kontaktu s inými zvieratmi. Určite nie je dostatočné odčerviť psa či mačku dvakrát ročne, ako sa niektorí chovatelia mylne domnievajú. Odporúčam zviera odčervovať pravidelne aspoň raz za tri mesiace. Na odčervovanie je možné použiť napríklad tablety z radu Drontal, ktoré sú v ponuke tak vo variantoch pre psov od šteniat až po dospelé veľké plemená, tak i pre mačky a mačiatka,“ dopĺňa MVDr. Valašek. Pred vašim odchodom sa tiež ubezpečte, či si maznáčik prešiel dôležitými očkovaniami, ktoré by mali prebehnúť v dobe vašej neprítomnosti.

Pre komfort zvieraťa potom zoznámte dočasného opatrovateľa vášho zvieraťa so základnými inštrukciami, ako napríklad čo má maznáčik rád, na čo je zvyknutý, pokiaľ má obvyklý denný harmonogram a podobne. V neposlednom rade nezabudnite opatrovateľovi zabezpečiť obvyklú stravu maznáčika, aby zmenu prostredia, alebo vašu neprítomnosť, znášal čo najlepšie.

Ďalšie zaujímavé informácie o možnostiach prevencie psov a mačiek pred parazitmi nájdete na: www.animalhealth.bayer.sk  a na YouTube kanále Bayer pre zdravých maznáčikov.