Keď k vám priletí bocian – prvý priestor pre dieťa #2

V 1. časti sme sa venovali detskej postieľke. Nižšie si prečítate o ďalšom vybavení pre vaše bábätko.

Prebaľovací pult – kam s ním?

Prebaľovaniu sa pri dieťatku nevyhnete, stane sa pre Vás rutinou a je praktické mať preň vytvorené zázemie. Môžete zvoliť samostatne stojaci prebaľovací pult alebo komodu, ktorá zároveň poslúži aj na skladovanie plienok, drogérie a ďalších vecí pre bábätko. Ak sa vám takáto zostava zmestí do spálne k postieľke, môžete vytvoriť príjemný kútik pre vaše dieťatko. Navyše budete mať všetko potrebné po ruke, čo oceníte najmä zo začiatku pri nočnom prebaľovaní. Neskôr takúto komodu môžete použiť ako nábytok v detskej izbe.

Prípadne stačí kúpiť prebaľovaciu podložku, ktorú umiestnite v spálni na vašu starú komodu, ktorú dočasne naplníte detskými vecami.

Alternatívou je mať prebaľovací kút v kúpeľni, buď samostatný alebo ako podložku na práčke. Viete tam nastaviť príjemnú vyššiu teplotu vzduchu a máte po ruke vodu na umývanie bábätka, čo je určite šetrnejšie k jeho pokožke ako jednorázové vlhčené utierky.

A možno zistíte, že vaše dieťa už po 3 mesiacoch na prebaľovacom pulte proste “neobsedí” a budete prebalovať všade možne – na posteli, gauči alebo na zemi. V tomto prípade je praktické mať nejaký úložný priestor pri detskej postieľke na všetky potrebné veci.

Detská ohrádka – naozaj ju potrebujete?

Ohrádka pre mnoho rodičov predstavuje bezpečné zázemie pre dieťa, kde má viac miesta ako v postieľke. Môžete ho chvíľu nechať aj bez dozoru, čo sa v domácnosti veľakrát zíde. Túto investíciu však môžete aj vynechať, ak vytvoríte „detskú ohrádku“ z niektorej časti bytu – proste vyhradíte a zabezpečíte časť bytu tak, aby sa tam batoľa mohlo bezpečne pohybovať a objavovať svet.

Na podlahu dáte koberec alebo detskú penovú podložku a ak sa dáte na zem aj vy, môžete sa „novými“ očami pozrieť na mohutné kusy nábytku, ktoré by mohli spadnúť, na police a veci na nich, ktoré môžu ublížiť alebo sa rozbiť, na ostré hrany nábytku, kvety v kvetináčoch, zásuvky, radiátory či dvierka na skriniach, kam by mohli zapadnúť pršteky. Batoľa môže byť vynaliezavejšie, ako si myslíte. Keďže nie je vo vašich silách byť stále v strehu – základom je odstrániť všetko potenciálne nebezpečné a rozbitné a nechať hlavne prístupné hračky. A ak sa dá, čo najviac času tráviť s vaším dieťatkom spoločne na zemi.

Štýlové doplnky na doladenie

Doplnkami dávate priestoru atmosféru a charakter a mnohé z nich sú navyše aj praktické. A buďte k sebe aj úprimné – často si nimi spravíte veľkú radosť aj samy sebe pri zariaďovaní a radostnom očakávaní príchodu bábätka.

K postieľke môžete zaobstarať textilné mantinely, ktoré sa priväzujú zvnútra a chránia dieťa pred udretím. Môžete k nim dokúpiť aj teraz také moderné „detské hniezda“ – textilný vankúš v tvare písmena O s prišitým dnom, ktorý dieťatku zabezpečí pocit útulného priestoru a ochrany, na ktorú bolo zvyknuté eštez bruška. A môžete ho použiť aj v manželskej posteli. Ak máte vysoké stropy, môžete dať nad postieľku aj baldachýn a vytvoriť tak pocit menšieho priestoru. V súlade s heslom bezpečnosť nadovšetko však dávajte pozor, aby sa dojča nedostalo pod prikrývku alebo vankúš, kde mu hrozí nebezpečenstvo. Napríklad, keď sa už dieťatko dokáže samo postaviť, môže použiť mantinel ako stupienok na vylezenie z postieľky, prípadne sa zamotať do jeho šnúrok alebo strhnúť baldachýn.

