Človiečik na lyžiach

Kedy je vhodné postaviť naše dieťa na lyže? A ako ho nevydesiť, ale naopak – zaujať, aby bolo rovnako nadšené pre tento krásny zimný šport ako my? Zisťovali sme za vás u Martina Pacha - učiteľa na FTVŠ, trénera detského lyžiarskeho klubu Freeski v BA a prevádzkovateľa športového obchodu Cornerboardshop na fakulte.

Kedy? To je častá otázka rodičov a odpovedať na ňu všeobecne nie je ľahké. Pri uvažovaní o tom, kedy postaviť dieťa prvýkrát na lyže sa musíme zbaviť predstavy, že ideme od toho dňa trénovať naše dieťa za lyžiara. Skôr to treba vidieť ako hru, novú pohybovú príležitosť, emotívne veľmi atraktívnu a nezvyklú. Nesmieme sa nechať spútať pocitom, že naše dieťa musí do roka lyžovať. Nemajme iný cieľ ako sprostredkovať nášmu dieťaťu nový pohybový zážitok, ktorý nie je až taký náročný. Veď mnohokrát dokážu naše deti na preliezkach veci, ktoré sú ťažšie ako stáť na lyžiach a kĺzať sa na miernom svahu v pluhu. Pokiaľ dieťa vidí u rodičov aktívny prístup k pohybu a špeciálne k lyžovaniu, v nízkom veku by nemalo mať problém vyskúšať to čo robí aj tatinko a maminka.

Výstroj

Už pre prvé kroky na lyžiach odporúčame riadne detské lyže s viazaním a skeletovými detskými lyžiarkami, teda žiadne plastové lyže s popruhmi. Lyžiarky sa vyrábajú cca od veľkosti 14-15, čo je veľkosť pre 2- 2,5 ročné dieťa. Lyže by mali byť výrazne pod bradu. Pre 3 ročné dieťa vyhovujú 70 cm lyže. Aj detské lyže treba navoskovať a hrany nabrúsiť, aby mali plynulý sklz a držali dobre na hranách. Vypínaciu silu viazania treba nechať nastaviť v profesionálnom servise.  Lyžiarky by nemali byť príliš veľké. Často chcú rodičia ušetriť na lyžiarkach a kúpia svojmu dieťaťu topánky o 2-3 čísla väčšie. Týmto zvyšujeme šancu, že mu lyžovanie hneď od začiatku znechutíme.  Lyžiarky by mali byť maximálne o číslo väčšie. Prilba je nutnosťou a je dobré ho postupne učiť aj na lyžiarske okuliare /pokojne aj dospelé, ktoré dieťa bez problémov znesie/.

shutterstock_117367669

Výber svahu

Výber terénu je kľúčový z hľadiska prvého zážitku malého lyžiara a následne jeho motivácie do ďalších pokusov na lyžiach. Na začiatok to nemusí byť ani svah, ale stačí rovina s upraveným snehom /napr. kraj dojazdu pri vleku, kde ste v bezpečnej vzdialenosti od dráhy lyžiarov prichádzajúcich dole svahom na vlek/. Neskôr budeme potrebovať veľmi plytký svah, kde môže naše dieťa kĺzať na lyžiach rýchlosťou chôdze. Prvé dni sa pripravme na to, že budeme kráčať s našim dieťaťom a našim operačným priestorom bude možno 10-15 metrov extrémne plytkého svahu. Denná „tréningová“ dávka je často len 10-15 minút /najmä ak začíname s dieťaťom mladším ako 3 roky/. V dosahu by sme mali mať toalety a reštauráciu, alebo bufet. Opäť ide o to, aby sme naše dieťa lyžovaním netrápili, ale sprostredkovali mu podľa možností v prvé dni len tie najpríjemnejšie zážitky.

Ako začať

Lyže položíme na sneh vedľa seba. Dieťa postavíme do viazania tak, že ho zdvihneme jednou rukou zozadu okolo pása a druhou rukou mu nastavíme špičku prvej topánky do špičky viazania. Potom potlačíme zhora skelet topánky nad pätou a zacvakneme do viazania. Podobne postupujeme s druhou topánkou. Chvíľu necháme malého lyžiara zvyknúť si na novú situáciu, nadvihnúť jednu lyže, potom druhú. Od tejto chvíle ho istíme na každom kroku, aby nespadol. Mne sa osvedčilo istenie za kapucňu vetrovky tak, aby to dieťa necítilo, len v prípade pádu ho pevne zachytíme.

Učíme sa techniku

Neskôr učíme malého lyžiara udržať lyže v pluhu a meniť stopu z paralelnej /hranolky/ na pluh /pizza/ a opačne. Dobrou pomôckou v tejto fáze je aj spojka špičiek lyže, ktorú dostanete v lyžiarskych obchodoch. Slúži na fixovanie špičiek detských lyží spolu. Na postoj v pluhu stačí dieťaťu odtlačiť od seba pätky lyží. Po zvládnutí jazdy v pluhu môžeme vziať dieťa vlekom hore plytkým svahom /nesieme ho buď na rukách ak je veľmi malé, alebo si ho postavíme tak, aby malo jednu z našich lyží medzi svojimi lyžami a opieralo sa chrbtom o naše stehno. Od tejto chvíle začneme s dieťaťom cvičiť tzv. vedené oblúky v pluhu. Budeme na to potrebovať napr. teleskopické palice, ktoré roztiahneme na maximálnu dĺžku a spojíme pútka oboch palíc. Spojenými pútkami zachytíme dieťa pred sebou za bedrá /v ťažisku/ a začneme sa s ním spúšťať dole svahom, pričom ideme obaja v pluhu priamo dole po spádnici. Po krátkom čase začneme pomocou našich palíc otáčať dieťa striedavo do strán a vedieme ho do oblúkov. Potiahnutím ľavej palice do ľavého oblúka a potiahnutím pravej palice do pravého oblúka. Malý lyžiar bude v každom oblúku cítiť preťaženie vonkajšej lyže a jeho pravidelným striedaním si bude zvykať na tento pohyb. V ďalšej fáze učíme dieťa otáčať lyže v oblúku až ku vrstevnici, spomaliť a zastaviť. Ak už zvládne túto zručnosť, môžeme ho nechať jazdiť bez asistencie.

