„Kočíkové“ nadnes, či pre budúcnosť?

Príspevok pri narodení dieťaťa je jednorazová štátna sociálna dávka, ktorú vypláca Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny. Vznikla, aby finančne uľahčila mladej rodine príchod nového človiečika na svet. V súčasnosti je výška príspevku 829,86 eur.

Tento príspevok nie je žiadna novinka a vyplácal sa aj v minulosti, len v rozdielnej čiastke. Rodičia ho často využívajú na nákup základnej výbavičky, alebo kočíka. Aj preto sa zaužíval hovorový názov „kočíkové“. Niektoré deti majú pri svojom príchode na svet všetko nachystané, ale niektoré rodiny s väčšou položkou, napríklad na detský kočík, prebaľovací stolík, či väčšie množstvo iných prepotrebných vecí čakajú práve na „kočíkové“ od štátu.

Na našom facebooku sme spravili malú anketu. Spýtali sme sa, ako ste využili, alebo plánujete využiť príspevok od štátu pri narodení dieťaťa. Väčšina z rodičov, ktorí sa do ankety zapojili využili príspevok presne v súlade s tradičným vnímaním „kočíkového“. Pre svoje bábätko nakúpili základné veci, ktoré ešte nemali – výbavičku, ergonosič, autosedačku, kočík, postieľku, alebo plienky, plienky a ešte raz plienky – každodenné vecičky.

Niektorí rodičia kúpili kameru, alebo fotoaparát, aby jedinečné obdobie svojho drobčeka zvečnili v primeranej kvalite. Príspevok pomohol zaplatiť potrebné výdavky domácnosti, alebo opraviť strechu. Ušlo sa aj na spoločnú rodinnú dovolenku, alebo bolestné pre mamičku. Peniaze sa skrátka využili na aktuálne výdavky.

Mnoho rodičov, ktorých finančná situácia umožňuje trošku viac voľnosti, sa pozerá ďalej do budúcnosti. Príspevok od štátu vnímajú ako základ investície, ktorá by mohla uľahčiť ich dieťaťu štart do dospelého života. Príspevok vkladajú na šetriace účty, stavebné sporenie, či vkladné knižky. Z odpovedajúcich v našej ankete tak spravilo 19 % rodičov.

Prioritou rodičov však v súčasnosti nie je iba materiálne zabezpečenie svojich potomkov. Najdôležitejšou investíciou pre budúcnosť je ochrana zdravia ich najdrahšieho pokladu. Práve preto až 34 % rodičov využilo štátny príspevok na odber a uchovanie pupočníkovej krvi. Jediná šanca na jej odber je práve počas pôrodu. Uchovaná krv môže byť uskladnená po celý život dieťaťa pre prípad, keby ju potrebovalo hoci aj v dospelosti. Ako napísala jedna z mamičiek: „Rozhodli sme sa pre odber pupočníkovej krvi, hoci je to veľa peniažkov. Ale život a zdravie nášho dieťatka je na nezaplatenie.“

Pupočníková krv obsahuje kmeňové bunky, ktoré majú veľký liečebný potenciál. Štandardne sa využívajú pri onkologických, hematologických či imunologických ochoreniach. Posledné roky sa ich využitie preveruje v desiatkach klinických štúdií pri liečbe kardiologických, neurologických, imunologických ochorení, kde napomáhajú pri oprave poškodených tkanív a orgánov. Aj na Slovensku prebieha klinická štúdia, v ktorej podávajú deťom s detskou mozgovou obrnou ich vlastnú pupočníkovú krv. A rodičia aj lekári potvrdzujú pozitívne zmeny zdravotného stavu pacientov.