Štýlovým rodičom sa môže zapáčiť kolíska – pre dieťa je hojdanie upokojujúce, čo naozaj oceníte pri jeho zaspávaní. Vydrží však len niekoľko mesiacov. Preto by bolo fajn, ak by mala ďalšiu funkciu a dala sa využiť buď ako detská postieľka alebo trebárs ako lavica, či stolček v budúcej detskej izbe. A možno máte šťastie a nejakú tú kolísku máte na povale ako rodinné dedičstvo po babke, v ktorej rodičia uspávali vás.

Upustiť fantáziu môžete aj na tzv. kinetoch alebo otočných kolotočoch nad postieľku – výber je teraz naozaj veľký. Voľte taký vzor a motív, ktorý môžete použiť aj neskôr v detskej izbe, kde ho zavesíte na strop, keď ho už nebudete používať v postieľke. Pri prebaľovaní v noci sa vám hodí aj jemné teplé LED svetlo, ktoré neskôr bude chrániť deti od „bubulákov“. Ich tvary sú naozaj od výmyslu sveta – muchotrávka, ananás, medvedík, zmrzlina – trochu vtipu nezaškodí.

Ak vám to priestor spálne dovoľuje, môžete v ňom vytvoriť „detský kútik“ s postieľkou, prebaľovacou komodou, prípadne malými poličkami, ktorý dotvoríte doplnkami. Môžu to byť obrázky, nálepky na stenu, girlandy, svetielka – ideálne v jemných farbách a s heslom menej je viac. Kvôli tomuto nemusíte spálňu premaľovať, ani meniť v nej váš nábytok a napriek tomu budete mať pekne vymedzený priestor pre dieťa. A ak vás teda teší zariaďovanie, tak si výber doplnkov naozaj užijete.

Praktické v priestore, kde spí dieťa, bývajú aj zatemňovacie závesy. Možno sa vám zíde aj kreslo pri postieľke, kde vám bude pohodlne a dobre, aj keď uspávanie dieťaťa bude trvať dlhší čas.

Čas na samostatnú izbičku

Samostatná izbička dieťaťa začína byť užitočná približne okolo jeho dvoch rokov, kedy už potrebuje väčší priestor na svoje hračky, na rôzne skrýše, behanie a samotné hranie. Izba je v podstate herňa a dieťa môže spávať naďalej vo svojej postieľke v rodičovskej spálni, kým nepríde čas na osamostatnenie.

Takúto izbu nie je vhodné preplniť nábytkom. Mal by tam byť hlavne dostatok priestoru na hranie. Dôležité sú úložné priestory na hračky vo výške dieťaťa, aby dieťa bolo autonómne a malo veci v dosahu. Ideálne sú prehľadne usporiadané veci na otvorených policiach a v úložných škatuliach a košíkoch podľa kategórií. Oblečenie môže byť v skrinkách, ktoré sú tiež nízke. A potom stačí už len malý stolček a stolička.

Dôležitá je podlaha – ideálne prírodné materiály ako drevo, korok, marmoleum a na vrch koberec, prípadne matrace na hranie a skákanie, aby bolo dieťaťu pohodlne a príjemne, keďže sa hrá hlavne na zemi.

Viac o výbere samostatnej izby pre dieťa, jej zariaďovaní, farebnom ladení a celkovom usporiadaní si povieme nabudúce. Budeme sa venovať izbičke od druhého roku až do nástupu do školy.