Aby sa zuby nekazili

Každý z nás pozná ten nepríjemný pocit bolesti zubov. Čo robiť aby sme od takýchto skúseností ochránili naše deti ? Veď všetci predsa vieme že o zuby sa treba starať pretože čisté zuby sa nekazia.

Dbajte na svoju vlastnú ústnu hygienu

Ak chcete začať so starostlivosťou o ústnu dutinu dieťaťa, musíte vlastne začať sami od seba. Správna životospráva, strava, pravidelné umývanie zubov, preventívna prehliadka u zubára raz do roka a ošetrenie u dentálnej hygieničky aspoň dva razy do roka sú základom pre zdravý chrup budúcej matky a následne pre vývoj zdravého chrupu dieťaťa. Nečistoty a baktérie, ktoré sa v ústach nahromadia z nesprávnej ústnej hygieny, sú neviditeľné. Do úst dieťaťa ich rodičia prenášajú často oblizovaním cumlíka (paradoxne v záujme ochrany dieťaťa pred baktériami) a oblizovaním lyžičky pri kŕmení. Žiaľ, robia to mnohí dospelí. Aj preto je dôležitá ústna hygiena rodičov. Navyše, ak si správne čistíte chrup a dbáte aj na dôkladné vyšetrenie a ošetrenie ďasien a zubov u dentálnej hygieničky, je takmer isté, že to raz naučíte aj svoje deti.

Keď narastie prvý zub

„Hneď, ako sa dieťaťu objaví prvý mliečny zúbok, mali by rodičia navštíviť stomatológa alebo dentálnu hygieničku. Nejde ešte o ošetrenie, ale o získanie informácií, ako sa o zúbky starať. Prvé zúbky treba totiž ihneď začať mechanicky čistiť,“ hovorí dentálna hygienička Jaroslava Macejková. Deťom, ktoré zaspávajú s prsníkom alebo fľašou, jednoducho stačí po dopití pretrieť plochu zúbkov v mieste dotyku s perami plátenou vreckovkou natiahnutou cez prst. Odstránime tak nežiadúce zvyšky mlieka, pretože rozkladajúca sa kyselina mliečna spôsobuje na sklovine eróziu, rozpad povrchovej časti zuba. „Alebo môžete dieťa naučiť napiť sa bezprostredne po dopití mlieka malého množstva čistej vody z fľašky s cumlíkom. Sací reflex pokračuje, dieťa si ešte párkrát potiahne a voda zvyšky mlieka zmyje,“ radí Jaroslava Macejková.

Keď je zúbkov viac

Na čistenie prvých mliečnych zúbkov je vhodná súprava troch detských gumových zubných kefiek, z ktorých jedna má na konci jemné gumové pichliačiky, druhá vyzerá ako palička na med. Obe sú určené na hryzkanie a tým vlastne masírovanie ďasien, keď sa zúbky ešte len prerezávajú. Tretia má klasické mäkké vlákenka. „Nech je technika čistenia akákoľvek: cik-cak, vodorovná, alebo krúživá, základom čistenia zubov je netlačiť, len oprieť kefku na jednom mieste a robiť čo najkratšie pohyby, vibrovať. Nie ťahať cez päť zubov. Po očistení stačí vypláchnuť ústa čistou vodou a nepiť už žiadne sladené nápoje,“ upozorňuje Jaroslava Macejková. Mnohí si ešte zo školy pamätáme na fluorizáciu zubov, keď sme si zubnou kefkou nanášali na chrup slaný roztok ochraňujúci zubnú sklovinu. Dnes obsahujú potrebné množstvo fluoridov zubné pasty určené pre jednotlivé vekové skupiny.