shutterstock_120085720

Ide sa na vlek!

Nášho človiečika na lyžiach postupne pripravujeme na samostatnú jazdu na vleku. Začneme detským prepravným kobercom, lanovým detským vlekom a neskôr skúsime detský závesný vlek na plytkom svahu. Existuje mnoho cvičení a hier na lyžiach, ktoré môžete so svojim dieťaťom hrať a ktoré rozvíjajú jeho lyžiarske zručnosti. Tento návod môže poslúžiť rodičom, ktorý chcú svoje deti učiť sami. Samozrejme dobrým riešením je tiež detská lyžiarska škôlka alebo detský klub, ktoré majú okrem výhody odborného vedenia aj výhodu skupiny detí, ktoré sa navzájom posmeľujú. Vo všeobecnosti platí, že čím menšie dieťa tým menej slovných inštrukcií a viac vedenia /doslova ako sa vedie bábka v bábkovom divadle/. Dobrá rada na záver! Vyvarujte sa zľadovatelému terénu, hlbokému snehu, silným mrazom, vetru a vôbec ťažkým podmienkam. Pre prvé kroky na lyžiach využite pekné dni a dobré snehové podmienky. Prajem, aby sa vám podarilo trpezlivo budovať u vašich detí vzťah k lyžovaniu a ku športovaniu vôbec.

[pull_quote_center]Dobrá rada: Nikdy nenechávajte svoje ratolesti jazdiť mimo vyznačeného svahu! Nebezpečenstvo je príliš veľké (môže sa stratiť, alebo utrpieť vážny úraz), aj pre ostatných (môže vyvolať lavínu!)[/pull_quote_center]

Ako zistíme, či máme doma ďalšiu Zuzulovú? A sú slovenské deti šikovnejšie v lyžovaní? Nielen to sme sa pýtali trénera zjazdového lyžovania Mateja Antoška (absolventa FTVŠ UK v Bratislave, dlhoročného trénera a učiteľa zjazdového lyžovania, MS v žiackych a juniorských kategóriách)

tréner Matej Antoška
tréner Matej Antoška

Čo si v prvom rade máme uvedomiť, ak sa chystáme učiť naše dieťa lyžovať?

Rodič, ktorý sa rozhodne naučiť svoje  dieťa lyžovať, musí zvážiť svoje pedagogické schopnosti a poznatky o technike lyžovania. Výborným riešením pre začínajúceho lyžiara či malého alebo veľkého sú lyžiarske školy. Momentálne máme možnosť si vybrať skoro v každom stredisku z viacerých lyžiarskych škôl. Výhody osvojovania techniky  v lyžiarskej škole sú predovšetkým v skúsenostiach lyžiarskych inštruktorov, v kolektíve, v ktorom sa deti učia, vo  vyhradenom priestore, ktoré používa lyžiarska škola.

Ako zistíme, či má naše dieťa talent a či máme doma ďalšiu Zuzulová či Žampa?

Samozrejme skúsení  inštruktori, či lyžiarsky tréneri dokážu povedať, či je dieťa talent alebo nie. Netreba však zabúdať, že talent je len 7% celkového úspechu.  A aby lyžiar vyhrával preteky na Slovenskej či Svetovej úrovni, musí  mať dlhodobú prípravu.

Sú slovenské deti šikovnejšie ako deti zo zahraničia?

Je to veľmi individuálne. Deti z Kórei či Japonska, ktoré prvý krát vidia sneh dokážu  napredovať veľmi dobre a po týždni už vedia samostatne zlyžovať modrú zjazdovku.  Slovenské deti sú určite rovnako pohybovo šikovné ako deti z ostatných krajín. Záleží to aj od rodičov a ich spôsoby výchovy. Či deti vedú k športu, rozvíjajú ich nadanie.

Určite máte v zálohe nejakú vtipná príhoda z kopcov. Sem s ňou!

S deťmi si človek užije vždy kopec zábavy, ale niekedy my, dospelí sme ťažšie oriešky :-). Mal som klienta, ktorý prišiel na výučbu v lyžiarkach naopak. A celý deň ma presviedčal, že mu tak je dobre a tak to má byť: pravá na ľavej a ľavá na pravej. Proti gustu žiaden dišputát.

[pull_quote_center]Na svete je najmenej 60 miliónov lyžiarov. V mnohých krajinách je však viac rekreačných lyžiarov ako tých druhých. Až 46% Švajčiarov a 40% Rakúšanov trávi zimnú dovolenku na lyžiach.[/pull_quote_center]

[dropcap type=“1″]T[/dropcap] Barbora Žiačiková