8 vecí, na ktoré je dobré pamätať pri narodení vášho dieťatka

1. Urobte si novorodenecké fotky
Naplánujte si, kto urobí foto dieťatka hneď po jeho narodení či jeho otec, alebo iná spriaznená osoba. Prípadne sa môžete rozhodnúť pre profesionálne fotenie novorodencov. Foto viete využiť aj ako oznámenie o narodení dieťatka, ale najmä to bude nenahraditeľná rodinná spomienka pre vás.

2. Zapíšte si detaily narodenia
Hoci pôrod prináša intenzívne pocity, človek si všetko pamätá len istý čas. Je toho toľko, čo sa deje pred aj po narodení dieťatka, preto detaily narodenia (deň, hodinu, miery, trvanie pôrodu, udalosti s ním spojené a pod.) si zapíšte hneď po návrate z pôrodnice, kým sú čerstvé. V budúcnosti to oceníte nielen vy, ale aj vaša ratolesť.

3. Nájdite miesto pre spomienkové veci
Súčasťou pobytu v pôrodnici sú všelijaké drobné predmety, ktoré sa stanú milou spomienkou (nemocničný náramok s menom, karta z postieľky vášho dieťaťa, a iné). Predmety si môžete uložiť napr. do spomienkovej knihy, fotoknihy či špeciálnej škatuľky. Bude zábavné neskôr zhodnotiť, aké malé bolo zápästie vášho potomka.

4. Pripravte oznámenie o narodení dieťatka
Asi sa budete chcieť pochváliť rodine a známym čo najskôr po tom, ako váš drobec príde na svet. Môžete využiť rôzne šablóny na oznámenie, ktoré nájdete na internete alebo si môžete formu navrhnúť sami. Tak alebo onak, ak sa chystáte poslať oznámenie nečakajte, až vaše dieťa bude mať niekoľko mesiacov. Čas beží rýchlo.

5. Zamyslite sa nad uchovaním novorodeneckých kmeňových buniek
Rozhodnutie je potrebné urobiť už počas tehotenstva, no odber sa vykonáva až po narodení dieťatka. Samotný odber trvá iba pár minút, je bezbolestný, no v budúcnosti môžu byť kmeňové bunky, ktoré pupočníková krv, tkanivo pupočníka či placenta obsahujú veľmi užitočné.

6. Zapisujte si otázky
Keď prídete domov z pôrodnice, zrazu si uvedomíte, že ako rodičia ste 100%-tne zodpovední za starostlivosť o svoje dieťa. Je samozrejmé, že budete mať veľa otázok. Zapisujte si ich, popri nových starostiach o dieťa vám totiž môžu rýchlo vyprchať z hlavy. Zoznam sa vám zíde pri pravidelných poradniach u pediatra a nebudete tak v strese, že sa niečo zabudnete opýtať.

7. Naplánujte si pravidelné fotenie dieťatka na zdokumentovanie jeho rastu
Je milé udržiavať pravidelnú dokumentáciu ako sa vaše dieťatko menilo každý mesiac počas prvého roka života. Vyberte si napr. jedno miesto, deku so vzorom, ktorý vizuálne dokumentuje ako dieťa rastie, oblečenie, tabuľku s číslom mesiaca… Inšpirácií na internete je viac než dosť. Keď si po rokoch zoradíte všetky fotky vedľa seba, hneď uvidíte ako sa dieťatko od narodenia menilo.

8. Nepodceňte administratívne záležitosti
Aj pri narodení dieťatka je potrebné myslieť na rôzne administratívne záležitosti ako je napr. rodný list dieťaťa, dokumenty pre pediatra dieťaťa, trvalý pobyt, preukaz poistenca pre dieťa, dokumenty pre zamestnávateľa matky, príspevok pri narodení dieťaťa, prídavky na dieťa či cestovný pas pre dieťa.

Autor: Nikela