Hodinový manžel

Aj vám sa pri čítaní tohto titulku vyjavila mierne neslušná asociácia? Ale pozor! Ak áno, je to omyl. Hodinový manžel nemá vôbec nič spoločné s hodinovým hotelom. A ani s ničí podobným. Hodinový manžel je fenoménom, ktorý je už aj na Slovensku prítomný niekoľko rokov. Pritom stále existuje veľa ľudí, ktorí o ňom nikdy nepočuli.

„Keď som zistila, že som tehotná, veľmi som sa potešila. Napokon – ak som chcela stihnúť dieťa, mala som najvyšší čas“, začína svoje rozprávanie 41-ročná matka dvojročného Lukáška Jana a pokračuje: „Mala som partnera, s ktorým som síce chodila len niekoľko mesiacov, ale myslela som si, že nám to veľmi dobre „klape“. Bola som si úplne istá, že sa môjmu tehotenstvu poteší“. Ukázalo sa však, že išlo o veľký omyl. Ako Jana zistila, dokonca bol ženatý, s tromi záväzkami. Napriek tomu, že sa cítila veľmi ponížená, pevne sa rozhodla, že dieťa vychová sama. Našťastie, nebola na to sama – má ešte stále zdravú a energickú matku, ktorá ihneď ponúkla pomoc. Dohodli sa, že minimálne prvé dva roky života bábätka budú bývať spolu vo veľkom 4-izbovom byte budúcej babičky, ktorá bude pripravená pomáhať vždy, keď to bude potrebné.

Obe ruky ľavé

Ako najväčší problém však obe videli to, že sú mimoriadne nepraktické. Intelektuálky, ktoré prečítali viac kníh ako dvadsať profesorov dokopy, ale ani jedna nevedela nainštalovať programy na satelite, ani jedna nevedela ovládať DVD rekordér a o činnostiach tipu navŕtať dieru do steny, poskladať nábytok, opraviť vodovod…škoda reči. „Raz som ale pozerala Show Jana Krausa a mal tam ako hosťa „hodinového manžela“. Zistila som, že ide o akýsi nový druh podnikania, kde muži ponúkajú jednoduchšiu údržbu okolo domu alebo v byte. Presne to, čo som potrebovala. Nainštalovať televízor, vyvŕtať dieru do steny, poskladať nábytok. Ihneď som sadla za internet, pozisťovala si viac o tejto profesii a hľadala som „hodinových manželov“ čo najbližšie k môjmu bydlisku“, vraví Jana.

Pomoc najmä pre ženy

Aj my v časopise MAMAMA sme postupovali podobne ako pani Jana, sadli sme za internet a vygúglili hodinového manžela. Zistili sme, že to nie je ojedinelá záležitosť. Nepraktické ženy (ale aj muži – veď aj takí sa nájdu), môžu získať takúto pomoc kdekoľvek na Slovensku. Jedným z  hodinových manželov, alebo ako on sám vraví, majstrov na hodinu, je aj Rastislav Noga z Tepličky nad Váhom. Telefón zdvihol po dvoch zazvoneniach a bol ihneď ochotný prísť na pomoc. Aspoň sme ho teda trochu vyspovedali. „Takéto drobnejšie práce okolo domu a v bytoch som najskôr robieval len pre známych a priateľov. Keďže zistili, že som šikovný, postupne ma volávali – na základe odporúčaní, stále častejšie a častejšie, až som si povedal, že si z toho spravím oblasť podnikania“, hovorí Rastislav Noga a dodáva: „Najímajú si ma najmä ženy. Vlastne, asi 98 percent mojich zákazníkov sú najmä vdovy alebo slobodné, či rozvedené matky“. Pán Noga robieva od drobnejších prác ako osadzovanie garníží, skladanie nábytku, cez všakovaké opravy až po náročnejšie práce, akou je napríklad stavba garáže. Vraví, že iba tieto drobné práce by ho neuživili. Má tiež licenciu na elektroinštalačné, remeselné a drevárske, inštalatérske a murárske práce. „Záujem je obrovský a neustále narastá. A to ani nedávam nič na reklamu. Jednoducho – povesť sa šíri a zdá sa, že ľudí, ktorí takúto pomoc potrebujú, pribúda“, uzatvára majster na hodinu.

Prijateľné ceny

Títi majstri drobných domácich prác nie sú nijako zvlášť drahí. Ich taxy sa pohybujú v prieme okolo 9 eur za hodinu, podľa toho, o akú náročnú prácu ide. Takmer všetci však deklarujú, že na väčšiu zákazku dajú zľavu a rovnako tiež stálym zákazníkom účtujú menej. Je lepšie, ak si zákazníčka (zákazník) premyslí a pripraví čo najviac robôt, ktoré môže „hodinovému manželovi“ dať spraviť. Väčšinou si totiž – tak ako všade inde – účtujú za každú začatú hodinu. Za 9 – 10 eur vedia toho urobiť naozaj dosť a odbremeniť vás od prác, ktoré vás nebavia. „Hodinový manžel“ je jednoducho fenomén dnešných čias, ktorý sa v našich končinách objavil až po „nežnej revolúcii“ a rozmohol sa len v posledných rokoch. A je to až taký fenomén, že si vyslúžil dokonca heslo na Wikipédii. Ak vám to z tohto článku ešte nie je úplne jasné, citujeme: „ide o druh služby pre domácnosť, ktorá nahrádza niekdajšiu veľmi rozšírenú susedskú výpomoc“.

A tu si nájdite hodinového manžela najbližšie k vášmu bytu:

http://www.zoznam.sk/katalog/Sluzby-remesla/Hodinovy-manzel/

http://majsternahodinu.eu/

http://hodinovymanzel-tibor.wbl.sk/

http://www.kutil-robino.eu/

http://www.jakub-mach.sk/

http://www.drobneopravy.sk/

http://www.hodinovyservis.sk/

[dropcap type=“1″]T[/dropcap] Eva Sládková