Kúpa alebo prenájom?

Čo myslíte, čo je výhodnejšie? Kúpiť si nehnuteľnosť na hypotéku alebo si ju radšej prenajať? Väčšina z nás by asi bez zaváhania dala prednosť kúpe. Ale pozor! Nie vždy je to skutočne výhodnejšie. Často môžeme prerobiť aj stovky eur. Aj preto si treba rozmyslieť, či si zoberieme hypotéku a zaviažeme sa na mnoho rokov až desaťročí pravidelne splácať istú sumu, alebo chceme viac voľnosti.

Nôž na krku

„Mnohí sa rozhodujeme podľa citov. Je samozrejme trochu iné, ak splácame vlastné a ak platíme cudzie, no mali by sme brať do úvahy aj iné faktory“, vraví nezávislý hypotekárny poradca  Kamil Bučo z KAMAPRO, s. r. o. a dodáva: „Dnes sa dajú podobné nehnuteľnosti prenajať tak, že vás to vyjde lacnejšie, ako keď dom či byt kúpite, platíte zaň hypotéku a ešte aj nájomné. Prenájom je výhodnejší najmä pri nehnuteľnostiach s vyššou cenou. Často ide o rozdiel aj niekoľkých stoviek eur v prospech prenájmu.“

[pull_quote_center]Ceny nehnuteľností klesajú alebo stagnujú a aj preto sa v porovnaní s minulým rokom za rovnaké obdobie prvých troch mesiacov zvýšil počet predaných nehnuteľností o 40 percent.[/pull_quote_center]

Hypotéka je takpovediac nožom na krku, ak ju nesplácate, prídete nielen o dobrú povesť, ale tiež o strechu nad hlavou. „Ak si prenajmete byt, ste voľný ako vták. Prišli ste o zamestnanie a vaše príjmy sa výrazne zredukovali? Nič to, presťahujete sa do lacnejšieho! Treba si uvedomiť, že hypotéka je záväzok na celý život. Ak nebudete splácať hypotéku, môžete prísť o obe krídla a strechu nad hlavou. Ak nebudete splácať nájom, jedno krídlo vám ešte stále zostane,“ vysvetľuje nezávislý hypotekárny sprostredkovateľ Kamil Bučo.

shutterstock_150235874Lacnejšie byty

Ceny bytov klesli a stále klesajú prípadne stagnujú, čo je pre niekoho dobrá správa, pre iného naopak. Podľa realitnej maklérky zo spoločnosti RE/MAX Jany Vinšovej v súčasnosti totiž nemáte ani 20-percentnú istotu, že v prípade potreby o pár rokov predáte nehnuteľnosť za rovnakú cenu ako dnes. Aj preto vystríha pred bezhlavým braním si hypoték, či úverov: „Ja dnes vidím následky na ľuďoch, ktorí si kupovali nehnuteľnosti pred pár rokmi. Sú zadlžení, pracujú od rána do večera, zničili si vzťahy, už v tých bytoch ani nie sú šťastní, ale predať ich nemôžu“. Ceny nehnuteľností sú aj preto priaznivé, že bytov je v súčasnosti na trhu veľa. Treba mať však na pamäti, že mnohé sa predávajú v dražbe, do ktorej sa dostali preto, že ich majitelia nedokázali splácať hypotéky.

Výhodné hypotéky

Na začiatku krízy bolo ťažké získať hypotéku, dnes to už ale neplatí. Banky sa predháňajú v tom, ktorá dá lepšie podmienky a dokonca opäť dávajú aj 100-percentné hypotéky. Tie však odborníci neodporúčajú. „Banka vám ponúkne oveľa výhodnejšie podmienky, keď máte niečo našetrené. Navyše – zo stopercentnou hypotékou mnohí idú „na doraz“ svojich možností a to v žiadnom prípade nie je dobrá cesta“, upozorňuje hypotekárny poradca Kamil Bučo. Riadiť sa rozumom a všetko si radšej niekoľkokrát prerátať radí aj napriek tomu, že úroky hypoték sú dnes na historických minimách a analytici očakávajú, že úrokové sadzby bánk, ako aj ceny nehnuteľností budú aj v tomto roku priaznivé.

shutterstock_145465483

[pull_quote_center]V súčasnosti nemáte ani 20-percentnú istotu, že v prípade potreby o pár rokov predáte nehnuteľnosť za rovnakú cenu ako dnes.[/pull_quote_center]

Radšej sporte

Ak ste dostatočne disciplinovaní, môže byť pre vás naozaj výhodnejšie žiť pár rokov v prenájme a rozdiel, o ktorý zaplatíte menej ako v prípade, keby ste si hneď zobrali hypotéku, si radšej odkladajte. Našetríte si dobrý základ a nič vám nebráni o pár rokov sa s hypotékou, ktorú získate za výhodnejších podmienok, presťahovať do vlastného. Napokon, v západných krajinách je takýto postup úplne bežný. Na trhu je dostatok bytov aj domov na prenájom a najmä nehnuteľnosti v „satelitných mestečkách“ okolo Bratislavy sa určite oplatí prenajať si. „Pred pár rokmi bol obrovský boom sťahovania sa do obcí blízko pri Bratislave. Solventnejší ľudia si tam kupovali rodinné domy, ale dnes  nastáva opačný trend – opätovného sťahovania sa späť do Bratislavy“.  Nižšie ceny bytov a výhodnejšie podmienky hypoték sú teda dobrou správou pre nás všetkých, ale práve preto je podľa oboch odborníkov mimoriadne aktuálne upozorňovať aj na riziká.  Aj v tomto prípade platí – radšej problémom predchádzajme.

[quote_box_center]Kedy sa neoplatí kupovať:

– ak je predpoklad, že budete často meniť zamestnanie

– ak nemáte žiadne vlastné zdroje

– ak sa dá podobná nehnuteľnosť prenajať lacnejšie

– ak nepredpokladám nárast hodnoty nehnuteľnosti

– ak môžem nerušene ostať u rodičov a usporené peniaze viem odložiť[/quote_box_center]

[dropcap type=“1″]T[/dropcap] Eva Sládková